كاربر ميهمان چهارشنبه، 25 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ضرورت بحث دشمن شناسي در انقلاب اسلامي و دفاع مقدس

از ديدگاه قرآن و سيره‌ي معصومين(ع) آئين اسلام جهان شمول و جاودانه است؛ و رسالت گسترش آن بر عهده‌ي مسلمانان مي باشد. هدف آرماني جامعه اسلامي پيروزي نهايي اسلام بر تمام شرايع است. خداوند در سوره ي «آل عمران/20» فرموده :« ان الدين عنداللّه الاسلام» همانا دين نزد خدا شريعت مقدس اسلام است. هر كس غير از اسلام دين و كيشي را اختيار كند از او پذيرفته نيست و در آخرت از زيانكاران است.

3 مهر 1396-11:34:31


«ان الكافرين كانوا لكم عدواً مبينا» « نساء 101 »

ترجمه: بدرستي كه دشمني كفار نسبت به شما (مسلمانان) كاملا آشكار است.

از ديدگاه قرآن و سيره‌ي معصومين(ع) آئين اسلام جهان شمول و جاودانه است؛ و رسالت گسترش آن بر عهده‌ي مسلمانان مي باشد. هدف آرماني جامعه اسلامي پيروزي نهايي اسلام بر تمام شرايع است. خداوند در سوره ي «آل عمران/20» فرموده :« ان الدين عنداللّه الاسلام» همانا دين نزد خدا شريعت مقدس اسلام است. هر كس غير از اسلام دين و كيشي را اختيار كند از او پذيرفته نيست و در آخرت از زيانكاران است.

« و من يبتغ غيرالاسلام دينا فلن يقبل منه و هو في الاخره من الخاسرين» «آل عمران/85»

نخستين روزهايي كه پيامبر اكرم (ص) دين اسلام را در سرزمين شرك آلود حجاز معرفي نمود تاكنون انقلاب اسلامي عده اي به دشمني با آن برخاستند آشكارا و پنهان كه قرآن آنان را كافر و مشرك و منافق معرفي كرده است

با تأسيس جمهوري اسلامي در ايران به رهبري يك عالم شيعي و فقيهي بزرگ امام خميني تمام مستكبران، به طور كلي اسلام و به ويژه تشيع را به عنوان خطر جدي براي خود احساس كردند. آنان دريافتند كه با صدور انقلاب اسلامي و تفكر بسيجي و اسلام ناب محمدي(ص) به ديگر كشورها به يقين منافع آنها به خطر مي افتد، از اين رو در صدد دشمني بر آمدند. بنابراين ضرورت دارد تا رفع فتنه و خشكاندن ريشه ي استكبار و حاكميت ظلم و ستم در جبهه هاي مختلف با شناخت ترفندها و نيرنگ ها و پشت هم اندازي هاي دشمنان به دفاع از حريم مقدس قران كريم و انقلاب اسلامي برخيزيم و به مصداق آيه ي شريفه ي «انفال/60» در ميدان عمل دين خود را ادا كنيم و ضمن تلاش براي ترويج و صدور فرهنگ رهايي بخش اسلام به جوامع بشري، در همه ي ابعاد فرهنگي، اقتصادي، اخلاقي، مديريتي، سياسي، نظامي و ... بعنوان يك مسلمان معتقد به اسلام، قرآن و انقلاب اسلامي با دشمنان اسلام مقابله كنيم.

« يا ايها الذين آمنوا لاتتخذوا عدوي و عدوكم اولياء تلقون اليهم بالمودۀ..... » « ممتحنه 1 »

ترجمه: اي كساني كه به خدا ايمان آورده ايد هرگز نبايد كافران را كه دشمن من و شمايند ياران خود برگرفته و طرح دوستي با آن ها افكنيد....

امام خميني(ره):

بايد دشمنتان را بشناسيد. اگر نشناسيد نمي توانيد دفعش كنيد. «صحيفه نور ج 12 ص 196» ما بايد در كارهايي كه دشمن هاي ما مي كنند دقت كنيم و تحليل كنيم. ببينيم كه آنها به چه چيزي زياد اهميت مي دهند و انگشت روي چه حيثيتي از حيثيت هاي مسلمين مي گذارند و بفهميم كه آنچه كه آنها اصرار بر آن دارند، هماني است كه براي مسلمين و براي بشر بد است. ما از گفتار و كردار آنها بايد كشف كنيم كه اينها چه مي خواهند و ما بايد چه كنيم. هر راهي را كه انتخاب كردند ما بايد راه مقابلش را انتخاب كنيم.«صحيفه نور ج 15»

« ود الذين كفروا لو تغفلون عن اسلحتكم و امتعتكم فيميلون عليكم ميلۀ واحدۀ.....»«نساء 102»

ترجمه: كافران آرزو و انتظار آن دارند كه شما از اسلحه و اسباب خود غفلت كنيد و ناگهان يكباره به شما حمله ور شوند.....

امام خامنه اي «مدظله العالي»:

دشمن را خوب بشناسيد. مبادا از شناسايي دشمن غفلت كنيد. غريبه هايي كه خود را در لباس خودي در همه جا داخل مي كنند، اينها را بشناسيد، دست هاي پنهان را ببينيد. هيچ كس بخاطر غفلت ستايش نمي شود. هيچ كس بخاطر چشم ها را بر هم گذاشتن مدح نمي شود. «1/4/78» فرمودند: دشمنتان را بشناسيد. ادامه صفوف دشمن را در داخل كشور بشناسيد. روش هاي دشمن را بشناسيد. تبديل شده و ترجمه شده آن روش ها در داخل كشور را هم بشناسيد. در داخل دانشگاه، در داخل دبيرستان، در متن جامعه، در فعاليت كشور، در مطبوعات، تبليغات، ادامه حضور استكبار را بشناسيد. «9/8/75»

معناي لغوي دشمن :

عدوّ «دشمن» از ماده ي «عدو»: بمعناي تجاوز كردن از كاري است كه حقش عدم تجاوز از آن است.

دشمن «اعدي عليه»: يعني تجاوز كردن از حدّ و اختيار خود و مبناي ظلم كردن نيز مي آيد.

معناي اصطلاحي دشمن:

عدوّ يعني: دشمن، دشمني كه هم در دل با انسان عداوت دارد و هم در ظاهر مطابق آن رفتار مي كند.

دو نوع دشمن وجود دارد: « و كذالك جعلنا لكل نبي عدواً من المجرمين» «فرقان/31» «قاموس قرآن ج2 ص 35»

يك: عداوت، همراه با انگيزه و دشمني است. مثل «فان كان من قوم عدواً لكم» «نساء /92»

دو: اينكه با قصد و انگيزه عداوت و دشمني نباشد بلكه داراي حالتي است كه شخص از آن متأذي مي شود. همچنان كه قرآن از قول حضرت ابراهيم مي فرمايد: «فانهم عدواً لي الارب العالمين...» «شعراء/77» همه آن بت ها دشمن من هستند مگر پروردگار عالميان.

مفهوم دشمن در فرهنگ دهخدا و فارسي امروز: به معناي «بدنفس» « زشت طبع» «پست» و در اصطلاح به فرد، گروه، كشور و يا هر آن چيزي گفته مي شود كه نسبت به كسي، گروه يا كشوري بدخواه، كينه و يا در جنگ و ستيز باشد.

دشمن از منظر امام خامنه اي «مدظله»:

هركسي كه با حاكميت نظام مستقل مردمي ديني مخالف است، دشمن است. طمع ورزان، سودجويان، زراندوزان، زورگويان، وابستگان، مايلين به فساد و كساني كه از حاكميت فرهنگ ديني زيان شخصي مي بينند، دشمنند. البته در رأس اينها دشمنان خارجي هستند كه بيش از همه ضرر ديده اند. مانند: آمريكا و صهيونيست ها «19/10/1379»

دشمن شناسي از منظر قرآن و روايات:

بدون شك، دشمن شناسي از محوري ترين مباحث در موضوع دفع تهديدها و دفاع از يك ملت به شما مي رود. چه بسا امت هايي كه در طول تاريخ بر اثر غفلت از دشمنان و فقدان آگاهي و بصيرت لازم سياسي و اجتماعي در شناخت توطئه هاي بيگانگان و اتخاذ مواضع به موقع و درست نخبگان و خواص به سرنوشتي هلاكت بار دچار شدند.

«قال النبي(ص) الا و ان اعقل الناس عبد عرف ربه فاطاعه و عرف عدوه فعصاه»

« ارشاد القلوب ص 33 »

ترجمه: پيامبر(ص) عاقلترين مردم كسي است كه خدايش را بشناسد و از او فرمان برد

و دشمن را بشناسدو از او نافرماني كند.

قرآن و روايات حضرات معصومين (ع) كه از جامعيت و جاودانگي برخوردارند به شناسايي و شناساندن دشمنان جبهه ي حق و عدالت عنايت و اهتمام دارند تا راهيان طريق حقيقت را از خطرات، دام ها و صدمه هاي جبهه باطل و همه دشمناني كه به نوعي سدّ راه كمال و رشد انسانها قرار مي گيرند را نجات دهد. از جمله دشمناني كه قران و روايات و معصومين (ع) به معرفي آنها پرداخته و نام مي برند عبارتند از:

1- هوا و هوس 2- خشم و غضب 3- نفس اماره 4- جهل و ناداني 5- شيطان

6- قوم يهود 7- منافقين 8- كافران 9- مشركان 10- اولاد، همسر و اموال

اين اعلام خطر به صورت كلي و عمومي و به عنوان هشدار به مسلمانان در همه ي اعصار و زمان ها است و لي متأسفانه بسياري از پيروان قرآن و عترت پيامبر (ص) از اين هشدار غفلت و كوتاهي ورزيدند و در نتيجه زمينه را براي نفوذ، محاصره، خدعه، فريب، تباهي و عقب ماندگي خودشان را فراهم نمودند.

ابعاد دشمن از منظر قرآن و عترت:

الف: دشمن دروني«داخلي»:

خداوند در قرآن كريم مي فرمايد: «الشيطان يعدكم الفقر و يامركم بالفحشاء» «بقره/268»

شيطان دشمن شماست، شما را به گمراهي، كارهاي زشت، فقر و فحشاء دعوت مي كند عاملي است براي سنجش ايمان انسانها، اينكه راست مي گويند يا پيرو شيطانند. كه نتيجه پيروي از شيطان بودن جهنم و عذاب اخرت است.

امام خامنه اي «مدظله العالي»:

دشمن دروني، عبارت است از دشمني كه در درون نفس هر يك از انسانها وجود دارد و آنهارا به فساد و تباهي سوق مي دهد.معظم له، در اشاره به دشمنان پيامبر (ص) از جمله قبايل نيمه وحشي اطراف مدينه، اشراف متكبر مكه، منافقان، يهوديان، پنجمين دشمن را دشمن دروني مي نامد و در اين باره مي فرمايد:

دشمن پنجم عبارت بود از دشمني كه در درون هر يك از افراد مسلمان و مؤمن وجود داشت، خطرناك تر از همه دشمن ها هم همين است، تمايلات نفساني، خود خواهي ها، ميل به انحراف، ميل به گمراهي و لغزشهايي كه زمينه آن را خود انسان فراهم مي كند. «نماز جمعه 28/2/1380»

پيامبر اكرم (ص) با اين دشمن هم سخت مبارزه كرد منتها مبارزه با اين دشمن به وسيله شمشير نيست. به وسيله ي تربيت و تزكيه و تعليم و هشدار دادن است. لذا وقتي كه مردم با آن همه زحمت از جنگ برگشتند، پيامبر (ص) فرمود: شما از جهاد كوچكتر برگشتيد، حالا مشغول جهاد بزرگتر شويد. عجب! يا رسول اللّه! جهاد بزرگتر چيست؟ ما اين جهاد با عظمت و با اين زحمت را انجام داديم، مگر بزرگتر از اين هم جهادي وجود دارد؟ فرمود: بله، جهاد با نفس خودتان «نماز جمعه28/2/1380»

امام خميني(ره):

توجه داشته باشيد كه شياطين در بين همه طبقات منتشر شده اند كه براي ارباب هاي خود راهي باز كنند. اينها مي خواهند همان بساط را رواج دهند. شما توجه داشته باشيد كه آنها را در بين خودتان راه ندهيد. دفع كنيد آنان را. اينها دست نشاندگان آمريكا هستند و مي خواهند باز ما را به آن اختناق و به آن وابستگي برگردانند.«صحيفه نورج 6 ص 18»

ب- دشمن بيروني «خارجي»:

خداوند در قرآن كريم به ما فرمان مي دهد از گامهاي شيطان پيروي نكنيد. حقيقتاً او دشمن آشكار شماست. چون شيطان دشمن انسان است.

« و لا تتبعوا خطوات الشيطان، انه لكم عدو مبين» «بقره/168»

ترجمه: و پيروي نكنيد وسوسه هاي شيطان را محققا شيطان از براي شما دشمن آشكاري است.

شيطان موجودي حيله گر و از دشمنان برجسته انسان است كه براي رهايي از وسوسه و حيله او و همكاران ابليس بايد به خدا پناه برد «اعوذ بااللّه من الشيطان الرجيم»

قرآن شيطان را دشمن آشكار انسان معرفي مي كند و ما را از پيروي او نهي مي كند. افراد، گروه ها، جريان ها و دولت هاي خارجي كه به مقابله و ستيز با اسلام، تشيع، نظام ديني و مردمي در ايران برخاسته اند مانند آمريكا، صهيونيسم و دولتهاي وابسته به آنها از دشمنان اصلي و آشكار انقلاب اسلامي ايران هستند.

امام خميني(ره) فرمودند:

1- آمريكا دشمن شماره يك مردم محروم و مستضعف جهان است. «صحيفه نور ج13 ص 83»

2- امروز جهان اسلام به دست آمريكا گرفتار است. «صحيفه نور ج9 ص224»

3- همه ملت ما، دشمن شماره اول خودش را امروز آمريكا مي داند. «صحيفه نور ج 21 ص 172»

امام خامنه اي «مدظله العالي»

1- امروز دشمن اصلي ما در دنيا صهيونيست و استكبار است. اصل قضيه در دشمن با اسلام و نظام جمهوري اسلامي و ملت ايران صهيونيست و استكبار است. «حرم امام رضا(ع) 5/1/1375

«انه يريكم هو و قبيله من حيث لا ترونهم انا جعلنا الشياطين اولياء للذين لا يؤمنون» « اعراف 27 »

ترجمه: بدرستي كه شيطان و خويشان و بستگانش شما را مي بينند در صورتيكه شما آن ها را نمي بينيد، ما نوع شياطين را دوستدار آنان كه به خدا ايمان نمي آورند قرار داديم.

2- امروز مهمترين چالش بيروني تحميلي ما، از ناحيه ي آمريكا است.در اين هيچ ترديدي نداشته باشيد. «29/3/1385»

3- آمريكا و صهيونيست ها و مستكبران عالم، نه به شيعه علاقه مندند و نه به اهل سنت. با هردو دشمنند. براي آنها شيعه وسني معنا ندارد. «1/1/1387»

بي ترديد از صدر تاريخ اسلام تاكنون مسلمانان و دين مبين اسلام بيشتر از آنكه از دشمن آشكار ضربه بخورند، از دشمن پنهان آسيب ديدند و دچار ضعف، اختلاف و دو دستگي شده اند. زيرا انسان از دشمن آشكار هر لحظه انتظار برخورد، عداوت و دشمني دارد، اما درباره ي دشمن پنهان كه در لباس دوست جلوه مي كند و در ظاهر خود را هم مسلك و به ارزش هاي اسلامي پاي بند نشان مي دهد انسان اصلاً احتمال و توقع ضربه و حمله از سوي او را ندارد.

مهم ترين كاري كه دشمن مي كند دو نوع است: جدا كردن مردم از نظام، جدا كردن مردم از بينات دين، اصول دين، واضحات احكام اسلامي و شريعت اسلامي است. لذا لازم است براي شناخت دقيق دشمن در نظام اسلامي نيروهاي ارزشي و نفوذي ها (خودي و غيرخودي) نيز تبيين گردد.

الف- نيروهاي ارزشي در نظام اسلامي:

به فرد، گروه، جريان و حزبي گفته مي شود كه از ويژگي هاي زير برخوردار باشد:

1- اعتقاد و التزام به اسلام و ارزشهاي آن

2- اعتقاد و التزام به خط امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري (مدظله)

3- اعتقاد و التزام به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

4- اعتقاد و التزام به ولايت مطلقه ي فقيه (مفهوم و مصداق)

5- حمايت از نظام جمهوري اسلامي و اركان آن

6- جداسازي مرزهاي اعتقادي، گرايش و رفتاري با دشمنان داخلي و خارجي و عدم وابستگي به دشمن

7- احترام واقعي به رأي و نظر مردم و مردم سالاري ديني

ب- نفوذي ها در نظام اسلامي:

فرد، گروه، جريان يا حزبي كه فاقد ويژگي هاي فوق باشد.

حضرت امام خميني (ره) به عنوان يكي از هوشيارترين دشمن شناسان معاصر، تعبيرهاي گوناگوني از دشمن آشكار و پنهان دارد كه در كلمات ايشان مي توان پيدا كرد:

1) دشمن داخلي و خارجي

2) دشمن نظامي(فيزيكي) و غيرنظامي(تبليغي و فرهنگي)

3) دشمن اصلي و فرعي(ابزاري و وابسته)

4) دشمن آگاه و ناآگاه

5) دشمن ظاهري و دشمن پنهان

6) دشمن موزي و دشمن ساده لوح

7) دشمن صريح و دشمن غيرصريح

• «و لايزالون يقاتلونكم حتي يردوكم عن دينكم ان استطاعو» « بقره 217 »

ترجمه: و كافران پيوسته با شما مسلمين كارزار مي كنند تا آن كه اگر بتوانند شما را از دين خود برگردانند.

• «ان يثقفوكم يكونوا لكم اعداء و يبسطوا اليكم ايديهم و السنتهم بالسوء و ودوا لو تكفرون» «ممتحنه2»

ترجمه: هر گاه كافران بر شما تسلط يابند باز همان دشمن ديرين هستند هر چه بتوانند به دست و زبان بر عداوت شما مي كوشند و چقدر دوست مي دارند كه شما باز كافر شويد.

• «و لن ترضي عنك اليهود و النصاري حتي تتبع ملتهم» « بقره 120 »

ترجمه: هرگز يهوديان و نصارا از تو راضي و خشنود نخواهند شد مگر آن كه از آيين آن ها پيروي كني.

انواع دشمن:

الف)شيطان:

برخي از دشمنان انسان دشمن ايمان هستند و به ايمان و اعتقادات انسان ضربه مي زنند يكي از آنها كه بزرگترين و قوي ترين نيز مي باشد، شيطان است. قرآن كريم به صراحت شيطان را جزو دشمنان آشكار و بزرگ مي داند كه همواره با انسان سر دشمني داشته است. «ان الشيطان كان للانسان عدواً مبيناً» «اسراء/57»

ب) مشركان:

مشركان كه از دشمن ترين مردم نسبت به مؤمنان معرفي شده اند ويژگي هايي از قبيل: انسان هاي جاهل و گمراه، بي منطق و هوچي گر، منحرف و... دارند. البته در اين گروه يهود به جهت عناد و دشمني خاص نسبت به مؤمنان چنين معرفي شده است: «لتجدن اشدالناس عداوه للذين امنوا اليهود» «مائده/82» از نگاه قرآن يهوديان طغيانگر، تكذيب كننده، شبهه افكن، جنگ افروز تأملان انبياء معرفي شده اند.

ج) منافقان:

منافقان گروهي از دشمنان اند كه در قرآن با لحن شديدي از انها ياد شده است، زيرا اسلام و مسلمانان ضربه هاي سختي از آنها دريافت كرده اند.

منافقان داراي بيماري قلبي بوده و همواره نسبت به احكام و شريعت اسلام شك و ترديد دارند. قران مي فرمايد: «في قلوبهم مرض فزادهم اللّه مرضا...» بقره/10»

اين افراد كساني اند كه مي گويند: ايمان آورده ايم. اما دروغ مي گويند و در حقيقت ايمان به خدا و رسولش ندارند. لجاجت، قلب پركينه، ترس، سستي در انجام عبارات، بهانه تراشي، هواپرستي، بخل، امر به بدي و نهي از نيكي، فرصت طلبي، حريم شكني، ارتباط با دشمنان اسلام و مرعوب شدن از انها و ... از جمله ويژگي هاي برجسته ي اين دشمنان سرسخت مؤمنان است.

نويسنده: محمد حسن دري كفراني( كارشناس ارشد فقه و مباني حقوق اسلامي )


ضرورت بحث دشمن شناسي در انقلاب اسلامي و دفاع مقدس

3 مهر 1396-11:34:31

منبع: دبيرخانه پژوهشكده علوم نظامي و مهندسي دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات ميمك -ارتفاعات منطقه مرزي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره