كاربر ميهمان سه‌شنبه، 29 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 در دولت اسلامي ، اصل خدمت به مردم است

حضرت امام رحمه الله به شيوه هاي مختلف، مسؤولان را به هر چه بيش تر خدمت كردن به مردم تشويق مي كردند. گاهي به آن ها گوشزد مي كردند كه اين مردم بودند كه شما را از حبس ها بيرون آورده به اين سِمَت ها رسانده اند. اقتضاي چنين فداكاري مردم، خدمت كردن به آن هاست. گاهي هم ضمن اشاره به فلسفه حكومت اسلامي، تأكيد مي كردند كه بزرگ ترين وظيفه حكومت، خدمت به مردم است ...

2 خرداد 1396-10:43:00


حضرت امام رحمه الله به شيوه هاي مختلف، مسؤولان را به هر چه بيش تر خدمت كردن به مردم تشويق مي كردند. گاهي به آن ها گوشزد مي كردند كه اين مردم بودند كه شما را از حبس ها بيرون آورده به اين سِمَت ها رسانده اند. اقتضاي چنين فداكاري مردم، خدمت كردن به آن هاست. گاهي هم ضمن اشاره به فلسفه حكومت اسلامي، تأكيد مي كردند كه بزرگ ترين وظيفه حكومت، خدمت به مردم است. يكي از عوامل مهّم حفظ كيان دولت ها و همين طور تداوم پيوند صميمانه بين مردم و حكومت ها، قدرداني از خدمات مردم است. بهترين شيوه قدرداني از مردم هم، خدمت به آن ها و ارج نهادن به خدماتي است كه براي نظام انجام مي دهند. دولت در حكومت اسلامي، در خدمت مردم است. در نظام اسلامي، پُست و مقام به خودي خود ارزشمند نيست. آن چه به اين امور ارزش و اهميّت مي بخشد، استفاده بهتر از آن ها در راستاي خدمت به اسلام و خدمت به مردم است. در انجام هر كاري، داشتن انگيزه نيكو بسيار مهمّ است. اساسا انگيزه اصلي انسان هاي مؤمن در تصدي هر پستي و انجام هر كاري، جلب رضايت خداوند است. اگر كاري هر چند بزرگ، از اين مسأله مهم دور باشد، ارزشي ندارد. بايد ما جدّيت كنيم و دنبال اين باشيم كه اگر چنان چه متصدي امر دولتيم، دولتي باشيم كه براي خدا كار ي كند نه براي حب نفس.

يكي از بسترها و شرايط مهمّ خدمت رساني به مردم، پذيرش مسؤولان از طرف مردم است. وقتي مردم مسؤولان را پذيرفتند و از آن ها پشتيباني كردند، زمينه براي خدمتِ كارگزاران فراهم مي گردد. بهترين وسيله براي پذيرش از سوي مردم، اين است كه آن ها يقين كنند مسؤولان، خيرخواه آنان اند.

از بهترين مصداق هاي خدمت رساني به مردم، داشتن رفتار خداپسندانه با آن هاست. رفتار خداپسندانه هم، از راه جلب رضايت آن ها در چار چوب احكام الهي، و نيز براساس سيره اولياي او رفتار كردن است. با توجّه به مشكلاتي كه امروز اقشار محروم و مظلوم جامعه در زندگي متحمّل مي شوند ضرورت مقدّم داشتن اصلاح طبقه محروم، با وجود كمبودها و ناداري ها، همواره زحمت كشان اصلي جامعه بوده و هستند؛ چون همه سختي ها را با جان و دل پذيرا شده و در عين حال، از خدمت به اسلام و مسلمانان هم سرباز نمي زنند.

از جمله بايسته هاي يك نظامِ خدمت رسان، اين است كه كارگزاران آن بتوانند با توده هاي مردم مهربان و صميمي باشند و با آنان بجوشند و هرگز از ايشان دوري نكنند؛ چرا كه اين كار، به جهت روحي و رواني زمينه تحمّل و بردباري در مقابل مشكلات و سختي ها را بالا برده و آن ها را دل گرم مي سازد. هنگامي بستر مناسب براي خدمت رساني به صورت كامل در يك جامعه فراهم مي آيد كه مردم و دولت، با يكديگر همكاري كامل داشته باشند و از اهداف و سياست هاي همديگر پشتيباني به عمل آورند. از بهترين مصداق هاي خدمت رساني به مردم، داشتن رفتار خداپسندانه با آن هاست. رفتار خداپسندانه هم، از راه جلب رضايت آن ها در چار چوب احكام الهي و نيز براساس سيره اولياي او رفتار كردن است. گر چه همه اقشار بايد به حقوق خود برسند و نظام بايد در راستاي برآوردن نيازهاي همه مردم تلاش كند، امّا به لحاظ آسيب پذيريِ طبقات محروم، توجه به آن ها، در اولويت قرار دارد. با توجّه به مشكلاتي كه اقشار محروم و مظلوم جامعه در زندگي متحمّل مي شوند، حضرت امام رحمه الله هميشه ضرورت مقدّم داشتن اصلاح وضع آنان و رسيدگي به نيازهايشان را مورد تأكيد قرار مي دادند. اين طبقه محروم، با وجود كمبودها و ناداري ها، اما همواره زحمت كشان اصلي جامعه بوده و هستند؛ چون همه سختي ها را با جان و دل پذيرا شده و در عين حال، از خدمت به اسلام و مسلمانان هم سرباز نمي زنند

از جمله بايسته هاي ديگر يك نظامِ اسلامي، اين است كه كارگزاران آن، با توده هاي مردم مهربان و صميمي باشند و با آن ها بجوشند و هرگز از ايشان و هر بار به بهانه اي دوري نكنند؛ چرا كه اين كار، به جهت روحي و رواني زمينه تحمّل و بردباري در مقابل مشكلات و سختي ها را بالا برده و آن ها را دل گرم مي سازد. بايد كاري كنيم كه نظام و كشور و جامعه ما، يك جامعه علوي باشد. ايشان مي فرمايند: «اسم اسلام و اسم ولايت كافي نيست ... زبان و بازو و راه و كار، بايد زبان و بازو و راه و سبك كار اميرالمؤمنين عليه السلام باشد. اميرالمؤمنين(ع) براي خدا و در راه خدا كار مي كرد. به درد مردم مي رسيد، مردم را دوست مي داشت و خدمت به آنها را وظيفه خود مي دانست. با اين كه حكومت او در جهت خدمت به مستضعفان بود، به اين اكتفا نمي كرد. شب ها هم تنها و به صورت فردي به كمك يكايك مستضعفان مي رفت. اين زندگي اميرالمؤمنين عليه السلام است، در نظام ما، هر حركت و سياست و قانون و تلاش، بايد در خدمت مردم مستضعف و محرومي باشد كه حكومت طولاني و بلند مدت طاغوت ها، آنها را از جهات مختلف به استضعاف و ضعف دچار كرده است. اين راه ماست. اين آن راهي است كه اميرالمؤمنين عليه السلام پيمود. اين آن راهي است كه امام و معلم و رهبر عظيم الشأن اين انقلاب، آن را از علي عليه السلام درس گرفتند و پيش پاي ما گذاشتند. بايد خود را مجهز به سلاح ايمان كرد و در آن راه حركت كنيم. در جامعه اسلامي، بيشتر آن نوع از خدمت رساني پسنديده و مورد قبول است كه از اعتقاد به خدا و باور به حقانيّت اسلام ناشي شده باشد. چون در سايه چنين ويژگي هايي است كه كارهاي بزرگ، در شرايط سخت قابل تحقق مي شود.

در نظام اسلامي، مسؤوليت ها، زمينه هاي خدمت افراد به مردم است . بر اين اساس، مديرانْ خدمتگزاران مردم اند و در قبال آن ها، تكليف هايي دارند كه بايد به شيوه اي نيكو به انجام برسانند. در اسلام و نظام جمهوري اسلامي، فلسفه مسؤوليت پيدا كردنِ مسؤولان در كشور اين است كه براي مردم كار كنند. مسؤولان، براي مردم اند و خدمتگزار و مديون و امانت دار آنها هستند. در اصل مردم محوراند و كسي كه در نظام جمهوري اسلامي مسؤوليتي به دست مي آورد، بايد همه همّ و غمّش براي مردم باشد و براي رسيدگي به امور محرومان ومستضعفان تلاش كند و تأمين نيازهاي آنها كه بدون شك مهم ترين نياز اين قشر، اصلاح وضع معيشت آنهاست را در اولويت نخست خود قرار دهد. ؛ چون از طريق اصلاح وضع معيشت، به تدريج جنبه هاي ديگر زندگي آنها نيز رو به بهبود مي گذارد.

حفظ روحيه انقلابي، از جمله ضرورت هاي ديگري است كه دست اندركاران نظام اسلامي بايد همواره آن را مدنظر داشته باشند و اگر به رفاه عمومي نينديشيم و به سازندگي كشور فكر نكنيم، به يقين نظام جمهوري اسلامي نخواهد توانست الگو و تجربه مطلوب را به دنيا ارائه بدهد. يگانه عاملي كه بنظر مي رسد مي تواند در روند خدمت رساني به مردم، رضايت واقعي آنها را فراهم كرده و وجدان خودِ فرد را نيز راحت و آسوده سازد، در نظر گرفتن رضايت خداوند است؛ چون با در نظر گرفتن اين اصل، هم توفيقات الهي جلب مي گردد، هم نارضايتي هاي ايجاد شده، پاسخ واقعي و صحيح خود را مي يابد و هم خشنودي بيش تر اقشار مردم را محقق مي سازد.در جامعه اسلامي، كساني مي توانند عهده دار مسؤوليت باشند كه از ويژه گي هايي چون بي رغبتي به دنيا، تقوا، تعهد، راستي، امين بودن، امانت دار بودن و ... برخوردار باشند. در نظام اسلامي برخلاف نظام هاي ديگر، پُست و مقام ، فرصتي براي نيل به خواست هاي شخصي نيست؛ بلكه فرصت براي كار براي مردم و كسب خشنودي خداست. حكومت اسلامي، يعني كارگزارانش براي اسلام و خدا كار مي كنند نه براي خود. ما بايد خودمان را به معناي واقعي كلمه خدمتگزار مردم بدانيم..مسؤولان كشور بايد به معناي واقعي كلمه خادم مردم و بعبارتي ، سرمشق ديگران باشند، زيرا اصل در نظام جمهوري اسلامي، خدمت است و نه چيز ديگر.

حسين دلاوري، پژوهشگر حوزه دفاع مقدس


در دولت اسلامي ، اصل خدمت به مردم است

2 خرداد 1396-10:43:00

منبع: سايت پژوهشگاه

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره