كاربر ميهمان چهارشنبه، 25 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 چراغ سبز آمريكا به نسل كشي ميانمار

نسل‌كشي مسلمانان ميانمار با چراغ سبز آمريكا و كشورهاي مدعي دفاع از حقوق بشر در حالي به وقوع پيوسته كه مواضع اخير واشنگتن در قبال كشتار مسلمانان روهينگيا، يك‌بار ديگر از چهره فريبكارانه كاخ سفيد پرده برداشته است. طي روزهاي گذشته، تقريباً همه كشورهاي دنيا عليه جنايات بودائيان افراطي موضع‌گيري كرده‌اند، ولي سياستمداران آمريكايي نه‌تنها اقدام در خوري در جلوگيري از فجايع ميانمار اتخاذ نكرده‌اند بلكه دولت اين كشور طرحي را براي ارائه به كنگره تدارك ديده‌ كه هدف از آن، تقويت همكاري‌‌هاي‌ نظامي ميان آمريكا و ميانمار است.

18 شهريور 1396-12:08:21


چراغ سبز آمريكا به نسل كشي ميانمار
18 شهريور 1396-12:08:21
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

اينكه دولت آمريكا در برابر كشتار بيش از 4 هزار انسان بي گناه و آواره شدن 300 هزار نفر مسلمان بي پناه، خم به ابرو نمي آورد، از زد و بندهاي پشت پرده كاخ سفيد با مقامات ميانمار در راستاي تحقق استراتژي و اهداف آنان در منطقه شرق آسيا حكايت دارد.

به گزارش پايداري به نقل از خبرگزاري فارس روزنامه «حمايت» در يادداشتي از «اصغر زارعي» نوشت:

نسل‌كشي مسلمانان ميانمار با چراغ سبز آمريكا و كشورهاي مدعي دفاع از حقوق بشر در حالي به وقوع پيوسته كه مواضع اخير واشنگتن در قبال كشتار مسلمانان روهينگيا، يك‌بار ديگر از چهره فريبكارانه كاخ سفيد پرده برداشته است. طي روزهاي گذشته، تقريباً همه كشورهاي دنيا عليه جنايات بودائيان افراطي موضع‌گيري كرده‌اند، ولي سياستمداران آمريكايي نه‌تنها اقدام در خوري در جلوگيري از فجايع ميانمار اتخاذ نكرده‌اند بلكه دولت اين كشور طرحي را براي ارائه به كنگره تدارك ديده‌ كه هدف از آن، تقويت همكاري‌‌هاي‌ نظامي ميان آمريكا و ميانمار است.

اينكه دولت آمريكا با كوچك‌ترين بهانه‌اي مانند زنداني شدن پياده‌نظام سياسي – رسانه‌اي خود در كشورهاي مختلف، سينه‌چاك مي‌كند و دولت‌ها را به بهانه محاكمه آن‌ها مورد مواخذه و تهديد قرار مي‌دهد، اما در برابر كشتار بيش از 4 هزار انسان بي‌گناه و آواره شدن 300 هزار نفر مسلمان بي‌پناه، خم به ابرو نمي‌آورد، از زد و بندهاي پشت پرده كاخ سفيد با مقامات ميانمار در راستاي تحقق استراتژي و اهداف آنان در منطقه شرق آسيا حكايت دارد. ازاين‌رو به نظر مي‌رسد كه ميانمار از منظر دولت آمريكا، يكي از وزنه‌هاي غلبه بر چالش‌هاي موجود اين كشور در مواجهه با قدرت‌هاي آسياي جنوب شرقي است و مي‌تواند نقش مؤثري در پيشبرد اهداف سياسي – اقتصادي واشنگتن ايفا كند. دراين‌باره‌ گفتني‌هايي هست.

1. حمايت سازمان‌هاي جاسوسي آمريكا از «دالايي لاما» و شبه‌نظاميان طرفدار وي، بر اساس اسناد منتشرشده در سال‌هاي اخير، جاي هيچ شبهه‌اي را باقي نمي‌گذارد كه واشنگتن همواره به دنبال تقويت افراطيون بودايي بوده است. بودائيان نژادپرست كه تحت تأثير آموزه‌هاي رهبر خود قرار دارند، معتقدند كه كسي كه مسلمان شده باشد، نژاد او ديگر ميانماري نيست و بايد كشته‌شده و يا از اين كشور اخراج شود. مسلمانان روهينگيا از سال 1982 و در پي تصويب قانوني نوين، از حق تابعيت ميانمار محروم شده‌اند، دولت ميانمار حق شهروندي مسلمانان روهينگيا را به رسميت نمي‌شناسد و آنان را مهاجران غيرقانوني مي‌داند كه همين موضوع جسارت بودايي‌ها را در سركوب مسلمانان بيشتر كرده است.

رهبر به‌ظاهر صلح‌‌طلب بوداييان تبت، مانند «آنگ سان سوچي» برنده جايزه صلح نوبل، هميشه ژست‌هاي دروغين متواضعانه با چاشني لبخند را در جملات بشردوستانه خود بكار مي‌برد اما در پس اين لبخندها، حقايق ديگري نهفته است. جنبش مسلحانه تبت از ميانه دهه 50 ميلادي تا اواسط دهه 70، تحت حمايت سازمان سيا قرار داشت و بر اساس يكي از اسناد وزارت امور خارجه آمريكا در سال 1964، دولت آمريكا حمايت‌هاي مالي گسترده‌اي را به شبه‌نظاميان و همچنين شخص «دالايي لاما» اختصاص داده بود. سازمان جاسوسي آمريكا افزون بر كمك‌هاي آموزشي و نقدي به شبه‌نظاميان طرفدار «دالايي لاما»، در برنامه فرار رهبر معنوي بوداييان افراطي از تبت نقش داشتند و از آن زمان تاكنون، زير چتر حمايتي همه دولت‌هاي آمريكا قرار داشته است. از سوي ديگر، دولت چين به‌صراحت اعلام كرده كه با ديدار رهبر هر كشوري با «دالايي لاما» مخالف است و ازاين‌رو، ريشه حمايت آمريكا از وي و بودايي‌هاي افراطي را بايد در مخاصمه هميشگي چين و آمريكا و تلاش اين كشور بر حفظ اين اهرم موازنه عليه چين جستجو كرد.

2. همراهي ليدر بوديست‌هاي ميانمار با صهيونيست‌ها، علت مهم ديگري است كه مي‌تواند به چرايي سكوت مرگبار آمريكا در قبال هولوكاست مسلمانان ميانمار پاسخ دهد. «دالايي لاما» در سال 2009 از سوي رهبران رژيم جعلي صهيونيستي دعوت‌نامه‌اي براي شركت در يك مراسم به‌اصطلاح عبادي را دريافت كرد و در آن مراسم، در مقابل ديوار ندبه در بيت‌المقدس،‌ كلاه مخصوص خاخام‌ها را بر سر گذاشت كه به معناي اعلام رسمي عضويت وي در جامعه صهيونيسم جهاني بود. از سوي ديگر، رژيم صهيونيستي، قراردادهاي تسليحاتي بزرگي با دولت ميانمار براي تأمين سلاح‌هاي موردنياز نسل‌كشي آن‌ها به امضاء رسانده و حتي روزنامه صهيونيستي «هاآرتص» نيز اذعان كرده است كه مسلمانان روهينگيا با سلاح‌هاي اسرائيلي كشته مي‌شوند.

تجارت اسلحه ميانمار با رژيم صهيونيستي از سال 2015 ميلادي و پس از سفر فرمانده نيروهاي مسلح ميانمار به تل‌آويو صورت گرفت و مشخص است كه آمريكا نه‌تنها نمي‌خواهد مانعي بر سر راه سود هنگفت اين رژيم باشد، بلكه با حمايت از «آنگ سانگ ‌سوچي»، رهبر حزب حاكم ميانمار، به فروش سلاح‌هاي صهيونيستي و طرح ارائه‌شده به كنگره براي تقويت روابط نظامي با دولت سفاك اين كشور، مشروعيت بخشيده است. ضمن اينكه انتشار عكس دست‌نوشته «دالايي لاما» در بحبوحه فتنه 88 كه از فتنه‌گران حمايت كرده بود، ثابت مي‌كند كه انفعال آمريكا در قتل‌عام مسلمانان ميانمار، از عمق استراتژيك برخوردار است و سكوت تأييدكننده دولت ترامپ در اين ماجرا، كاملاً جهت‌دار و پرمعناست.

3. آمريكا مدعي است كه رفع حصر خانگي 15 ساله «آنگ سانگ سوچي» و به قدرت رسيدن او در عرصه سياسي، كليد برقراري روابط ميانمار با دنيا بود و با ساختن يك چهره كاريزما از او، وي را به يك قهرمان بدل كرده است ولي آنچه در عمل اتفاق افتاده، فتح باب ورود شركت‌هاي ورود شركت‌هاي غربي و آمريكايي براي استثمار منابع غني اين كشور است. به اين مفهوم كه آمريكا براي تأمين مواد اوليه صنايع خود، به منابع معدني ميانمار نيازمند است و يكي از دلايل عمده هموار كردن ورود «سوچي» به عرصه سياسي، نياز واشنگتن به جاده‌صاف‌كني اين عنصر وابسته در داخل براي بهره‌برداري‌ اقتصادي آمريكا از اين كشور است؛ وگرنه، قدرت گرفتن او هيچ تأثيري در بهبود اوضاع حقوق بشري ميانمار نداشته است و نبايد دروغ‌پردازي غرب در اين خصوص را باور كرد.

جالب اينجاست كه از زمان آزادي وي از حبس خانگي و ديدارش با «هيلاري كلينتون»، وزير امور خارجه اسبق آمريكا كه خواستار اصلاحات هم‌جهت با مقاصد كاخ سفيد شده بود، قتل‌عام مسلمانان در ايالت‌هاي «آراكان» و «راخين»‌ كليد خورد و به نقطه بحراني طي هفته‌هاي اخير رسيد و از همه بدتر اينكه، برنده جايزه به‌اصطلاح صلح نوبل، كوچك‌ترين انتقادي نسبت به اين فجايع نداشته و هم‌راستا با اربابان غربي و آمريكايي خود سكوت اختيار كرده است.

4. استكبارستيزي مسلمانان ميانمار و مبارزه تاريخي آن‌ها با استعمار انگليس نيز نشانه روشن ديگري در خصوص حمايت پيدا و پنهان آمريكا از اين كشور است و برآوردها نشان مي‌دهد كه كاخ سفيد در حال طراحي توطئه‌اي براي ايجاد هسته‌هاي تروريسم در اين منطقه است. درحالي‌كه منطقه غرب آسيا از گزند سياست‌هاي تجزيه‌طلبانه آمريكا در امان نمانده و تروريست‌هاي دست‌پرورده‌ آن‌ها در عراق و سوريه تار و مار شده‌اند،‌ شاهد گسترش حضور تروريست‌هاي تكفيري در جنوب شرق آسيا هستيم و در خبرها آمده بود كه تروريست‌هاي طالبان كه دستشان به خون مردم مظلوم منطقه «ميرزا اولنگ» آغشته است، اكنون به فكر نجات مسلمانان ميانمار افتاده‌اند تا از اين رهگذر، افكار تروريستي را در ميان آن‌ها ترويج كنند.

و بالاخره بايد گفت وقايع تأسف‌بار ميانمار و مواضع آمريكا در قبال اين كشور با يك نگاه سطحي هم مي‌تواند سياست‌هاي شوم واشنگتن را برملا كند و نيازي به تحليل‌هاي پيچيده نيست؛ به‌اين‌ترتيب،‌ همه جنگ‌ها و فتنه‌ها در اقصي نقاط دنيا، مستقيم يا غيرمستقيم به تعاملات پشت پرده قدرت‌هاي سلطه‌گر و استعمارگران نوين بازمي‌گردد.


چراغ سبز آمريكا به نسل كشي ميانمار

18 شهريور 1396-12:08:21

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات ميمك -ارتفاعات منطقه مرزي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره