كاربر ميهمان يكشنبه، 3 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 پژوهش در حوزه دفاع مقدس امري اجتناب ناپذير و ضروري است

جنگ در زمان خودش يك معنا و مفهوم و كاركرد دارد و پس از جنگ هم يك معنا و مفهوم و كاركرد ديگري دارد. كاركرد اوليه جنگ در خود جنگ است. با اين تعبيرما جنگ مي‌كنيم براي غلبه بر دشمن براي اينكه در برابر دشمن شكست نخوريم، از بقاي خودمان، از هويت، از موجوديت، از استقلال خودمان، از سرزمين خودمان داريم دفاع مي‌كنيم.

19 مرداد 1396-13:19:27


پژوهش در حوزه دفاع مقدس امري اجتناب ناپذير و ضروري است
19 مرداد 1396-13:19:27
منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امام خامنه اي (مدظله العالي ) :

«اين جنگ و دفاع هشت ساله‏، مظهر و تجلى همه‏ى روحيات خوب و سازنده‏‌اى است كه يك ملت و يك كشور را مى‏تواند به تعالى حقيقى برساند. ما در جنگ نظامى توانستيم خودمان را پيروز كنيم؛ به كمك چه چيزى؟ به كمك باور و ايمان و اتّكاى به نفس و وحدت و اميد به آينده و روشن‌بودن هدف‌ها و تكيه به نيروهاى ذاتى خويش و تكيه به اسلام. حماسه‏ى ملت ايران در دفاع مقدس، نمايش‌گر قله‏ى ظرفيت‌هاى انسانى مردم اين سرزمين خدايى است. اين جنگ [جنگ هشت ساله‏] حقيقتاً يك گنجِ تمام‌نشدنى است. جنگ، حقيقتاً كوره‏اى بود كه جوانان و بقيه مردم را آب‌ديده كرد. حماسه‏ ملت ايران در دفاع مقدس، نمايش‌گر قله ظرفيت‌هاى انسانى مردم اين سرزمين خدايى است. فداكاري‌ها‌ى هشت سال دفاع مقدس‏ توانست يك نظام الهى و معنوى و متّكى بر تفكّر و انديشه درست و برخاسته از ايمان را تحكيم كند. اين تجربه‏ى درس‏آموز [دفاع مقدس‏]، سرمشق هميشگى ملت بزرگ ايران و الگوى موفقى در برابر چشم همه‏ى ملت‌هاى مسلمان است. اين جنگ آن‏قدر حرف گفتنى دارد كه اگر دهها سال هنرمندان ما و افراد خوش‌ذوق و با ابتكار بنشينند و در جزء جزء آن كار كنند، باز هم حرف‌هاى گفتنى خواهند داشت. جنگِ با اين عظمت و پُر از حماسه و حقيقتاً پُر از جلوه‏هاى زيبا و بى‏نظير داشته‏ايم؛ نسل جديد هم از آن خبر ندارد؛ بايد اين‌ها احياء، بازيابى و بازسازى شود و در معرض ديد قرار گيرد. جوهر انقلاب و ايمان در اين ميدان خطر، [ميدان جنگ 8 ساله ] خود را در اراده و عمل و قدرت مديريّت انسانها نشان داد. جنگ تحميلى هشت ساله ما، داستان عبرت‏آموز عجيبى است».

جنگ در زمان خودش يك معنا و مفهوم و كاركرد دارد و پس از جنگ هم يك معنا و مفهوم و كاركرد ديگري دارد. كاركرد اوليه جنگ در خود جنگ است. با اين تعبيرما جنگ مي‌كنيم براي غلبه بر دشمن براي اينكه در برابر دشمن شكست نخوريم، از بقاي خودمان، از هويت، از موجوديت، از استقلال خودمان، از سرزمين خودمان داريم دفاع مي‌كنيم. ولي جنگ بعد از جنگ يك كاركرد ثانويه‌اي دارد كه عمدتاً هم خلاصه مي‌شود در همين بهره‌گيري از تجربيات آن براي آينده . جنگ بعد از جنگ از شرايط و ضرورت‌هاي پس از جنگ تأثير مي‌پذيرد و همه دغدغه و نگراني ما اينجا رقم مي‌خورد كه پس از جنگ چه سرنوشتي در انتظار آن تجربيات و دستاوردهاي جنگ كه سرمايه اين ملت است خواهد بود.

اين كه اساس پژوهش چيست و چه ضرورتي دارد، ديگر مسئله اي غريب براي حوزه هاي مختلف از جمله حوزه دفاع مقدس كه به مثابه گنجي ارزشمند محسوب مي شود ، نيست. شايد اگر تا چندي پيش پژوهش در كشور و در ميان انديشمندان چندان جدّي گرفته نمي شد، امروزه اما رويكردِ به پژوهش در ميان اصحاب علم و جامعه نخبگاني نه تنها انفعالي نيست؛ بلكه حتي در مواجهه با آن، سعي در فراهم نمودن تمام ابزار و شرايط لازم و به كارگيري حداكثري آن در تحليل و بررسي مسائل علوم مختلف دارند. در اين ميان، حوزه دفاع مقدس نيز عليرغم سعي و تلاش اش در توليد انديشه اما همچنان به تحقيقات بيشتر و پردامنه تري در لايه هاي گوناگون جنگ و دفاع مقدس نيازمند است و متولّي اصلي اين امر نيز بي شك، غير از پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس كه اساس شكل گيري آن بر اين هدف بنا گذاشته شده ، نيست و همين رويكرد ضرورت انگارانه و مواجهه فعّال با پژوهش در حوزه دفاع مقدس است كه ما را بيش از گذشته در اين مسير رهنمون ساخته است.

شايد سؤال شود كه چنين فعاليت بزرگي، چه ره آوردي مي تواند براي جامعه داشته باشد و قرار است به كدام يا كدامين سؤالات پاسخ دهد؟ و چرا پژوهشگران به خصوص قشر جوان و تحصيلكرده به پژوهش در حوزه دفاع مقدس رغبت بيشتري نشان مي دهند وسالياني از شادابي و انرژي جواني خود را در اين مسير سخت، صرف مي نمايند؟! اين پرسش، فوق العاده حسّاس و كليدي است و پاسخ به آن نيز بس پراهميت است. ساده بگويم اگر شما بخواهيد به چرايي برخي از رخدادهاي اجتماعي، اقتصادي ، سياسي و يا حيات طبيعي بشر در عصر كنوني دست يابيد و يا آن كه برخي از مشكلات و آسيب هاي فراروي جامعه دگر ديس امروز را كه ميل به مدرنتيه شدن دارد را حل كنيد و يا ابهامات برخي حوادث و مسايل عرصه هاي علمي را به خصوص در دو حوزه فرهنگ و اقتصاد آشكار سازيد، مسير جايگزيني براي پژوهش آن هم در حوزه دفاع مقدس كه با انباشته هاي از تجربيات موفق همراه بوده و قابليت ارائه را از منظر علمي نيز داراست را سراغ داريد؟ دست يابي به راه حل هاي جديدي كه امروز به پشتوانه فرهنگ غني دفاع مقدس مي تواند سبك زندگي بهتري را به نسل جوان كشور از جهات گوناگون ارائه نمايد و يا بستري براي توليد محصولات فرهنگي اثربخش تري شده و آن را در اختيار مردم و جامعه قرار دهد، چه راه كار عملي جز پژوهش در اين حوزه مي توانيد داشته باشد؟ اگر بخواهيد حقانيت دفاع مقدس و حقايق نهفته در لايه هاي زمخت جنگ را با متدهايي عالمانه به اثبات برسانيد و عقول بشري را در مسير درك درست معرفت و آگاهي هاي متعالي ياري كنيد، جز با انجام پژوهش در اين حوزه چه گونه خواهيد توانست؟ پاسخگويي به شبهات و ترديدزدايي از انديشه هاي پاك قشر جوان كه امروز در برابر آماج ابهامات و شبهات قرار گرفته ،چه گونه مي تواند جز با پژوهش، تحقّق يابد؟ و اگر مايل باشيد نردبان دانش و آگاهي را بلندتر و مقام شامخ بصيرت را راقي تر سازيد و بر گستره آن ها بيفزاييد، آيا بدون پژوهش در حوزه هاي معرفتي از جمله دفاع مقدس ممكن است؟ هرگز!

با توجه به شرايط و واقعيت هاي موجود در جوامع امروزي؛ از قبيل چالش هاي فرهنگي، اخلاقي و تربيتي و از همه مهم تر اعتقادي و نيز بالا رفتن سطح ناهنجاري هاي اجتماعي و يافتن راه كارهاي علمي براي برون رفت از اين چالش ها، جهت استحكام بنيان اجتماع نيازمند عزم جدي در حوزه پژوهش در حوزه دفاع مقدس هستيم. اگر چه تا به امروز سعي كرده ايم با استفاده از ظرفيت هاي نخبگاني و نيز دانش آموختگان حوزه هاي مختلف، چه در حوزه علوم انساني و نيز حوزه فني پژوهش هاي علمي و كاربردي متعدد و متنوعي را به شايستگي سامان داده و در اين راستا با مراكز گوناگون علمي و دانشگاهي كه دست توانايي در حوزه توليد علم و انديشه دارند تعامل داشته وهمكاري كنيم ، اما اين همه راه نيست و بلكه در ابتداي اين مسير هستيم و همين عزم ما را در حوزه پژوهش با موضوع جنگ و دفاع مقدس جدي تر كرده و ما را به آينده اي روشن در مجراي باز گشودن درب هاي علم اميدوار مي كند .

به هر حال در اين مقوله، نيازمند برنامه ريزي هاي دقيق، كاربردي و بلندمدت مي باشيم كه البته با چالش هايي نيز روبرو بوده و بايد براي رفع موانع در حوزه هاي مختلف پژوهش تلاش كرده و با تحليل و واكاوي چالش ها، تهديدها و فرصت ها گام هاي ارزنده اي را در مسير تعالي اين راه مقدس برداريم. ان شاالله .

حسين دلاوري، پژوهشگر دفاع مقدس


پژوهش در حوزه دفاع مقدس امري اجتناب ناپذير و ضروري است

19 مرداد 1396-13:19:27

منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات نصر 5 ، جنوب غربي سردشت در منطقه مرزي شمال عراق


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره