كاربر ميهمان پنجشنبه، 8 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 بشنو از ني

بين ارتفاع شيخ نشين ، (محل استقرار گردان تحت امر من) تا پادگان گرمك عراق، ( محل استقرار پاسگاه تاكتيكي تيپ) جاده أي قرار داشت كه تنها راه مواصلاتي زميني بين گردان و تيپ محسوب مي شد؛ اين جاده كه از ميان دشت ، حد فاصل بين دو ارتفاع عبور مي كرد، همواره زير ديد و تير مستقيم دشمن قرار داشت.

8 بهمن 1388-09:38:08


بشنو از ني
8 بهمن 1388-09:38:08
منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس - پايداري
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

بين ارتفاع شيخ نشين ، (محل استقرار گردان تحت امر من) تا پادگان گرمك عراق، ( محل استقرار پاسگاه تاكتيكي تيپ) جاده أي قرار داشت كه تنها راه مواصلاتي زميني بين گردان و تيپ محسوب مي شد؛ اين جاده كه از ميان دشت ، حد فاصل بين دو ارتفاع عبور مي كرد، همواره زير ديد و تير مستقيم دشمن قرار داشت.

نيروهاي بعثي در آن طرف دشت پنجوين بر روي ارتفاع 1904 متري مستقر بودند و اين جاده را شبانه روز ، زير نظر داشتند. هر جنبنده أي كه از روي جاده عبور مي كرد بلافاصله زير آتش سلاح سنگين دشمن قرار مي گرفت؛ بخصوص بعد از شكستي كه در عمليات والفجر چهار متحمل شده بودند، سعي داشتند با كارهاي ايذايي خلا ناشي از شكست را كمي جبران كنند. پرسنل گردان من نيز از تحركات ايذايي دشمن آسيب مي ديدند؛ نيروهاي بعثي حتي از ضد انقلابيون هم براي ضربه زدن استفاده و گاهي نيز با اعزام گروههاي كمين ،جاده را ناامن مي كردند.

به هر حال تنها راه مواصلاتي ما به عقب ، همان جاده بود! هر كس كه از روي جاده مي گذشت در معرض حمله دشمن قرار مي گرفت. كنار جاده هم باتلاقي نسبتا بزرگ وجود داشت كه عمق آن ، به چند متر مي رسيد.

داخل باتلاق پوشيده از ني بود؛ اطراف آن را هم درختان بلند و تنومند احاطه كرده بود كه بخشي از تنه و ريشه شان زير آب قرار داشت . اگر چه وجود درختان بلند با آن بركه و نيزارهاي بلند، منظره أي زيبا در كنار جاده به وجود آورده بود؛ اما به همان اندازه هم محلي خطرناك محسوب مي شد.

به كليه پرسنل گردان كه ناچار به تردد بر روي آن جاده بودند ، سفارش كردم كه حتي الامكان از توقف در آن محل خودداري نمايند.

يك بار كه خودم از كنار همان محل مي گذشتم به نظرم رسيد چند عدد ني را از داخل نيزار برداشته و داخل آنرا كاملا خالي كنم . بعد هم ني هاي سوراخ شده را در كنار چند درخت بستم و آنها را از جلو ديد مخفي كردم؛ فقط خودم جاي آنها را مي دانستم تا در روز مبادا بتوانيم از آنها استفاده كنيم؛ حسّ غريبي به من مي گفت كه اين ني ها آغاز مثنوي أي تازه برايم خواهند بود.

مدتي بعد در يكي از روزها براي انجام ماموريتي به اتفاق رئيس ركن سوم با يك دستگاه جيپ از روي همان جاده عبور مي كرديم..

همين كه كنار آن باتلاق رسيديم به كمين دشمن برخورديم ؛ ناگهان خودرو هدف آتش قرار گرفت. همزمان گروهي از عناصر دشمن از مخفي گاه خود بيرون آمدند و از دامنه كوه سرازير شدند و به طرف با هجوم آوردند! فرصت انجام هيچ كاري نبود؛ هر لحظه احتمال مي رفت كه خودرو منفجر شود؛ فوري به راننده دستور توقف دادم .

بلافاصله هر سه نفر پايين پريديم و هر كدام به يك سو رفتيم تا شايد دشمن را فريب داده از آن مهلكه جان سالم به در ببريم ! در همين موقع ناگهان به ياد ني ها افتادم كه آنها را چندي قبل در همين جا پنهان كرده بودم.

به سرعت خود را به يكي از همان ني ها رساندم ؛ آن را برداشته و همان جا به داخل آب پريدم و كنار درختي به ريشه آن چسبيدم! به همان حالت زير آب بي حركت ماندم در حالي كه ني را به دهانم قرار داده و با آن نفس مي كشيدم. لحظات به كندي سپري مي شد. سردي آب به شدت آزارم مي داد ولي چاره أي جز تحمل نبود! صداي عراقيها را به وضوح مي شنيدم كه كنار بركه ايستاده بودند و با هم صحبت مي كردند. تعدادي هم به اين طرف و آن طرف مي دويدند و با صدايي خشن يكديگر را صدا مي زدند، معلوم بود كه به دنبال من مي گشتند!

نفس در سينه ام حبس شده بود. كوچكترين حركتي باعث تغيير حالت آب و در نتيجه لو رفتن مخفي گاهم مي شد.

آنها در همان جست و جوي اوليه ، رئيس ركن سوم و راننده خودرو را پيدا كردند و آنها را به اسارت گرفتند؛ مدتي نيز اطراف را براي پيدا كردنم ، جست و جو كردند ولي بي فايده بود. همين كه از يافتنم نااميد شدند آن جا را ترك كردند. براي اطمينان بيشتر مي بايستي همچنان زير آب مي ماندم ، آنها به سادگي دست بردار نبودند! چاره أي نبود جز آن كه تا فرا رسيدن شب همان جا صبر مي كردم .

لحظات بسيار سخت و كشنده بود. چند ساعت ديگر مي بايستي همان جا زير آب مي ماندم . تنها وسيله نجاتم همان ني بود كه با آن نفس مي كشيدم. سرانجام انتظار به پايان رسيد، تاريك شب رفته رفته همه جا را فرا گرفت.

آهسته و با احتياط از زير آب بيرون آمدم ؛ تمام بدنم از شدت سرما بي حس شده بود؛ هر طوري بود بدنم را به فعاليت وا داشتم ؛ بعد هم با پاي پياده به طرف محل استقرار گردان حركت كردم.

به لطف الهي يك بار ديگر آن لحظات سنگين و طاقت فرسا سپري شده بود. هر گاه آن لحظات كشنده در زير آب به يادم مي آيد، احساس مي كنم تنها ياد و ذكر خدا بود كه به من توان ادامه زندگي و مقاومت مي داد.

سرتيپ 2 جانباز - رضا صبوري


بشنو از ني

8 بهمن 1388-09:38:08

منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس - پايداري

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره