كاربر ميهمان سه‌شنبه، 1 آبان 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سقوط هواپيماي مسافربري ايران توسط ناو آمريكايي

(12 تير 1367/3 ژوئيه ي 1988) روز يكشنبه 12 تير 1367 مطابق با 3 ژوئيه ي 1988 هواپيماي ايرباس جمهوري اسلامي ايران با 275 مسافر و 16 خدمه فرودگاه بندرعباس را به مقصد دوبي ترك گفت: سطح پرواز اين هواپيما 14000 پا تعيين شده بود. در ساعت 10:15 دقيقه ي محلي و 6:45 ، گرينويچ شروع به اوج گيري نمود و در ساعت 10:24 به وقت محلي، سطح پروازي 12000 پا را گزارش نمود و از آن لحظه به بعد ديگر تماسي از طرف خلبان گرفته نشد. در واقع از اين لحظه به بعد هواپيما مورد اصابت 2 فروند موشك سطح به هواي ناو وينسنس آمريكا قرار گرفته و در نزديكي جزيره ي ايراني «هنگام» منفجر و سقوط كرده بود

9 تير 1387-11:24:29


سقوط هواپيماي مسافربري ايران توسط ناو آمريكايي

(12 تير 1367/3 ژوئيه ي 1988)

روز يكشنبه 12 تير 1367 مطابق با 3 ژوئيه ي 1988 هواپيماي ايرباس جمهوري اسلامي ايران با 275 مسافر و 16 خدمه فرودگاه بندرعباس را به مقصد دوبي ترك گفت: سطح پرواز اين هواپيما 14000 پا تعيين شده بود. در ساعت 10:15 دقيقه ي محلي و 6:45 ، گرينويچ شروع به اوج گيري نمود و در ساعت 10:24 به وقت محلي، سطح پروازي 12000 پا را گزارش نمود و از آن لحظه به بعد ديگر تماسي از طرف خلبان گرفته نشد. در واقع از اين لحظه به بعد هواپيما مورد اصابت 2 فروند موشك سطح به هواي ناو وينسنس آمريكا قرار گرفته و در نزديكي جزيره ي ايراني «هنگام» منفجر و سقوط كرده بود. در اين فاجعه تمامي سرنشينان هواپيما به شهادت رسيدند كه 66 كودك زير 12 سال، 52 زن و 46 تن تبعه ي كشورهاي يوگسلاوي، كويت، افغانستان، هندوستان، پاكستان، ايتاليا، شارجه و دوبي از جمله وابسته ي نظامي پاكستان در ايران و خانواده اش در ميان كشته شدگان بودند.

شرح حادثه

يك سال پس از تجاوز رژيم عراق در سال1360، حمله به كشتيهاي تجاري در خليج فارس شروع شد و با اعلام مين گذاري سواحل بندر امام خميني (ره) و حمله به دو كشتي تجاري در تاريخ 21/10/1360 امنيت خليج فارس توسط عراق مختل شد و به دنبال تحويل هواپيماهاي سوپراتاندارد و موشكهاي اگزوسه توسط فرانسه به عراق ابعاد اين حملات افزايش يافت. در برابر اين حملات كه عراق به صراحت مسئوليت آن را بر عهده مي گرفت، شوراي امنيت عكس العمل مناسبي نشان نداد، ولي در قبال انتساب چند حمله به ايران و شكايت شوراي همكاري خليج فارس، شوراي امنيت در 11/3/1363 مطابق با اول ژوئن 1984، مبادرت به صدور قطعنامه ي 552 نمود و در آن خواستار توقف اين حملات شد. از آغاز جنگ تا 10 ژوئيه ي 1984، 112 كشتي در خليج فارس مورد حمله ي موشكي قرار گرفت. جمهوري اسلامي ايران در ژانويه ي 1985، به دبير كل وقت سازمان ملل اعلام داشت كه از هر گونه اقدامي براي تأمين آزادي و امنيت كشتيراني كه در خليج فارس صورت گيرد حمايت و استقبال خواهد كرد، اما حملات به كشتيها ادامه يافت. تا تير 1366، حدود 5/8 ميليون تن كالا از محموله هاي كشتيها در خليج فارس به زير آب رفت. 41 كشتي كاملاً نابود، و به 34 تن محموله ي كالا آسيب وارد، و بيش از 200 تن از ملوانان كشورهاي مختلف به قتل رسيدند و به همين تعداد نيز مجروح شدند.

بدين ترتيب عراق در هدف خود مبني بر بين المللي كردن جنگ خليج فارس تا اندازه ي زيادي موفق شد و قدرتهاي غربي و در رأس آنها آمريكا حضور گسترده و تهديد آميزي در خليج فارس يافتند و بالاخره كشتي هاي نفتكش كويتي با پرچم آمريكا در خليج فارس حركت كردند و اسكورت نظامي نفتكشها و كشتي هاي تجاري مورد نظر آمريكا در خليج فارس آغاز شد. در 21 سپتامبر 1987 كشتي ايراني (ايران اجر) مورد حمله ي نيروهاي نظامي آمريكا واقع شد. همچنين حملات نظامي آمريكا به سكوهاي نفتي ايران دخالت آشكار آن دولت در منطقه به نفع عراق و عليه جمهوري اسلامي ايران را به وضوح نشان داد.

يكي از نتايج شوم اين همه تشنج آفريني رژيم عراق و دامن زدن ايالات متحده به ناامني در خليج فارس، حمله به هواپيماي مسافر بري جمهوري اسلامي ايران بود كه در مورخه ي 12/4/1367 مطابق با 3 ژوئيه ي 1988، برفراز آبهاي سرزميني ايران و در آبهاي حوالي جزيره ي هنگام توسط دو موشك از ناو آمريكايي وينسنس – كه خود به آبهاي سرزميني ايران تجاوز كرده و در آن مستقر بود – شليك و تمامي مسافران وخدمه ي هواپيما به وضع اسفناكي به شهادت رسيدند.

متعاقب اين تجاوز آشكار، جمهوري اسلامي ايران در روز 14 تير 1367، طي نامه اي به رئيس شوراي امنيت خواستار تشكيل جلسه ي فوري شورا براي رسيدگي به موضوع شد. 25 تير 1367، مطابق با 16 ژوئيه ي 1988، شورا تشكيل جلسه داد. از سوي جمهوري اسلامي ايران دكتر ولايتي وزير امور خارجه ي وقت و از جانب آمريكا بوش معاون وقت رئيس جمهوري در جلسه حضور داشتند.

قطعنامه ي 616 شوراي امنيت (1988) (1):

شوراي امنيت پس از استماع سخنان دكتر ولايتي و جرج بوش در جلسه ي شماره ي 2821 خود در تاريخ 20 ژوئيه ي 1988 (29/4/1367) طرح قطعنامه ي پيشنهادي را تصويب كرد. متن قطعنامه به شرح زير است:

« شوراي امنيت با بررسي نامه ي مورخه 5 ژوئيه ي 1988 جانشين نماينده ي دائم جمهوري اسلامي ايران خطاب به رئيس شوراي امنيت و با استماع بيانات نماينده ي جمهوري اسلامي ايران، وزير امور خارجه علي اكبر ولايتي و سخنان نماينده ي ايالات متحده ي آمريكا معاون رئيس جمهور جرج بوش، با ابراز تأسف عميق از اين كه يك هواپيماي غير نظامي «ايران اير» در پرواز برنامه ريزي شده بين المللي 655، در پرواز بر فراز تنگه ي هرمز


سقوط هواپيماي مسافربري ايران توسط ناو آمريكايي

9 تير 1387-11:24:29

منبع: موسسه فرهنگي صديقه كبري

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره