كاربر ميهمان دوشنبه، 25 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ظرفيت هاي دفاع مقدس در الگو سازي براي جوانان

امروز به نظر مي‌رسد كشور عزيزمان نياز به بازتوليد الگوها و سبك زندگي رزمندگان دفاع مقدس دارد. اين بازتوليد مي‌تواند فرهنگي را در كشور حاكم كند كه به فرهنگ ايده‌آل و آرماني انقلاب اسلامي تبديل شود

29 مرداد 1396-12:44:28


ظرفيت هاي دفاع مقدس در الگو سازي براي جوانان
29 مرداد 1396-12:44:28
منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: 

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

رهبر معظم انقلاب، حضرت امام خامنه اي ( حفظه الله) در مورد الگو بودن جوانان دهه جنگ و جهاد مي‌فرمايند:

... پس از مدتي آنها (ارتش عراق) مجبور شدند بعد از تحمّل آن همه خسارت و دادن پنجاه، شصت هزار اسير، راهشان را كج كنند و از زير تازيانه خشم و اراده جوانان ما بيرون بروند و به كشور خودشان برگردند. بعد نيز همه دنيا تصديق كردند كه آنها متجاوز بوده‌اند؛ يعني هم از لحاظ نظامي مغلوب شدند، هم از لحاظ سياسي شكست خوردند. چه كساني اين كار را كردند؟ جوانان ما كردند. اين معجزه بود. جوان ايراني كه در دهه‌هاي پنجاه و شصت آن معجزه‌ها را آفريد، چرا در دهه‌هاي هشتاد و نود نتواند معجزه كند؟ چرا نتواند آن معجزه عظيم را نهادينه كند و در سطح جهان گسترش دهد؟ چرا نتواند الگو شدن جوان ايراني را براي همه جوانان دنيا به طور ترديدناپذير ثبت كند؟ چه دليلي داريد؟ اين شدني است. ... آنها مي‌خواهند نسلي كه الگوي جوانان فداكارِ برجسته دنيا شد، به يك نسل بي‌خاصيت تبديل شود .

امروز به نظر مي‌رسد كشور عزيزمان نياز به بازتوليد الگوها و سبك زندگي رزمندگان دفاع مقدس دارد. اين بازتوليد مي‌تواند فرهنگي را در كشور حاكم كند كه به فرهنگ ايده‌آل و آرماني انقلاب اسلامي تبديل شود. دفاع مقدس لااقل براي ايرانيان گنجينه عظيمي است كه قهرمانان ملي و مذهبي بسياري را پرورانده است. نظام جمهوري اسلامي ايران سعي داشته با حفظ ارزش‌هاي دفاع مقدس، با تدوين سيره رزمندگان دفاع مقدس، روحيه بسيجي و استكبارستيزي را در جامعه حفظ كند. مطالعه و مرور داستانها، خاطره‌هاي هشت سال دفاع مقدس به انسان امروزي الگوي چگونه زيستن (سبك زندگي) و غلبه كردن بر مشكلات و پيگيري آرمانها و آرزوهاي از دست رفته را نشان مي‌دهد. قهرمانان اين داستان‌ها، به ويژه سرداران داستان‌هاي جنگي كه باعث نجات كشور و ملت خود شده‌اند، اغلب نمادي از فضايل انساني به شمار مي‌آيند و موجوداتي فراتر از زمان و مكان و الگوهايي هميشگي براي انسانهاي آن جامعه محسوب مي شوند؛ اما متأسفانه در جامعه اسلامي ايران، با وجود اين گنجينه عظيم، آن طور كه بايد و شايد الگوهاي متنوع و امروزي متناسب با نيازهاي نسل جوان بازتوليد نشده است.

مقام معظم رهبري، حضرت امام خامنه اي ( حفظه الله) همچنين مي‌فرمايند:

ما نياز داريم براى جوان خودمان، براى نسل نونهال خودمان، الگوهائى را از بخشهاى مختلف مشخص كنيم؛ آن كس كه علاقه‌ى به علم دارد، آن كس كه علاقه‌ى به هنر دارد، آن كس كه علاقه‌ى به ادبيات دارد، آن كس كه علاقه‌ى به تاريخ دارد، آن كس كه علاقه‌ى به كارهاى عملى دارد، آن كس كه علاقه‌ى به كشاورزى يا صنعت يا فناورى دارد، هر كدام بتوانند الگوهاى شايسته‌ى خودشان را پيدا كنند. اين يكى از كارهاى لازم ماست . (بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار با نخبگان و برگزيدگان علمي استان كرمانشاه - 26 مهرماه 90)

لذا به نظر مي‌رسد، رزمندگان دوره دفاع مقدس قابليت‌هاي گسترده‌اي براي الگو شدن در جامعه اسلامي ايران دارند. چرا كه از يك طرف جامعه كنوني ايران مخصوصا جوانان تشنه الگوهايي هستند كه از متن جامعه برآمده باشند و قابليت هم‌ذات‌پنداري زيادي ميان آنها و الگويشان وجود داشته باشد، و از طرف ديگر به نظر مي‌رسد اين افراد به علت داشتن ويژگي‌هايي همچون قهرمان بودن، قرابت فرهنگي و مذهبي، در دسترس بودن، ذوابعاد بودن و... قابليت بالايي به لحاظ الگو شدن دارند. از اين منظر، كشوري كه از يك طرف با وجود پتانسيل بالا و ظرفيت‌هاي دروني فوق‌العاده دچار كمبود الگو انقلابي-اسلامي بالفعل است و از طرف ديگر با هجمه الگوهاي غربي و غيربومي مواجه مي‌باشد، مي‌بايست از ظرفيت‌هاي فوق‌العاده قهرمانان ملي خود استفاده كافي را ببرد تا بتواند در زمينه‌هاي گوناگون توليد الگو نموده و به جامعه مخصوصا جوانان عرضه نمايد. حال اينكه چرا رزمندگان دفاع مقدس، نمونه‌ها و اسوه‌هاي خوبي براي الگوگيري‌اند دلايل متعددي دارد؛ اما آنچه مسلم است اين نكته مي تواند باشد كه آنها تلاش داشتند سبك زندگي‌شان را به سبك زندگي مطلوب اسلامي كه همانا سيره پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) و اهل بيت ايشان (عليهم السلام) است، نزديك كنند ضمن آنكه سبك زندگي رزمندگان دفاع مقدس، داراي ارزش‌هاي فرازماني و بنياديني بسياري است كه قابليت‌هاي زيادي براي الگودهي به جوانان امروزي دارد. اكثر اين رفتارها با يك برنامه‌ريزي علمي مي‌تواند در جامعه‌اي با خصوصيات جامعه ايران بازتوليد شود. اين ارزش‌ها از بينش‌هاي ناب اسلامي نشأت گرفته و به همين دليل باعث قرابت سبك زندگي رزمندگان دفاع مقدس به سبك زندگي مطلوب شده است. پس به نظر مي رسد نقش كاووش و تأمل در زندگي رزمندگان دوران دفاع مقدس از منظر علم و پژوهش و تبديل يافته ها به مدل ها و الگوهاي قابل دسترس براي نسل جوان كشور امري شدني و ضروري است.

حسين دلاوري - پژوهشگر دفاع مقدس


ظرفيت هاي دفاع مقدس در الگو سازي براي جوانان

29 مرداد 1396-12:44:28

منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده:


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازمرحله ي دوم عمليات رمضان درمنطقه ي شرق كانال پرورش ماهي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره