كاربر ميهمان دوشنبه، 4 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مروري بر فعاليت‌هاي «مسيح كردستان» به بهانه حضور زائران در «سرزمين‌ مجاهدت‌هاي خاموش»

محمد بروجردي (مسيح كردستان) در سال 1333هجري شمسي در روستاي «دره گرگ» از توابع شهرستان بروجرد استان لرستان به دنيا آمد. او در ابتداي عمر و در 6 سالگي، پدرش را از دست داد. پس از فوت پدرش به ناچار با مادر، خواهران و برادرانش به تهران آمدند و در يكي از محلات جنوب شهر، خانه اي را اجاره كردند و در آن سكني گزيدند.

20 شهريور 1395-10:35:42


مروري بر فعاليت‌هاي «مسيح كردستان» به بهانه حضور زائران در «سرزمين‌ مجاهدت‌هاي خاموش»
20 شهريور 1395-10:35:42
منبع: خيرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

محمد كوچك براي گذران زندگي مشغول به كار شد و همزمان، تحصيلات دوران ابتدايي را نيز به پايان رساند. مادر زحمتكش او ،‌با پنج فرزند در خانه‌اي قديمي و پر از مستاجر در خيابان مولوي تهران اتاقي اجاره كرده بود و همه اعضاي خانواده براي درست زيستن، كار مي‌كردند. خواهرها و مادر در منزل و برادرها در مغازه‌اي واقع در پيچ شميران.

محمد دوران سخت كودكي را پشت سر گذاشت و دوران نوجواني و جواني را آغاز كرد. همزمان با آغاز دوره جواني، با روحانيت مبارز آشنا شد و مباني تفكرات اسلام ناب محمدي را فرا گرفت.

او از طريق همين روحانيت مبارز و انقلابي،با عقايد و تفكرات رهبر كبير انقلاب اسلامي آشنا و از سرچشمه بي‌دريغ آن سيراب گشت و تمام توان خود را براي مبارزه با حكومت ظالم شاه به كار بست.

اين تلاش با كمك دوستان و همراهان به ثمر نشست و به شكل سامان يافته‌اي درآمد. دستاورد آن، تشكيل گروهي تحت عنوان « گروه توحيدي صف» بود. فعاليت‌هاي گروه شامل كلاس‌هاي سياسي،مذهبي و نظامي بود. همچنين حركت‌هاي مبارزاتي عليه شاه خائن از فعاليت‌هاي ديگري بودكه كم كم شكل گرفت.

محمد يك سال بعد به خدمت سربازي فراخوانده شد. او كه علاقه‌اي به خدمت در ارتش شاهنشاهي نداشت،‌از خدمت سربازي گريخت و قصد آن داشت كه براي ديدار با مقتداي خود امام خميني به عراق برود كه در مرز دستگير شد و او را براي انجام خدمت اجباري به تهران آوردند. پس از دو سال خدمت و تحمل سكوت،‌ مبارزات سياسي خود را دوباره آغاز كرد.

پس از مدتي ارتباط با سازمان‌هاي فرهنگي،‌شروع به چاپ،‌تكثير و پخش اعلاميه‌هاي حضرت امام (ره) كرد. او اعلاميه‌هاي حضرت امام را كه در تيراژ وسيع تكثير مي‌شد،‌به كمك ديگران در سطح شهر تهران و سراسر كشور پخش مي‌كرد. در سال 1354 توسط ماموران رژيم شاه دستگير شد و مدتي را در زندان دژخيمان به سر برد. در سن 17 سالگي ازدواج كرد. ازدواج او در محيطي ساده و با صفا انجام گرفت؛ در يك اتاق ساده با چند نفر از بستگان نزديك. ثمره اين ازدواج دو فرزند به نام‌هاي حسين و سميه است.

پس از كشتار 19 دي ماه قم و به خون آغشته شدن خاك مقدس اين شهر، محمد عمليات نظامي را آغاز كرد. از جمله فعاليت‌هاي نظامي وي در آن دوره مي‌توان به انفجار رستوران خوان سالار(عشرتكده جاسوسان آمريكايي)، انفجار اتوبوس حامل آمريكايي‌ها در لويزان، خلع سلاح قرارگاه پليس،انفجار كارخانه برق كاخ نوجوانان منطقه شوش و شركت در تصرف پادگان جمشيديه و راديو و تلويزيون اشاره كرد كه محمد در عمليات آخر كه به آن اشاره شد، از ناحيه پا مجروح شد.

پيوند گروه « توحيدي صف» با 6 گروه ديگر منجر به تشكيل « سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي» شد. وي هنگام ورود حضرت امام به ميهن اسلامي،به اتفاق « رفيق دوست»،مسئوليت حفاظت از ايشان را به عهده گرفت.

در روز 12 بهمن،‌محمد به عنوان فرمانده گروه، ‌لباس روحانيت پوشيد. اسلحه را زير عبايش پنهان كرد و وارد فرودگاه شد. بعد از ورود امام مسئوليت حفاظت ايشان را در مدرسه علوي به عهده داشت و لحظه‌اي از اين امر مهم غفلت نكرد. از ابتداي تشكيل سپاه، به عنوان يكي از معاونان پادگان وليعصر(عج) در قسمت عمليات مشغول به كار شد. او از همان ابتدا، فرمانده عمليات كردستان بود و تمام حركات دشمن را زير نظر داشت.

بعد از پيام تاريخي امام خميني در روز 25 مرداد سال 1358 به اتفاق رزمندگان اسلام با رشادت‌ها و ايثارگري‌هاي فراوان، ضدانقلاب را از منطقه كردستان بيرون راندند. پس از چندي به سمت فرماندهي عمليات غرب كشور منصوب شد و همچنان به پاكسازي مناطق كردستان ادامه داد.

با تشكيل سازمان « پيشمرگان مسلمان كرد» و مطرح كردن آن در شوراي عالي سپاه و تصويب اين سازمان، به كمك دو تن از اعضاي شوراي انقلاب يعني شهيد مظلوم آيت‌الله بهشتي و حجت‌الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني،‌مسئوليت آن را خود به عهده گرفت. بعد از منطقه‌اي شدن سپاه پاسداران در سطح كشور، او به عنوان فرمانده منطقه هفت سپاه كه شامل استان‌هاي همدان،باختران( كرمانشاه)، كردستان و ايلام بود، برگزيده شد.

پس از مدتي، پيشنهاد تشكيل قرارگاه حمزه سيدالشهداء‌ را داد اما پس از تشكيل قرارگاه، فرماندهي آن را كه به او پيشنهاد شده بود، نپذيرفت و با اصرار زياد مسئولان، به سمت قائم مقام قرارگاه منصوب شد.

تشكيل «تيپ ويژه شهدا» يكي ديگر از ابتكارات محمد بود. بروجردي اولين ستاد مشترك كشور را در كردستان تشكيل داد و با هماهنگ كردن نيروهاي سپاه،ارتش و ژاندارمري، تمام توان و قدرت آنها را در يك خط و به سوي يك هدف منسجم كرد. يك بار ضدانقلاب او را كه فرمانده سپاه «منطقه 7 » بود و مرتب در جبهه‌هاي غرب كشور حضور پيدا مي‌كرد و موجب تقويت روحيه نيروها بود به اسارت گرفت و


مروري بر فعاليت‌هاي «مسيح كردستان» به بهانه حضور زائران در «سرزمين‌ مجاهدت‌هاي خاموش»

20 شهريور 1395-10:35:42

منبع: خيرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

انتقال حضرت امام (ره)از زندان به بازداشگاه عشرت آباد تهران
عمليات قدس 2 ، منطقه هورالهويزه عراق
حملهگسترده يارتش عراق درجبهه جنوب وبازپس گيري جزاير مجنون و منطقه ي شمالي كوشك


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره