كاربر ميهمان دوشنبه، 5 آبان 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

گزارش تصویری/گالری

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)

● پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه)

● پژوهشکدۀ جبهۀ مقاومت

● پژوهشکدۀ دفاع مقدس

● مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سيد كاظم حافظيان رضوي؛ پژوهشگر دفاع مقدس

پاسخ به سوال شما بسيار روشن و بديهي است. اصولا هر فعاليتي كه انسان انجام مي دهد چه در جهت سازندگي باشد و چه در جهت بازسازي و چه در جهت توليد يك خدمت جديد باشد بهتر است مثبوت و مضبوط شود. اساسا فلسفه پيدايش خط و نگارش اين بود كه انسان دوست داشت يافته هاي خود را ضبط و مكتوب كند و براي نسل هاي آينده به يادگار بگذارد. اين يك اصل كلي است. اما آنچه كه در كشور ما به مدت هشت سال اتفاق افتاد جنگي بود تحميلي كه از سوي عراق شروع و به مدت هشت سال ادامه پيدا كرد و رزمندگان ايران در دفاعي مقدس مقابل دشمن تا بن دندان مسلح ايستادند.

8 اسفند 1389-10:12:46


سيد كاظم حافظيان رضوي؛ پژوهشگر  دفاع مقدس
8 اسفند 1389-10:12:46
منبع: پايداري- پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

چه لزومي دارد كه اسناد دفاع مقدس جمع آوري شود؟

بنده سيد كاظم حافظيان رضوي هستم. رشته تخصصي من علوم كتابداري و اطلاع رساني است. اين رشته را به مدت سي سال هم كار كرده و در دانشگاه هاي كشور تدريس مي كنم و بنا به پيشنهادي كه از دفتر نشر آثار دفاع مقدس به من داده شد مطالعاتي را روي مسئله آرشيو ها و يادمان هاي دفاع مقدس انجام دادم كه مقاله نيز در اين زمينه به همايش ارايه كردم كه اگر به موقع مورد توجه گروه انتخاب گران مقالات اين همايش قرار بگيرد انشاء الله آنجا تقديم مي شود.

پاسخ به سوال شما بسيار روشن و بديهي است. اصولا هر فعاليتي كه انسان انجام مي دهد چه در جهت سازندگي باشد و چه در جهت بازسازي و چه در جهت توليد يك خدمت جديد باشد بهتر است مثبوت و مضبوط شود. اساسا فلسفه پيدايش خط و نگارش اين بود كه انسان دوست داشت يافته هاي خود را ضبط و مكتوب كند و براي نسل هاي آينده به يادگار بگذارد. اين يك اصل كلي است. اما آنچه كه در كشور ما به مدت هشت سال اتفاق افتاد جنگي بود تحميلي كه از سوي عراق شروع و به مدت هشت سال ادامه پيدا كرد و رزمندگان ايران در دفاعي مقدس مقابل دشمن تا بن دندان مسلح ايستادند. اين اتفاقي بود كه در كشور ما افتاد. طي اين هشت سال طبعا شايد بتوان گفت شاهد عالي ترين تجربيات نسلي كه نسل جنگنده اي نبود و اصول كلاسيك جنگ را نمي دانست بوديم. اما اين نسل با ارتباط ها و همكاري كه با يك ارتش منظم داشت و با شور و علاقه اي كه داشت جريان دفاع مقدس را رقم زد.

در كنار اين دفاع كلي اطلاعات به دست آمد كه برخي از آن ها به صورت مكتوب بود و برخي مضبوط و برخي از دسترس ما خارج شده است. چون با شهادت رزمندگان ديگر در اختيار ما نيست. اما بخش زيادي از اين اطلاعات و اسناد در اختيار ما است.

آنچه كه به عنوان اسناد و مدارك دفاع مقدس براي ما به يادگار ماند از آن به عنوان ذخاير ياد مي كنيم. به عنوان ميراث جنگ ياد مي كنيم. اين اسناد بسيار پراكنده است. زيرا جنگ ايران و عراق و آنچه كه ما به عنوان دفاع مقدس مي شناسيم طي هشت سال در سطح فضايي به اندازه كل كشور رخ داد. درست است كه دوهزار و پانصد كيلومتر مرز ما در غرب كشور درگير جنگ بود ولي كل كشور از اين جنگ پشتيباني مي كرد. طبعا اگر خانواده اي در دهاتي در جنوب خراسان فعاليتي انجام مي داد و كالايي را براي ميدان هاي جنگ ارسال مي كرد در اين دفاع مقدس سهيم بود.

هيچ كس نبود فعاليت اين ها را ضبط و ذخيره كند ولي كسي در اهميت اين دست كمك ها به جنگ شكي ندارد. بخشي از فعاليت بايد در طول خود جنگ انجام مي گرفت. يعني اطلاعات گردآوري و جمع آوري مي شد كه انجام شد. بخشي از اين اطلاعات است كه درخاطرات و يادداشت هاي افراد است. ممكن است فردي كه اين يادداشت ها را نگارش كرده فوت كرده باشد ولي اين يادداشت ها باقي مانده است. ممكن است اين يادداشت ها در منزل شهيد و دست بازماندگانش باشد. اگر شرايطي فراهم كنيم تا اين اسناد را جمع آوري كرده و ذخيره كنيم به انتقال مفاهيم جنگ بسيار كمك مي كند.

وظيفه دستگاه ها و نهادهاي مربوطه در اين زمينه چيست؟

هم اكنون يكي از وظايف دستگاه ها و تشكيلاتي كه متولي گردآوري آثار و اسناد هستند اين است كه مردم را به نوعي نسبت به اين گونه اسناد حساس كنند. نگويند حالا بچه مان كه شهيد شده و اين يك برگ كاغذ كه ازش به جا مانده داراي ارزش نيست. همين يك برگ كاغذ داراي اطلاعات با ارزشي است از نظرگاه آن شهيد نسبت به جنگ و دفاعي كه ملزم بود انجام مي داد.

اين وظيفه دستگاه و رسانه هاي امروز ما است كه جامعه را نسبت به اين مسايل حساس كنيم. اين مسئله بسيار مهم است. مسئله مهم ديگر اين است كه اگر جامعه نسبت به ارايه اين اسناد واكنش نشان داد ما چكار كنيم. بايد اعتماد جامعه را جلب كنيم كه اولا هيچ چيزي از آنچه كه در اختيار ما مي گذارند از بين نمي رود و ثانيا آنان هيچ مسئوليتي از بابت سندي كه در اختيار ما مي گذارند ندارند.

منظور شما از مسئوليت چيست؟

مثلا خانواده اي كتابچه اي كه از يك رزمنده اي باقي مانده است را ارايه مي كند كه آن رزمنده در اين كتابچه يك سري نظر مطرح كرده است. ممكن است بخشي از نظريات زياد مورد قبول ما نباشد و با نظر ما سازگاري نداشته باشد. ما نبايد اين مسئوليت را متوجه اين خانواده كنيم. در يادنامه و آرشيو اصولا درست است كه ما موظف نيستيم هر سندي را پخش كنيم، ولي موظف به جمع آوري و نگهداري آن هستيم. چون ما به عنوان كسي كه مسئوليت گردآوري و جمع آوري اسناد دفاع مقدس را بر عهده مي گيريم، موظف ايم اين اسناد را براي آيندگان باقي بگذاريم. يعني غير از اينكه نسل حاضر بايد از اين مسايل آگاه باشند مسئول هستيم آيندگان را از اين سند باخبر سازيم. همه اين ها توجيحي است كه بايد


سيد كاظم حافظيان رضوي؛ پژوهشگر دفاع مقدس

8 اسفند 1389-10:12:46

منبع: پايداري- پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فراخوان
همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

اين همايش قصد دارد به عملكرد سازمان‌هاي بين المللي در رابطه با حمله عراق به ج.ا.ايران و حمايت كشورهاي آمريكا، آلمان، انگليس، فرانسه و نيز گروهك هاي معاند و ضد انقلاب از صدام و رژيم بعث عراق، بپردازد؛

نمايش ...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش ...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش ...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش ...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش ...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است. http://dsrc.ir

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره