كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ديده‌بان مسلح نخستين لايه دفاع هوايي

شبكه سراسري ديده‌باني بدون نياز به پوشش راداري، توانايي ايجاد چتر اطلاع‌رساني را براي محافظان آسمان داشته و در صورت نياز با مسلح شدن به تسليحات دوش پرتاب و دفاع انفرادي هوايي، تبديل به نخستين لايه دفاع هوايي خواهد شد. ديده‌بان در فرهنگ نظامي، بخشي از سيستم حفاظت پيراموني هريك از تاسيسات، پادگان‌ها و مجموعه‌هاي ارزشمند محسوب مي‌شود

27 آبان 1389-10:28:41


ديده‌بان مسلح   نخستين لايه دفاع هوايي
27 آبان 1389-10:28:41
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

شبكه سراسري ديده‌باني بدون نياز به پوشش راداري، توانايي ايجاد چتر اطلاع‌رساني را براي محافظان آسمان داشته و در صورت نياز با مسلح شدن به تسليحات دوش پرتاب و دفاع انفرادي هوايي، تبديل به نخستين لايه دفاع هوايي خواهد شد.

ديده‌بان در فرهنگ نظامي، بخشي از سيستم حفاظت پيراموني هريك از تاسيسات، پادگان‌ها و مجموعه‌هاي ارزشمند محسوب مي‌شود اما در كاركرد تخصصي دفاع هوايي، ديده‌بان مسئول نگهباني از فضاي كشور در برابر هرگونه تهاجم به شمار رفته و بسته به ماموريت خود، وظيفه پايش، رهگيري و در صورت نياز، درگيري و انهدام اهداف پرنده را دارد.

در سال‌هاي گذشته با وجود ايجاد و فعاليت شبكه راداري بسيار پيشرفته و قدرتمند پدافند هوايي در كشور، وسعت زياد و توپولوژي خاص در مناطق مختلف جغرافيايي، موانعي را در دسترس مناسب راداري ايجاد كرده كه در اين شرايط ديده‌بان‌ها با پوشش مناطق مختلف، ديد شبكه يكپارچه سراسري را ارتقاء داده و در كنار سيستم‌هاي راداري، مجموعه كاملي را براي دفاع هوايي شكل مي‌دهند.

در قدم بعد و در صورت بروز هرگونه اختلال احتمالي در جنگ‌هاي الكترونيك و در صورت بروز مشكل در شبكه راداري، شبكه سراسري ديده‌باني بدون نياز به پوشش راداري، توانايي ايجاد چتر اطلاع‌رساني را براي محافظان آسمان داشته و در صورت نياز با مسلح شدن به تسليحات دوش پرتاب و دفاع انفرادي هوايي، تبديل به نخستين لايه دفاع هوايي خواهد شد.

بكارگيري هوش انساني در برابر هوش مصنوعي بزرگترين مزيت شبكه ديده‌باني كشور محسوب مي‌شود كه باگسترش تاكتيكي در اعماق استراتژيك كشور و تمامي مناطق حساس گسترده شده‌اند و با ايجاد لايه‌هاي مختلف ديده‌باني، هرگونه تحركي را در آسمان كشور رصد مي‌كنند.

تجربه ساليان دفاع مقدس و ضرورت دفاع از آسمان كشور بويژه مقابله با تجاوز دشمنان بعثي به مناطق مسكوني و شهرها، باعث شد نخستين گروه شبكه ديده‌باني در سال 1364 متشكل از خلبانان جوان در منطقه دهلران مستقر شده و دهليزهاي مورد استفاده دشمن را شناسايي كرده و قابليت واكنش مناسب را فراهم كنند.

بازخورد مناسب اين مجموعه‌هاي چابك و هوشمند باعث شد كه يگان‌هاي ديده‌بان بسرعت در تمامي مناطق شكل گرفته و با ايجاد شبكه گسترده ديده‌باني، بسياري از حملات هوايي ارتش عراق را ناكام گذاشته و موجب سرنگوني تعداد زيادي از هواپيماهاي دشمن شوند.

فناوري پيشرفته رزم‌هاي آفندي هوايي طي سال‌هاي گذشه، نسل جديدي از جنگنده‌ها را بوجود آورده كه با توانايي رادارگريزي و ايجاد اختلال گسترده الكترونيك در برخي موارد امكان نفوذ مخفي بويژه با استفاده از حركت در ارتفاع پست را بدست مي‌آورند.

استفاده از موشك‌هاي كروز در جنگ‌هاي اخير منطقه، نمونه‌اي از اين فناوري است كه با استفاده از شبكه ديده‌باني، امكان كشف و رهگيري اين مجموعه ها بسادگي امكان پذير شده و در صورت نياز با بكارگيري سامانه‌هاي دوش‌پرتاب و دفاعي مي‌توان هرگونه تهديدي را در اين بخش از بين برد.

ارتباطات بين ديده‌بان‌ها و مراكز، ارتباطاتي چند لايه و داراي برنامه‌ريزي كاملا از پيش تعيين شده‌ است و اطلاعات در كمترين زمان و به سرعت به شبكه يكپارچه پدافند هوايي منتقل مي‌شود تا در صورت بروز هرگونه فعاليت مشكوك، امكان پاسخگويي مناسب براي فرماندهان و مدافعان فراهم شود.

وجود صدها و هزاران كيلومتر مرز آبي و خاكي با عوارض مختلف جغرافيايي و شرايط مختلف آب و هوايي نيازمند برنامه‌ريزي و طراحي كاملي براي پايش و مراقبت دائم خواهد بود تا در هر زماني امكان واكنش بموقع و متناسب را براي مدافعان و محافظان آسمان ايران اسلامي فراهم كند.

تقديم شهداي فراوان و گمنام در ديده‌باني كه با وجود شناسايي از سوي سيستم‌هاي مهاجم حاضر به ترك موقعيت نشدند، ضامني بر بقاي عزت و اقتدار مردمي است كه در صول ساليان دفاع مقدس ثابت كردند شهادت مردانه را به ذلت و خواري ترجيح مي‌دهند.


ديده‌بان مسلح نخستين لايه دفاع هوايي

27 آبان 1389-10:28:41

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره