كاربر ميهمان چهارشنبه، 4 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ناگفته‌هاي فرمانده لشكر 92 اهواز: نقش مقام معظم رهبري در شكست حصر سوسنگرد حقيقتي كتمان‌ناپذير است

سرهنگ غلامرضا قاسمي گفت: اگر عراق سوسنگرد را تصرف مي‌كرد، ما جنگ را باخته بوديم؛ فرمان تاريخي امام (ره) و نامه مقام معظم رهبري مبني بر ضرورت ورود ارتش، موجب پيروزي ما در آزادسازي سوسنگرد شد. سرهنگ «غلامرضا قاسمي» 10 تير سال 1309 در محله كوچه باغ، شهر تبريز ديده به جهان گشود. وي يك سال به مكتب رفت و تحصيلات شخصي را تا 5 علمي در تبريز ادامه داد و تحصيلات ديپلم علمي را در دبيرستان فردوسي شهر تبريز به پايان رساند.

29 آبان 1389-10:55:08


ناگفته‌هاي فرمانده لشكر 92 اهواز: نقش مقام معظم رهبري در شكست حصر سوسنگرد حقيقتي كتمان‌ناپذير است
29 آبان 1389-10:55:08
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سرهنگ غلامرضا قاسمي گفت: اگر عراق سوسنگرد را تصرف مي‌كرد، ما جنگ را باخته بوديم؛ فرمان تاريخي امام (ره) و نامه مقام معظم رهبري مبني بر ضرورت ورود ارتش، موجب پيروزي ما در آزادسازي سوسنگرد شد.

سرهنگ «غلامرضا قاسمي» 10 تير سال 1309 در محله كوچه باغ، شهر تبريز ديده به جهان گشود. وي يك سال به مكتب رفت و تحصيلات شخصي را تا 5 علمي در تبريز ادامه داد و تحصيلات ديپلم علمي را در دبيرستان فردوسي شهر تبريز به پايان رساند.

سرهنگ قاسمي سال 1329 به تهران آمد و در دبيرستان نظام 6 رياضي تحصيل كرد و اول مهر 1330 وارد خدمت دانشجوي دانشكده افسري در نيروهاي هوايي شد و 2 سال دانشجوي خلباني و 2 سال را دانشجوي فني بود.

وي در تاريخ يكم مهر 1334 درجه ستوان دومي گرفت و چون نمي‌خواست در نيروي هوايي بماند در 1336 به نيروي زميني ارتش منتقل شد. در سال 1338 دوره مقدماتي رسته زرهي، سال 46 و 47 دوره آموزشي در دافوس و آخرين مرحله تحصيلات خود را در دانشكده پدافند با درجه سرهنگي، 6 ماه اين دوره را قبل از انقلاب و 6 ماه بعد از انقلاب گذراند.

سرهنگ قاسمي بيشترين خدمت خود را در گردان 212 سوار زرهي تهران مستقر در مهرآباد جنوبي بود و بعد به اسلام‌آباد منتقل شد و پس از طي دوره عالي به گردان 221 تانك در سراب آذربايجان شرقي منتقل شد و طبق طرح افشين در سال 1343 اين گردان به اهواز منتقل شد.

قبل از سال 1343 لشكر اهواز يك لشكر پياده بود؛ فرمانده لشكر 9 زرهي سرلشكر محمدحسين ضرغام بود كه بعدها آن لشكر به 92 زرهي تغيير نام داده شد.

سرهنگ قاسمي در سال 1354 مجدداً به تيپ 2 دزفول و تا سال 1357 در آنجا مشغول به خدمت شد. وي به مدت يك سال پس از فارغ التحصيلي منتصب به نيروي زميني شد و تا خرداد 1359 فرمانده لشكر 88 زاهدان بود.

با شروع جنگ تحميلي در 31 شهريور 1359، وي يكي از پايه‌گذاران دفاع مقدس در اهواز شد،سرهنگ قاسمي در آزادسازي سوسنگرد، عمليات نصر و تصرف پادگان حميد و طرح‌ريزي عمليات فتح‌المبين نقش مهمي را ايفا كرد.

اين فرمانده شجاع نيروي زميني ارتش در سال 60 به دستور بني‌صدر به نيروي زميني ارتش و سپس به زاهدان منتقل شد و اول ارديبهشت 1361 بازنشستگي اين فرمانده ولايت‌مدار نيروي زميني ارتش بود.

*فارس: فعاليت شما در ارتش بعد از پيروزي انقلاب اسلامي چگونه بود؟

_ پس از پيروزي انقلاب اسلامي و فارغ‌التحصيلي‌ام به سرتيپ فلاحي فرمانده نيروي زميني كه هم دوره و هم‌كلاس بنده بود، نامه نوشتم و درخواست بازنشستنگي كردم. وي زير گزارش بنده نوشت «به دوست من بگوييد چرا پيش من نمي‌آيد هر وقت به اينجا آمد وي را به بنده ارجاع دهيد».

رئيس كارگزيني نيز مرا نزد سرتيپ فلاحي برد و وي بنده را به عنوان فرمانده لشكر 88 زاهدان منصوب كرد و تا حمله عراق به ايران در زاهدان به عنوان فرمانده لشكر زاهدان باقي ماندم.

*فارس: قدري درخصوص نخستين روزهاي آغازين جنگ تحميلي و اقدامات انجام شده توضيح دهيد.

- 31 شهريور ارتش عراق در بمباران هوايي به نقاطي از جنوب كشور حمله كرد و نيروي زميني عراق نيز در حال حركت به سمت خاك‌هاي ايران بود.

مرحوم سرتيپ ظهيرنژاد را كه از دوره دبيرستان نظام مي‌شناختم با من تماس گرفت. ما هم در زاهدان آماده‌باش بوديم. ظهيرنژاد به من گفت «مي‌روي اهواز؟» گفتم «من براي چنين روزي خود را آماده كرده‌ام؛ بله مي‌روم». به دستور وي و از تاريخ يكم مهر 59 بنده فرمانده لشكر اهواز بودم. به تهران آمدم و از آقاي ظهيرنژاد پرسيدم «من اطلاعاتي از جوّ و زمين خوزستان نمي‌خواهم با وجود اينكه من اهل تبريز هستم حدود 30 سال است كه در خوزستان زندگي و خدمت كرده‌ام؛ بنده فقط مي‌خواهم از دشمن بدانم» كه سرتيپ ظهيرنژاد گفت خبر ندارم؛ مي‌روي آنجا خودت متوجه مي‌شوي

از سرهنگ احمدي با مسئوليت افسر اطلاعات نيروي زميني ارتش وضعيت دشمن پرسيدم دشمن با چه استعدادي به ما حمله كرده است ؛ او نيز پاسخ مرا نداد و گفت وقتي به منطقه بروي متوجه استعداد دشمن مي‌شوي .

به همراه شهيد نامجو، سرلشكر حسني سعدي، يكي از دوستان سرتيپ كه اسمش در خاطرم نيست و هم‌اكنون در كانون بازنشستگان فعاليت مي‌كند و دانشجويان دانشكده افسري به اهواز رفتيم.

*فارس: پس از رسيدن به اهواز براي شناسايي منطقه چه اقداماتي انجام داديد؟

- روز سوم مهر 1359 بود و 3 روز از جنگ تحميلي مي‌گذشت، در اتاق جنگ در اهواز از افسران ركن‌هاي يك، 2 و 3 از وضعيت و استعداد دشمن را پرسيدم، آنها خبر نداشتند.

لشكر اهواز در جبهه، 6 قبضه تانك آماده جنگ داشت. به نيروهايي از ركن 2 و 3 مأموريت دادم و به آنها گفتم تيپ‌هايتان آماده باشند، بي‌سيم‌هايتان را روشن كنيد و يك بي‌سيم هم در ستاد ل


ناگفته‌هاي فرمانده لشكر 92 اهواز: نقش مقام معظم رهبري در شكست حصر سوسنگرد حقيقتي كتمان‌ناپذير است

29 آبان 1389-10:55:08

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره