كاربر ميهمان پنجشنبه، 2 خرداد 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سردار احمد غلامپور: حماسه مقاومت را هيچ‌كس همانند آنچه اتفاق افتاد پيش‌بيني نمي‌كرد

يكي از سرداران دوران دفاع مقدس گفت: شكي ندارم كه حماسه مقاومت را هيچ‌كس همانند آنچه اتفاق افتاد، پيش‌بيني نمي‌كرد و مي توانم حضرت امام(ره) را فقط استثناء كنم.

10 خرداد 1389-09:25:41


سردار احمد غلامپور: حماسه مقاومت را هيچ‌كس همانند آنچه اتفاق افتاد پيش‌بيني نمي‌كرد
10 خرداد 1389-09:25:41
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

يكي از سرداران دوران دفاع مقدس گفت: شكي ندارم كه حماسه مقاومت را هيچ‌كس همانند آنچه اتفاق افتاد، پيش‌بيني نمي‌كرد و مي توانم حضرت امام(ره) را فقط استثناء كنم.

آنچه پيش رو داريد متن سخنراني برادر « احمد غلامپور» (فرمانده عمليات جبهه سوسنگرد) در همايش پيشكسوتان جهاد و شهادت در جبهه سوسنگرد است كه در اختيار شما قرار مي دهيم:

با سلام و درود به روح پر فتوح تمام شهيدان علي الخصوص شهيدان دشت آزدگان، سوسنگرد ، هويزه و بستان و درود به معمار كبير انقلاب، مردي كه همه عزت، شرف و بزرگي امروز ما ازمديون ايشان است و درود به مقام معظم رهبري و ولي امر مسلمين ،حضرت ايت اله خامنه اي. اصرار داشتم دراين مجلس متناسب با حلي كه دارد بيشتر از دوستاني استفاده شود كه سينه هايشان مالامال از خاطرات گرانبها ومطالب با ارزشي است كه مي توانند پس از سالها بواسطه ديدار با دوستان زمان جنگ خود، مطالبي را مطرح كنند كه خيلي مفيدتر و كارسازتر است.

من فكر ميكنم اين آرزويي كه در ذهن من هست، همه عزيزان چنين آرزويي را داشته باشند كه، اي كاش مي شد، توي شناسنامه ما در قسمت محل صدور نوشته مي شد:صادره از شهر عاشقان شهادت سوسنگرد . چون به واقع همه ما با ورود به سوسنگرد تولد تازه اي و هويت جديدي پيدا كرديم .دردر سوسنگرد بود كه ما خودمان را شناختيم، خدا را بيش از آنچه مي شناختيم، شناختيم و معني و مفهوم شهادت را شناختيم و عشق وعرفان،معرفت، دوستي، فداكاري، ايثاگري و همه اينها را شناختيم.پس بپذيريم كه ما با همه وجود مديون سوسنگرد و دشت آزادگانيم. اگر امروزما هويتي داريم مرهون آن صحنه ها وايامي است كه با دوستان شهيدمان درآن ورطه سخت جنگ باهم گذرانديم.

واقعا احساس من اين است كه با قاطعيت مي‌توان گفت: سوسنگرد واقعا بخشي از بهشت است چون آنقدر در آنجا دوستان شهيدي را داشتيم كه اطلاق اينكه، سوسنگرد بخشي از بهشت هست، حرف گزافي نيست. گاهي اوقات با خود فكر مي‌كنم ( با شوخي عرض مي‌كنم ): شايد ما نيز مثل آدم خطايي كرديم كه از آن بهشت رانده شديم و آنچه نصيب دوستان شهيدمان شد، نصيب ما نشد. ولي از خدا مي‌خواهم كه اين توفيقي را به ما بدهد كه راه اين شهداء را ادامه بدهيم.

زماني كه جنگ آغاز شد، كسي فكر نمي‌كرد، نتيجه اين تهاجم ناجوانمردانه چه خواهد شد؟ به خصوص اينكه دشمن همه زمينه‌هاي لازم را براي اين تهاجم آماده كرده بود. طرح‌ريزي كامل، همه محاسبات و طرح‌ريزي‌هاي خود را انجام داده بود. چون صدام در آغاز جنگ در مصاحبه‌اش با خبرنگاران گفت: من شما را سه روز ديگر در اهواز به صرف چاي و مصاحبه دعوت مي‌كنم، به اين معني بود كه آنها كار را سه روزه تمام شده مي‌دانستند و فكر مي‌كردند ظرف 3 روز كار خوزستان كه اصلي‌ترين هدفشان بود، را تمام مي‌كنند. معمولا در تجزيه تحليل اوضاع جنگ دو سؤال را مطرح مي‌كنيم كه پاسخ به اين سؤالات خيلي از ابهامات جنگ و مسائل آن را حل مي‌كند.

سؤال اول: اينكه صدام چه چيزي را ديد و حمله كرد؟

سؤال دوم :‌اينكه چه چيزي را نديد و شكست خورد ؟

در سؤال اول خيلي وارد نمي‌شوم و بر مي‌گردد به شرايط انقلاب و مشكلات و معضلاتي كه داشتيم، واقعا كساني كه از بيرون به انقلاب و وضع آشفته كشور نگاه مي‌كردند، طبيعي بود كه به نتيجه برسند، در اين كشور تازه انقلاب شده، هيچ چيز سرجاي خودش نيست. راهبردي كه آمريكائي‌ها براي برخورد با انقلاب تدوين كرده بودند، روي 3 اقدام اساسي استوار بود.

1- فروپاشي و از هم گسيختگي داخلي

2- اقتصاد روبه نابودي

3- حمله به مرزها و تهاجم نظامي

در هر كدام مصاديق بسياري داريم در فروپاشي داخلي، مثل آشفتگي‌هاي مناطق كردنشين، اتفاقات در خوزستان، تهران و ... گروهك هاي ضدانقلاب و محارب را داريم. كه همگي در آن شرايط سخت لحظه‌به لحظه ما را دچار مشكل و حادثه مي‌گرد و لذا مديريت اين حوادث و اتفاقات كار بسيار سختي بود و تنها نيروي دفاعي ما، يعني ارتش، وضع بسيار نابساماني داشت. حد، اندازه و قواره آن مثل يك نيروي دفاعي نبود و متلاشي شده بود، روحيه‌اش را از دست داده بود، قراردادهايش را فسخ كرده بودند. بسياري از فرماندهانش فرار كرده و يا از ارتش خارج شده بودند، 2-3 كودتا صورت گرفت كه اينها لطمه روحي‌رواني شديد به ارتش زد. به هر حال كسي كه بيرون نشسته و اين شرايط را تحليل مي‌كند، شرايط را بسيار مطلوب براي حمله مي‌بيند.

مي‌دانيد كه عراق دو بار قبل از 31 شهريور به ارتفاعات ما در ايلام حمله و ارتفاعات مورد اختلاف را اشغال و در عراق جشن و پايكوبي راه‌اندازي كرد و باز در مقابل اين اقدام هيچ عكس‌العملي از سوي جمهوري اسلامي واقع نشد. چون تواني نبود و وضعيت بصورتي نبودكه ما آمادگي پاسخ به يك تهاجم وسيع، حساب


سردار احمد غلامپور: حماسه مقاومت را هيچ‌كس همانند آنچه اتفاق افتاد پيش‌بيني نمي‌كرد

10 خرداد 1389-09:25:41

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   2670/7

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (1)

باسلام سردار را عاشقانه دوستش دارم چون بوي عطر شهيد عزيز ناصر غلامپور را ميدهد كه خاك مزارش سجدگاه من است

مهرداد قبيتي


نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

تاسيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره