كاربر ميهمان چهارشنبه، 4 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 بررسي نقش نيروي هوايي ارتش در روزهاي نخست جنگ

امير سرتيپ چيت‌فروش گفت: تنها 3 ساعت پس از تجاوز نيروهاي بعثي عراق، نيروي هوايي ارتش در حركتي بسيجي‌وار با پرواز 140 فروند جنگنده، تمام مخازن سوخت و پايگاه‌هاي هوايي دشمن را مورد حمله قرار داد

4 مهر 1389-10:31:01


بررسي نقش نيروي هوايي ارتش در روزهاي نخست جنگ
4 مهر 1389-10:31:01
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

چيت‌فروش: خلبانان ارتش با عمليات 140 فروندي معادلات دشمن را بر هم‌زدند

امير سرتيپ چيت‌فروش گفت: تنها 3 ساعت پس از تجاوز نيروهاي بعثي عراق، نيروي هوايي ارتش در حركتي بسيجي‌وار با پرواز 140 فروند جنگنده، تمام مخازن سوخت و پايگاه‌هاي هوايي دشمن را مورد حمله قرار داد و معادلات دشمن را در همان روزهاي نخست بر هم زد.

اميرسرتيپ دوم خلبان حسين چيت‌فروش مسئول دفتر پژوهش‌هاي نظري و مطالعات راهبردي نهاجا و معاون فرمانده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي است، وي به عنوان يك خلبان جوان به همراه خلبانان شجاع ارتش در آغازين روزهاي جنگ تحميلي با حضور در عمليات بزرگ «كمان 99» پاسخ دندان شكني به ارتش بعث مي‌دهند، به طوري كه دشمن از اين پاسخ، حيرت زده مي‌شود.

عمليات كمان 99 و پرواز 140 فروند هواپيماي ايران بر فراز عراق به عنوان نخستين پاسخ نظامي ايران به حمله ناجوان‌مردانه و نابرابر دشمن بعثي همواره مورد توجه بوده است؛ سرتيپ چيت‌فروش در گفت‌وگو با خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا» با بيان خاطراتي از اين عمليات به نقش فرماندهي شهيد فكوري به عنوان نيروي هوايي ارتش و همچنين پيشرفت‌هاي نيروي هوايي بعد از جنگ پرداخته است. مشروح اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد.

سرتيپ، به عنوان نخستين سؤال قدري در خصوص چگونگي و اجراي عمليات كمان 99 قدري توضيح دهيد؟

*سرتيپ چيت‌فروش: به نام خدا؛ بايد گفت كه اسم اصلي اين عمليات گسترده هوايي كه نخستين پاسخ هوايي ايران بعد از آغاز حمله رسمي رژيم بعث به كشورمان است، كمان 99 نيست؛ بلكه كمان 99 رمز اين عمليات است و اسم طرح عمليات «البرز» است.

همه ارتش‌هاي جهان و نيروهاي مسلح در زمان صلح، خود را براي دوران تهديد و جنگ آماده مي‌كنند؛ بر اين اساس طرح‌هاي مختلف و متفاوتي آماده مي‌شود كه به صورت مخفيانه نگهداري مي‌شود. ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز خارج از اين مقوله نيست؛ لذا بعد از شروع رسمي جنگ و بلافاصله بعد از نخستين حمله، طرح‌ يگان‌هاي مختلف ارتش براي اجرا بيرون آمد.

با توجه به اين كه بعد از وقوع جنگ تحميلي، نيروهاي سطحي به دليل تبعات ناشي از پيروزي انقلاب آمادگي لازم را نداشتند و يك غافلگيري در كشور رخ داد، نيروي هوايي ارتش كه در دوران پيروزي انقلاب يكي از بي‌نظيرترين قواي رزمي كشور به شمار مي‌رفت و ذاتاً يك نيروي واكنش سريع است، توانست در روزهاي آغاز جنگ تحميلي يك پاسخ دندان شكن به دشمن دهد.

با وجود ريزش‌هايي كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در ارتش رخ داد، نيروي هوايي چطور توانست چنين عكس‌العمل به موقعي داشته باشد؟

*سرتيپ چيت‌فروش: نيروي هوايي يك نيروي نظامي بسيار قدرتمند بود و هر چند اوايل انقلاب، نيروي انساني‌اش كم شد، ولي تأثير زيادي در قواي ارتش نداشت؛ نيروي هوايي مانند اژدهاي بزرگي بود كه هرچه دست و پايش را قطع مي‌كردي باز هم از توانش كم نمي‌شد.

دليل اين آمادگي و توان دفاعي چه بود؟

*سرتيپ چيت‌فروش:‌ نيروي هوايي تجهيزات فراواني داشت و به كمك اين تجهيزات به ياري بسياري از نيروهاي نظامي در حال جنگ مي‌شتافت، مثلاً زماني كه شهيد چمران در پادگان پاوه بود ـ هر روز مشكلات و درگيري‌‌هاي فراواني با ضدانقلاب وجود داشت و بسياري از پاسداران را با سنگ‌هاي تيز سر مي‌بريدند ـ كمك رساندن به اين منطقه كه كومله و ضد انقلاب وجب به وجبش را در زير آتش گرفته‌اند، كار بسيار دشواري بود.

در اين شرايط، يك قدرتي مي‌تواند برود از طريق هوا در پادگاني كه دور و برش نيروهاي دشمن پراكنده است و مهمات، دارو و آذوقه براي رزمندگان بريزد؛ به اين اقدام «ترابري تاكتيكي هوايي» مي‌گويند؛ يعني هلي‌كوپتر روي زمين مي‌نشيند، خلبان‌ها نقشه مي‌كشند و از بالا گلوله، مهمات و دارو را ميان مكاني كه محاصره است، مي‌ريزند؛‌ اين كار را فقط يك نيروي هوايي حرفه‌اي مي‌‌تواند انجام دهد.

اصولاً نيروي هوايي ايران آموزش ديده بود كه رهبري هوايي 33 كشور آسيا و آسياي جنوب شرقي را داشته باشد و نيروي هوايي بعد از انقلاب اسلامي، بازمانده آن قدرت بود؛ در دوران رژيم منحوس پهلوي، نيروهاي نظامي كشورهاي ديگر در ايران آموزش مي‌ديدند؛ چرا كه ما براي آموزش به آمريكا مي‌رفتيم؛ اما نيروهاي نظامي آن‌ها را متخصصان و اساتيد ايراني آموزش مي‌دادند. اين آموزش‌هاي حرفه‌اي موجب شده بود تا نيروي هوايي ما از آمادگي خوبي برخوردار باشد.

اگر يك قدم عقب‌تر برويم، جنگ جهاني اول و دوم، جنگ‌هاي زرهي بودند و بيشتر يورش‌ها با تانك انجام مي‌شد و بعد از جنگ، هزاران تانك روي دست روس‌ها مانده بود كه همه آنها را در دوران جنگ تحميلي به عراق دادند. انگليسي‌ها به خاطر مطامع خود يك ارتش حرفه‌اي و فوق مكانيزه در اختيار ارتش عراق گذاشت


بررسي نقش نيروي هوايي ارتش در روزهاي نخست جنگ

4 مهر 1389-10:31:01

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره