كاربر ميهمان چهارشنبه، 25 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 «دفاع مقدس» ارائه‌دهنده الگوي دولت اسلامي موفق، مستقل و ضربه‌ناپذير

اگرچه در تقويم، آغاز جنگ عراق عليه ايران، از شهريور 59 حكايت مي‌كند، اما در ميدان عمل واقعيت چيز ديگري است و روز 31 شهريور 59 شروع حمله رسمي و سراسري رژيم بعث عراق به ميهن اسلامي است و اين زماني است كه ساير اقدامات براي شكست انقلاب بي‌نتيجه مانده بود.

6 مهر 1396-11:29:26


«دفاع مقدس» ارائه‌دهنده الگوي دولت اسلامي موفق، مستقل و ضربه‌ناپذير
6 مهر 1396-11:29:26
منبع: خبرگزاري دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سردار علي‌اصغر محسن شيخي؛ اگرچه در تقويم، آغاز جنگ عراق عليه ايران، از شهريور 59 حكايت مي‌كند، اما در ميدان عمل واقعيت چيز ديگري است و روز 31 شهريور 59 شروع حمله رسمي و سراسري رژيم بعث عراق به ميهن اسلامي است و اين زماني است كه ساير اقدامات براي شكست انقلاب بي‌نتيجه مانده بود.

ظهور و بروز واقعه عظيم انقلاب اسلامي با بهره‌مندي از آموزه‌هاي اسلام ناب محمدي (ص) و با شعار محوري «نه شرقي، نه غربي، جمهوري اسلامي» نظام دوقطبي حاكم بر جهان را به چالش كشيده بود و از آنجا كه با سرعتي غيرمعمول به پيروزي رسيد، سرويس‌هاي اطلاعاتي و تصميم‌سازي قدرت‌هاي بزرگ، ازروند حوادث عقب مانده و برآورد واقعي از اين رويداد و تبعات آن نداشتند و در مقابل پيروزي چشمگير اراده ملت دچار سردرگمي و انفعال شدند.

به همين جهت برخي از مراكز و سرويس‌ها كه با حساسيت وقايع را رصد مي‌نمودند، احساس خطر كرده تا جايي كه سران وقت رژيم صهيونيستي، پيروزي انقلاب اسلامي را به مثابه زلزله‌اي بنيان‌كن عليه منافع خود و غرب تشبيه كرده و به فكر چاره‌جوئي برآمدند.

لذا با تجميع كارشناسان، درصدد مهار، كنترل و نهايتا شكست نظام نوپاي جمهوري اسلامي برآمدند و اين انديشه در دستور كار بلوك‌بندي موجود رژيم‌هاي زياده‌خواه جهاني و دنياي ليبرال سرمايه‌داري غرب، بويژه ايالات متحده آمريكا قرار گرفت.

بر اين اساس از همان ابتدا با تهديد و تحريم و ديگر اقدامات ايذائي، به صورت مستقيم، يا از طريق عوامل دست نشانده و همچنين دامن زدن به اختلافات قومي، خرابكاري و ترور به مخالفت با اين نظام پرداختند.

آنان با تجهيز و ترغيب گروه‌هاي معاند و به موازات آن بهره‌گيري از ابزارهاي سياسي و رسانه‌اي، سعي در ناكارآمد جلوه دادن نظام اسلامي كه با گفتمان جديد و ايدئولوژي برآمده از اسلام ناب شكل گرفته بود، نمودند.

آنان در اين راه از هر تهمت و تخريبي دريغ نكردند. به عنوان نمونه حمله ناموفق در ماجراي طبس، طرح‌ريزي كودتاي نقاب و ده‌ها جنايت تروريستي كه با هدف حذف سران و مسئولين اثرگذار گرفته تا مردم كوچه و بازار، كه در تاريخ ثبت و ضبط گرديده است.

اما همه اين توطئه‌هاي طراحي شده به لطف خداوند و هدايت امام راحل عظيم‌الشان و همچنين حضور پرشور مردم در صحنه، يكي پس از ديگري خنثي و كم اثر شد.

ناكامي‌هاي دولت آمريكا در به شكست كشاندن جمهوري اسلامي ايران و عدم تامين مجدد منافع نامشروع خود،موجب شد تا اين رژيم به همراه دولت هاي همسو و سران وابسته منطقه اي ،بواسطه ترس از انتقال پيام انقلاب به ساير ملت ها،روش جديد و در عين حال قاطع‌تري را در پيش گيرند.

برابر اسناد و شواهد معتبر موجود، زمينه‌سازي موافقت با حمله نظامي عراق عليه ايران در ملاقات مقامات بلندپايه آمريكا «توماس رامسفلد» وزيرخارجه اسبق آمريكا با صدام كليد خورد و مقدمات اوليه فراهم شد.

نظر به فروپاشي رژيم وابسته شاهنشاهي در ايران به عنوان ژاندارم و در واقع خلاء قدرت در منطقه،«صدام »كه سوداي رهبري جهان عرب را در سرداشت،به عنوان بهترين گزينه براي تقابل با انقلاب اسلامي انتخاب گرديد.

رژيم بعث عراق بادرنظرگرفتن جميع جهات و با اطلاع از نابساماني نظامي،سياسي و اقتصادي ايران و با انگيزه توسعه‌طلبي و تبديل شدن به قدرت منطقه اي و تحقق روياي سيادت برجهان عرب،به دنبال بهانه اي بود تا زمينه جنگ نيابتي عليه ايران را فراهم آورد.

«صدام» با بهانه تضييع حق كشور عراق در مقابل ايران،در قرارداد صلح 1975الجزاير كه خود از امضاءكنندگان آن بود و همچنين با تهييج احساسات ناسيوناليستي عربي از طريق نام‌گذاري جنگ «اعراب با ايران» به جاي «جنگ عراق و ايران» و همچنين با ادعاي باز پس‌گيري جزاير سه گانه، جنگ ويرانگري را در 31 شهريور سال 1359 عليه ايران آغاز نمود.

كشورهاي عربي حوزه خليج فارس نيز كه نظام‌هاي استبدادي آنان از مشروعيت و مقبوليت لازم نزد مردم برخوردار نبودند، براي در امان ماندن از تاثير انقلاب اسلامي در بيداري ملت‌هاي خود، چاره‌اي جز همراهي با صدام نداشتند.

بنابراين صدام با همراه كردن قدرت‌هاي بين‌المللي و در راس آنان آمريكا و همچنين كشورهاي منطقه‌اي، سرمست و مطمئن وارد جنگ با ايران شد.

در اين زمان مقامات و مسئولين جمهوري اسلامي، درگير بازپروري ساختار سياسي و اداري كشور و تحكيم پايه‌هاي انقلاب اسلامي بودند و تحركات سياسي، اجتماعي و... عمده وقت فعالان حكومتي و غير حكومتي را معطوف به خود كرده بود.

به همين لحاظ هيچگونه آمادگي و تصور ورود به جنگي در آن ابعاد گسترده و طولاني وجود نداشت.

مضاف بر اينكه از حيث نظامي هم ايران اوضاع مناسبي نداشت. چرا كه از نظر لجستيكي، تجهيزات نظامي ايران بواسطه گرايش رژيم شاه به غرب، بيشتر از سلاح‌هاي ساخت كشورهاي غربي تشكيل مي‌شد و به دليل تيرگي روابط ايران با دنياي غرب و بويژه آمريكا، جريان ارسال اين تجهيزات به ايران قطع شده بود و ميزان آمادگي نيروهاي مسلح كاهش يافته بود.

اما در اين بين آنچه كه در اين هشت سال جنگ تحميلي، انقلاب اسلامي ايران را در برابر رژيم تا بن دندان مسلح عراق كه از حمايت‌هاي مادي و معنوي تمامي قدرت هاي غربي و شرقي بهره مي‌برد حفظ كرد، ايمان به خدا، تكيه بر اسلام ناب محمدي (ص)، هدايت داهيانه امام (ره)، هوشياري ملت در برابر توطئه‌ها و تبعيت از اصل ولايت فقيه بود.

در واقع مردم ايران با اطاعت از فرامين و منويات بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي، حضرت امام خميني (ره) مرعوب ساز و برگ نظامي دشمن نشدند و امام (ره) با وحدت نيروهاي مسلح اعم از ارتش، سپاه و ديگر نيروهاي مسلح و همچنين تكيه بر نيروي عظيم انقلابي در قالب بسيج 20 ميليوني و تكيه برخودكفائي و توليدات دانش‌بنيان، هشت سال در برابر دشمن متجاوز ايستادگي كرده و با نيت عمل به تكليف ديني خود و انجام وظيفه در برابر اسلام به دفاع از ميهن اسلامي و آرمان‌ها و اهداف متعالي آن پرداختند و به همين جهت دفاع ما مقدس شد.

رژيم بعثي صدام كه ديگر تاب مقاومت در برابر رشادت‌ها، ايستادگي‌ها و دليرمردي هاي رزمندگان اسلام را نداشت، براي برون‌رفت از اين جنگ فرسايشي هشت ساله با توسل به قدرت‌هاي بزرگ در شوراي امنيت سازمان ملل و دستاويز قرار دادن قطعنامه 598 بدون هيچگونه دستاوردي و بدون فتح ذره‌اي از خاك ايران، با تحمل تلفات سنگين، مجبور به پايان دادن به جنگ با ايران شد.

اما اين مقاومت هشت ساله ملت ايران، جمهوري اسلامي را به عنوان يك الگوي موفق دولت اسلامي و مستقل و ضربه‌ناپذير در برابر قدرت‌هاي جهاني، براي تمامي ملت‌هاي اسلامي منطقه غرب آسيا، بلكه كل دنياي اسلام معرفي كرد.

تكيه بر اصول و آرمان‌هاي انقلابي و دشمن‌شناسي و سازش‌ناپذيري در برابر معاندين و دشمنان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس و تداوم اين راه توسط ملت ايران بعد از فقدان امام خميني (ره) تحت زعامت خلف شايسته ايشان، مقام عظماي ولايت، امام خامنه‌اي عزيز، اين انقلاب را به عنوان نهضتي پويا در برابر چشم ملت‌هاي آزاديخواه قرار داد و ثمره اين مقاومت و پايمردي، بروز بيداري اسلامي كنوني در منطقه خاورميانه و شكل‌گيري محور مقاومت در برابر جبهه كفر منطقه‌اي و بين‌المللي به سركردگي آمريكا است.


«دفاع مقدس» ارائه‌دهنده الگوي دولت اسلامي موفق، مستقل و ضربه‌ناپذير

6 مهر 1396-11:29:26

منبع: خبرگزاري دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات ميمك -ارتفاعات منطقه مرزي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره