كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 روزهاي محاصره /به امام بگوييد فدائيان تا آخرين لحظه از بيعت خود دست برنداشتند

دو نفر نيرويي كه ماموريت اغفال دشمن را به عهده گرفتند آخرين كلامشان اين بود كه اگر امام را ديديد سلام ما را برسانيد و بگوييد فدائيان تا آخرين لحظه از بيعت خود دست برنداشتند.

3 مهر 1389-09:17:36


روزهاي محاصره /به امام بگوييد فدائيان تا آخرين لحظه از بيعت خود دست برنداشتند
3 مهر 1389-09:17:36
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

دو نفر نيرويي كه ماموريت اغفال دشمن را به عهده گرفتند آخرين كلامشان اين بود كه اگر امام را ديديد سلام ما را برسانيد و بگوييد فدائيان تا آخرين لحظه از بيعت خود دست برنداشتند.

جاده با بودن لاشه دو تانك سوخته عراقي همچنان بسته بود و لودرهايي كه عصر، براي برداشتن لاشه تانك ها آمده بودند هم بدست ما افتاد و از گروه شناسايي عراق هم كه به موضع ما فرستاده شده بود، كسي به ستاد عراقي ها بازنگشت و آن شب تا به صبح به جز شليك هاي پراكنده و انفجار سلاح هاي سنگين گاه به گاه توپ ها و خمپاره هاي عراقي در روي موضع ما و حركات مزبوحانه دشمن موضوع ديگري بوجود نيامد و لشكر در غم از دست دادن فرماندهي شجاع تا صبح در ماتم و عزا فرو رفته بود.

گرسنگي و تشنگي و شهادت لحظه به لحظه مجروحين، عدم توفيق لشكر در خلاص كردن ما از محاصره، نداشتن جنگ افزار و مهمات كافي، نداشتن نيروهاي تازه نفس، خستگي ناشي از چند روز و شب جنگ و نبرد مداوم با لباني تشنه و شكم هاي گرسنه، نداشتن امكانات پزشكي جهت مجروحين، و وضعيت نامعلوم آينده ما همه و همه موجب نگراني و بيم نيروهاي اندك در محاصره شده بود.

روز سوم محاصره، با بالا آمدن آفتاب، سرماي صبح گاهي اسفند ماه كه بدن نيروهاي در محاصره را آزار مي داد جاي خود را به گرماي لذت بخش آفتاب داد.

با تماس بي سيم با فرماندهي لشكر 10 برادر علي فضلي آخرين وضعيت به وي گزارش داده شد. ايشان گفت كه امشب آخرين تلاش را براي نجات ما به عمل مي آورند و گردان حضرت سجاد (ع) را كه تنها گردان آماده ي رزم موجود در منطقه بود را به كمك ما مي فرستد. قرار شد ما نيز همزمان با پيشروي گردان حضرت سجاد (ع) نيروهاي عراقي را از پشت هدف قرار داده و به هم ملحق شويم و حلقه محاصره را شكسته و مجروحين و شهداء را به عقبه منتقل نماييم و نيروهاي تازه نفس گردان حضرت سجاد (ع) هم جايگزين ما شوند.

با تشكيل يك تيم شناسايي به اطراف محل استقرارمان، اطلاعاتي كسب كرديم و مشخص شد كه از پيچي كه در حدود 200 تا 300 متري قرار داشت به بعد زير آتش عراق است. با اين شناسايي به وضعيت حساس خودمان پي برديم.

با ادامه محاصره، تعدادي از نيروها به علت ترسيدن آب و آذوقه به حالت اغماء افتادند كه به ناچار براي جلوگيري از مرگ، مقداري از آب لجن اروند را به آنها نوشانديم و يكي از نيروهاي نوجوان هم با از جان گذشتگي به طور مخفيانه و استتار شده به نخلستان اطراف مواضع ما رفته و از زير درختان نخل مقداري خرماي خشكيده بدست آورد. خرماها به علت دود غليظ سوختن سه تانك عراقي كه توسط ما منهدم شده بودند به شدت دود آلود و سياه بودند و چون مدت ها روي زمين مانده بودند مثل سنگ سفت شده بود، ولي براي جلوگيري از مرگ همچون مائده بهشتي جان بخش گرديدند.

بعدازظهر با اصابت خمپاره اي 120 ميلي متري درست در ميان محل اسكان مجروحين، صحنه هاي عجيبي به وجود آمد. دو مجروح با تركش هاي مجدد و جديد در آخرين لحظات عمر خود قرار داشتند وفقط با آخرين رمق هايشان ناله و زمزمه يا حسين سر مي دادند. يكي از پناهندگان عراقي كه نوجوان بود و حدود هجده يا 19 سال داشت بر اثر اصابت تركش خمپاره سرش شكافت برداشته و خون به شدت از فرق سرش جريان داشت كه با وسايل زخم بندي اندك ما جلوي خون گرفته نشد. عراقي دوم كه مسن بود، به شدت شيون و ناله مي كرد كه با وضعيت روحي و رواني و فشار عصبي ما قابل تحمل نبود. به وي اعتراض كردم كه مگر بين فرد و آن نيروي ما كه در حال احتضار است فرقي وجود دارد. وي با ياس و نااميدي به ما فهماند كه اين پسر در جبهه باطل و براي صدام جنگيده و در جنايات صدام شريك است و جاي او در عذاب و آتش دوزخ است. ولي اينها شهيد شده اند و براي خدا جنگيدند و در راه حق و حقيقت و جبهه حق جنگيدند و به عشق امام حسين حركت كردند و رضاي خدا را خواستند. پس من بايد براي اين جوان كه خسرالدنيا و الاخره شد شيون كنم و گريه كنم و مي دانم هيچ وقت جناياتي كه ما عراقي ها بر سر ايرانيان خصوصاً زن و بچه هاي بي گناه روا داشتيم قابل بخشش و توبه نخواهد بود.

با فرا رسيدن تاريكي، اندك قواي خود را آماده حمايت از گردان حضرت سجاد كرديم. آخرين آمار حاكي از 38 نفر سالم و تعدادي شهيد و مجروح سخت و سطحي بود و مقدار كمي مهمات كه از شروع عمليات و با سه روز جنگ و درگيري با دشمن باقي مانده بود.

فرمانده لشكر با بي سيم وضعيت ما را جويا شد كه ما اوضاع را گزارش كرديم. تعداد نيروهايمان، مجروحين، شهداء و يك اسير همراه يك تيربار گرينف با حدود 150 نوار تير، يك قبضه آر پي جي 7 با دو موشك، تعدادي نارنجك و به همراه سلاح انفرادي با آخرين فشنگ هاي موجود در خشاب ها.

حدود ساعت 1 بامداد پيام رمزي دريافت كرديم مبني بر اينكه گردان حضرت سجاد (ع) از لشكر


روزهاي محاصره /به امام بگوييد فدائيان تا آخرين لحظه از بيعت خود دست برنداشتند

3 مهر 1389-09:17:36

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره