كاربر ميهمان چهارشنبه، 14 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 معرفي گروه پژوهشي ادبي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس در گفتگو با سردارحميد حسام

گروه پژوهشي ادبي يكي از چهارده گروه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس است كه برابر شرح وظايف و اهداف قرار است براي تعريف و تبيين موضوع ادبيات دفاع‌مقدس در دو بستر دانشگاه و آموزش و پرورش فعاليت نمايد. اين گروه 3 سال است كه تشكيل شده و از يك تيم هيئت علمي 6 نفره متشكل از دانشگاه‌ها رشته ادبيات تشكيل شده است.

30 دي 1388-12:21:00


معرفي گروه پژوهشي ادبي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس در گفتگو با سردارحميد حسام
30 دي 1388-12:21:00
منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس - پايداري
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

معرفي گروه پژوهشي ادبي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس در گفتگو با سردار حميد حسام

گروه پژوهشي ادبي يكي از چهارده گروه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس است كه برابر شرح وظايف و اهداف قرار است براي تعريف و تبيين موضوع ادبيات دفاع‌مقدس در دو بستر دانشگاه و آموزش و پرورش فعاليت نمايد. اين گروه 3 سال است كه تشكيل شده و از يك تيم هيئت علمي 6 نفره متشكل از دانشگاه‌ها رشته ادبيات تشكيل شده است. مسئوليت اين گروه با حميد حسام كارشناس ارشد ادبيات فارسي و مدير گروه پژوهشي ادبي پژوهشگاه علوم ومعارف دفاع مقدس و معاون ادبيات بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع‌مقدس مي‌باشد.

در رابطه با فعاليت‌ها و اقدامات اين گروه از ايشان سوال نموديم كه ماحصل آن را با هم مي‌خوانيم:

سردار حميدحسام: براي رسيدن به اهداف، پنج گام اساسي تعريف كرديم كه گام اول تعريف پايان‌نامه مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در موضوع دفاع‌مقدس براي دانشگاه‌ها بود. اين پايان‌نامه‌ها در قالب يك كار مشترك با وزارت علوم از سوي گروه تهيه و در سطح تمامي دانشگاه‌هاي كشور ارائه وتوزيع شد. كه از اين رهگذر تعداد 37 پايان‌نامه طي سال‌هاي اخير به پژوهشگاه ارسال و مورد بررسي قرار گرفت.

مدير گروه پژوهشي ادبي پژوهشگاه دفاع‌مقدس مي‌گويد: گام دوم ايجاد كتابخانه تخصصي و تقويت حوزه نشر در دانشگاه‌ها بود كه برابر تفاهم نامه با وزارت علوم تعداد 55 دانشگاه در سطح كشور به كتاب دفاع مقدس مجهز شده و اين تجهيز با ارائه تازه‌هاي نشر همچنان ادامه دارد.

براي ارتباط بيشتر دانشجويان و علاقمندان به حوزه ادبيات دفاع مقدس، سايت جامع تخصصي ادبيات تحت عنوان سايت www.shat.ir از اوايل امسال با آيكون‌هاي متنوع، معرفي نويسندگان شاخه‌هاي مختلف دفاع مقدس، شعر، داستان، ادبيات كودك و نوجوان و خاطره وارايه متن ديجيتالي كتاب‌هاي چاپ شده سال‌هاي 60 تاكنون مورد بهره‌وري كاربران قرار گرفته‌است.

با راه‌اندازي كتابخانه‌ها و ايجاد سايت پل ارتباطي با دانشگاه مستحكم‌تر شده و زمينه ايجاد گام دوم در ماموريت اين گروه يعني تاسيس رشته در مقطع كارشناسي ارشد فراهم شده است.

وي يادآور شد: دانشگاه شهيد باهنر كرمان از سه سال پيش با تعريف سرفصل‌هاي اين رشته و اخذ مجوز از شوراي گسترش زبان فارسي آمادگي خود را براي راه‌اندازي رشته ادبيات پايداري اعلام كرده بود. كه طي بررسي‌‌هاي كارشناسي در هيئت علمي گروه به اين نتيجه رسيديم كه به شدت نيازمند تعريف و تاليف كتا‌ب‌هاي مرجع در چهار ساحت نثر، نظم، سبك‌شناسي و نقد ادبي دفاع‌مقدس براي اين رشته و اين مقطع تحصيلات تكميلي هستيم. لذا گروه با عقد قرارداد، 12 اثر مرجع با هدف ارائه متون اصلي مقطع كارشناسي ارشد اقدام به كار بزرگي نمود كه اين اقدام فقر ونياز دانشگاه را در مقطع ارشد با يك كار عالمانه طي سال 88-89 به خوبي مرتفع خواهد كرد.

حميد حسام اضافه ميكند: اولين گروه از دانشجويان اين رشته در اين ترم فارغ‌التحصيل مي‌شوند و گروه دوم شروع به فعاليت مي‌نمايند. كار بزرگ دانشگاه كرمان مطلع مناسبي براي فعاليت ساير دانشگاه‌ها شد كه دانشگاه سمنان نيز از ترم پيش در مقطع كارشناسي ارشد رشته ادبيات پايداري اقدام به جذب دانشجو نمود. در حال حاضر دانشگاه‌هاي فارس و مازندران نيز براي تاسيس اين رشته اعلام آمادگي نموده‌اند.

گام سوم: ايجاد رشته‌ي مقطع دكتري در دانشگاه‌ها با عنوان ادبيات فارسي بود. كه اين مهم با انگيزه بالا و توانمندي فوق‌العاده گروه به ويژه دانشگاه ادبيات دانشگاه تهران در حال بررسي هماهنگي و پيگيري است.

معاون ادبيات بنياد حفظ آثار گفت: گام بعدي در اهداف گروه ادبي پژوهشگاه ارائه دو واحد تخصصي براي مقطع كارشناسي در دانشگاه‌هاي سراسري بود كه سرفصل‌ها و عناوين مورد تحقيق اين دو واحد به منظور سفارش تاليف يك متن مناسب و جامع در گروه انجام گرديد و براي سال 89 به دانشگاه ارائه خواهد شد. اين دو واحد اختياري است.

سردار حميد حسام ادامه‌ مي‌دهد: گام پنجم راهبرد گروه در وزارت آموزش و پرورش ارائه متن و درج موضوعات ادبيات دفاع‌مقدس در مقاطع تحصيلي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان بود كه طي سال 86 با هماهنگي و تفاهم با آموزش و پرورش كتاب‌هاي فارسي مقطع راهنمايي از متون جديد ارائه شده استفاده نمود. اما اين آغاز راه بود و قرار است با برداشت از اين تجربه مفيد اين مسير در مقاطع ابتدايي و دبيرستان با اقبالي كه وزير جديد آموزش و پرورش داشته‌اند ادامه پيدا كند.

سردار حميد حسام آخرين گام را اين طور شرح مي‌دهد: گام ششم در وزارت آموزش و پرورش براي تعريف رشته فرهنگ دفاع‌مقدس در مقطع كارداني مي‌باشد كه برابر اعلام آمادگي وزارت آموزش و پرورش مقرر است اين


معرفي گروه پژوهشي ادبي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس در گفتگو با سردارحميد حسام

30 دي 1388-12:21:00

منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس - پايداري

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني(ره)
انتخاب حضرت آيت ا...خامنه اي به رهبري نظام جمهوري اسلامي توسط مجلس خبرگان رهبري


فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره