كاربر ميهمان دوشنبه، 30 ارديبهشت 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ناگفته‌هاي عمليات كربلاي يك و آزادسازي مهران

آزادسازي فاو طي عمليات غرورآفرين والفجر ۸ موجب تحقير ارتش بعث عراق در محافل بين‌المللي شد. رژيم بعث عراق و ارتش آن با وجود حمايت‌‌هاي مالي و تسليحاتي در مقابل توانايي‌هاي رزمندگان تاب مقاومت نداشته و عاجزانه مجبور به تن دادن به شكستي بزرگ شده بود.

25 مرداد 1395-10:35:42


ناگفته‌هاي عمليات كربلاي يك و آزادسازي مهران
25 مرداد 1395-10:35:42
منبع: روزنامه ايران
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

ارتش صدام براي جبران اين شكست حقارت‌بار به مهران حمله و اين شهر ويرانه را بار ديگر تصرف كرد. پس از آن رزمندگان اسلام متشكل از نيروهاي ارتش، سپاه و بسيج در پاسخ به امر امام خميني(ره) كه فرمود «مهران بايد آزاد گردد» پا به ركاب شدند و طي عمليات‌كربلاي يك اين شهر را در تاريخ ۱۰ تيرماه سال۶۵ آزاد كردند. گفت‌وگويي با سردار مرتضي قرباني فرمانده يكي از يگان‌هاي عمل كننده در اين عمليات پيرامون چند و چون آزادي مهران انجام داده‌ايم كه در پي مي‌آيد.

از چگونگي حضور لشكر ۲۵ كربلا در مهران و شركت درعمليات كربلاي يك بگوييد؟

در سال‌هاي ۶۳ و ۶۴ جنگ وارد مرحله جديدي شده بود، صدام به كمك كشورهاي عربي و غربي مجهزتر شده بود و توپخانه ها، تانك‌ها و نفربرهاي زيادي در مرزهاي غربي و جنوبي مستقر كرده بود تا بتواند بر ما غلبه كند اما به لطف خدا ما توانستيم با اجراي پيروزمندانه عمليات والفجر ۸ و فتح فاو، مشت محكمي بر دهان صدام و حاميانش زده و به لحاظ سياسي و نظامي شكستي سنگين را بر آنان تحميل كنيم، به هرحال دشمن غافلگير شده بود و تلاش مي‌كرد به كمك حاميانش مجدداً خودش را بازسازي كند كه اين بار به كمك منافقين خائن كه بارها به كمك صدام آمده بودند و هربار شكست خورده بودند، به مهران حمله كرده و شهر مهران را در اختيار گرفتند. شهر مهران در راستاي ارتفاعات جبل الحرمين، و كاني سخت قرار دارد. قبلاً ارتفاعات كله قندي طي عمليات والفجر ۳ آزاد شده بود، بنابراين ارتفاعات مشرف به شمال شرق، جاده‌هاي منتهي به مهران از سمت دهلران و ايلام در اختيار ما بود و دشمن بر سمت شرقي و ارتفاعات قلاويزان مسلط بود.

در واقع بيشتر ارتفاعات مشرف به شهر در اختيار ما بود اما خود شهر مهران با اين كه خالي از سكنه و تخريب شده بود، در اختيار ارتش عراق بود و همين موجب استفاده تبليغاتي دشمن شده بود كه صدام اشغال مهران را در مقابل اشغال فاو به رخ مي كشيد. در همان زمان بود كه جلسه‌اي با حضور فرماندهان در اهواز برگزار شد و طبق دستور امام خميني(ره) جهت آزادسازي مهران، مقرر شد تا گردان هايي از لشكر ۴۱ ثارالله، ويژه ۲۵ كربلا، ۱۷ علي ابن ابي طالب(ع)، لشكر ۲۷ محمد رسول الله(ص) و... كه در منطقه جنوب مستقر بوديم به مهران اعزام شده و مهران را پس بگيريم.

بنابراين بنده هم ۱۵ خردادماه ۶۵ به همراه ۶ گردان از لشكر ويژه ۲۵ كربلا راهي مهران شده و كار شناسايي، برقراري خاكريز و پاكسازي ميدان مين را به مدت ۱۵ روز انجام داديم و آماده عمليات شديم.

چه تمهيدات و اقدامات اوليه‌اي قبل از عمليات صورت گرفت؟

علاوه بر حضور لشكرهاي سپاه، حمايت توپخانه توسط ارتش و كارهاي مهندسي و خاكريزي هم به كمك جهاد انجام شد. در واقع يكي از شاخصه‌هاي مهم عمليات كربلاي يك همكاري و هماهنگي ويژه‌اي بود كه بين سه نهاد سپاه، ارتش و جهاد وجود داشت و تقسيم كار و هماهنگي خوبي صورت گرفت.

شناسايي مواضع دشمن نشان داد كه در منطقه موانع سخت، تجهيزات و ادوات نظامي زيادي قرار گرفته بود و دشمن تلاش مي‌كرد هر طور شده مهران را نگه دارد، از طرفي دشمن با اين تجمع و تمركز نيرو و ادوات در مهران قصد فريب ما را داشت كه ما و نيروهايمان را در جبهه غرب متمركز كرده و مجدداً فاو را پس بگيرد اما به لطف خدا ما متوجه اين حربه شده بوديم و قصد داشتيم با انجام يك عمليات برق آسا مهران را آزاد كرده و سريعاً نيروهايمان را به جنوب برگردانيم.

جلسه قبل از عمليات و دستور صريح حضرت امام چه بود؟

مقايسه نيروهاي ما با دشمن نشان مي‌داد كه ما تقريباً نصف آنها نيرو داريم و همين موجب نگراني هايي شده بود، به همين دليل سردار محسن رضايي نزد امام(ره) رفته و ضمن ارائه گزارشي در اين خصوص و نگراني هايي كه در خصوص برتري دشمن داشت از ايشان كسب تكليف كردند كه امام(ره) فرمودند: «همان طور كه حضرت حق تعالي شما را در فاو و خرمشهر ياري دادند و پيروز شديد اينجا هم به ياري حق پيروز مي‌شويد، بنابراين به خدا توكل كنيد كه خدا ياريگر شما خواهد بود و از غرب و شرق و صدام كه عامل جنايات منطقه شده نترسيد و با صلابت و عزت به دشمن كافر بعثي و منافقين خائن حمله كنيد، خداوند و چهارده معصوم(ع) يار و حامي شماست»

سرانجام وقتي عمليات آغاز شد در كدام محور پيشروي كرديد؟ از ناگفته‌هاي اين عمليات بفرماييد.

فرمان امام خميني(ره) انرژي بسيار مضاعفي در بين فرماندهان و رزمندگان ايجاد كرد و ساعت ۳۰/۲۲ شب نهم تيرماه ۶۵ با رمز «يا ابوالفضل ادركني» عمليات برق آسا را آغاز كرديم.

لشكر ويژه ۲۵ كربلا با ۶ گردان حضور داشت كه دو گردان خط شكن و دو گردان را براي پاكسازي در نظر گرفته و دو گردان ديگر را به عنوان نيروي احتياط پشت خط گذاشتيم و ما در محور ارت


ناگفته‌هاي عمليات كربلاي يك و آزادسازي مهران

25 مرداد 1395-10:35:42

منبع: روزنامه ايران

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره