كاربر ميهمان يكشنبه، 3 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ادبيات دفاع مقدس و چند معضل؛ از جناح‌بندي تا نگاه تجاري

برخي از نويسندگان معتقدند كه هرچند آثار خوبي در سال‌هاي اخير در حوزه دفاع مقدس منتشر مي‌شود، اما بر تعداد كتاب‌هايي كه كيفيت مناسبي ندارند، افزوده شده است.

22 مرداد 1396-10:43:05


ادبيات دفاع مقدس و چند معضل؛ از جناح‌بندي تا نگاه تجاري
22 مرداد 1396-10:43:05
منبع: باشگاه خبرنگاران پويا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: 

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به گزارش سايت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و به نقل از باشگاه خبرنگاران پويا كتاب‌هاي دفاع مقدس در بازار كتاب ايران همواره يكي از پرمخاطب‌ترين آثار در ميان اقشار مختلف جامعه بوده‌اند. در اين ميان سهم بيشتري از ميزان مخاطب عام به سمت كتاب‌هايي است كه در ژانر خاطرات نوشته شده‌اند كه براي آن هم مي‌توان دلايل مختلفي از جمله تبليغات بيشتر نسبت به ديگر آثار، ايجاد حس همذات‌پنداري ميان مخاطب با شخصيت اصلي اين دسته از آثار و ... ياد كرد.

هرچند عده‌اي معتقدند كه ادبيات دفاع مقدس به ويژه خاطرات را نمي‌توان جزو كارهاي ادبي سطح بالا به شمار آورد و اين ژانر در جذب مخاطب در دراز مدت با مشكل مواجه خواهد شد، اما آمار پرفروش‌هاي كتاب در سال‌هاي اخير حكايتي غير اين دارد. بازار گرم كتاب‌هاي دفاع مقدس در سال‌هاي گذشته علاوه بر اينكه انگيزه‌اي شده براي نويسندگان و فعالان اين حوزه، تنور برخي از فرصت‌طلبان را كه به نام ناشر و يا نويسنده فعاليت مي‌كنند، نيز گرم كرده است. در سال‌هاي گذشته همزمان با رغبت عمومي به سمت اين كتاب‌ها، تعدادي از فعالان عرصه كتاب نيز بر آن شده‌اند تا از اين فرصت استفاده و يا به عبارتي سوء استفاده كنند و با چاپ كتاب به هر قيمتي دستي بر اين آتش داشته باشند.

سيد حسن حسيني ارسنجاني، از داستان‌نويسان حوزه دفاع مقدس با اشاره به اين شرايط از كيفيت برخي از آثار منتشر شده در اين حوزه انتقاد مي‌كند و مي‌گويد: چندين‌بار گفته‌ام كه هر رزمنده‌اي يك كتاب است و فوت او، كتاب خاطرات او نيز به زير خاك مي‌رود. متاسفانه در چند سال اخير كيفيت برخي از آثار كه در عموماً در قالب خاطرات و زندگي‌نامه در حوزه ادبيات دفاع مقدس نوشته شده‌اند به دلايل مختلف پايين آمده است، از اين جهت به نظرم تشكيل يك سازمان به منظور ساماندهي به اين وضعيت ضروري و لازم است.

وي با بيان اينكه بنياد شهيد پيش از اين اقداماتي براي بهبود وضعيت موجود كرد، اما نتيجه مطلوب حاصل نشد، ادامه مي‌دهد: نوشتن از خاطرات دفاع مقدس، كار دشوار و زمان‌بري است. نويسنده معمولاً بايد زماني را براي تحقيق و پژوهش انجام دهد و بعد دست به قلم ببرد و كار را بنويسد، اما متاسفانه در سال‌هاي اخير مي‌بينيم كه نويسندگاني در گوشه كنار كشور هستند كه به نوشتن اقدام مي‌كنند، اما از جنگ چيزي نمي‌دانند و تحقيق هم نكرده‌اند؛ به همين دليل در كارهاي اين دسته از نويسندگان ضعف‌هاي اساسي ديده مي‌شود. به عنوان نمونه، يكي از دوستان كتابي را در حوزه جنگ نوشت كه فرق اسلحه‌ها را با هم نمي‌داند. مثلاً نوشته است خشاب را از كلت كشيد!!

حسيني ارسنجاني با بيان اينكه ناآشنايي برخي از نويسندگان موجب ناهمگوني و به هم ريختگي در برخي از كارهاي دفاع مقدس شده است، اضافه مي‌كند: مردم تشنه دانستن از اتفاقات جنگ تحميلي هستند. اهميت كار در اين حوزه بالاست به همين دليل بايد مستند كار كرد. مؤسسات و ناشراني كه كتاب را چاپ مي‌كنند بايد مقيد به اين باشند كه كار مستند باشد و دخل و تصرفي از سوي نويسنده در روايت صورت نگرفته باشد.

اين نويسنده در پاسخ به اين پرسش كه كتاب‌سازي‌هاي صورت گرفته در حوزه خاطرات دفاع مقدس تا چه اندازه نتيجه نگاه سودجويانه برخي از نويسندگان و ناشران است، مي‌گويد: به نظرم جناح و جناح‌بندي به نشر دفاع مقدس ضرر رسانده است. عده‌اي كه با يك نگاه خاص به اين ادبيات نگريستند و آن را ناديده گرفتند و عده‌اي ديگر هم اول با جان و دل و دلسوزي وارد شدند، اما برخي از آنها رويه و نگاه خود را تغيير دادند و با اين نگاه كه كجا سود بيشتري دارد، به كار ادامه دادند.

كتاب‌سازي‌هاي صورت گرفته در حوزه ادبيات دفاع مقدس موجب انتقاد برخي از نويسندگان وفعالان اين حوزه شده است. گلعلي بابايي، از نويسندگان دفاع مقدس، در همين رابطه گفته است: هرگاه بخواهيم درباره شهيدي مطلب بنويسيم، بايد تحقيقات جامع انجام دهيم. تحقيقات جامع نيز در طول دو تا سه ماه آماده نمي‌شود. چگونه مي‌توان درباره شهيدي كه در زمان شهادت 20 يا 30 سال داشته، طي زمان كوتاهي مطلب دقيق و جامع جمع‌آوري كرد؟ قطعاً با اين شيوه، كتابي ناقص تحويل مخاطب داده مي‌شود و وقتي مخاطب با كتاب مواجه مي‌شود، تازه مي‌بيند كه زمين تا آسمان با آنچه كه از كتاب انتظار داشت، متفاوت است.


ادبيات دفاع مقدس و چند معضل؛ از جناح‌بندي تا نگاه تجاري

22 مرداد 1396-10:43:05

منبع: باشگاه خبرنگاران پويا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده:


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات نصر 5 ، جنوب غربي سردشت در منطقه مرزي شمال عراق


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره