كاربر ميهمان سه‌شنبه، 1 آبان 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 گزارشي منتشر نشده از تبادل اجساد و اسراي جنگ سه ماه قبل از سقوط رژيم صدام

به دنبال تقاضاي ملاقات فوري سرلشكر حسن محمدخضر الدوري - مسئول كميتۀ جستجوي مفقودين عراق - با سردار ميرفيصل باقرزاده – مسئول كميتۀ جستجوي مفقودين جمهوري اسلامي ايران - در نقطه مرزي شلمچه، در روز دوشنبه 25 آذر ماه سال 1381، اين ديدار در محل سالن مذاكرات مرزي كميتۀ جستجوي مفقودين برگزار گرديد. با وجود گذشت 5 سال از آن روز، نظر به اهميت موضوع، شرح آن ديدار را كه توفيقي بود تا در آن جا حضور داشته باشم، برايتان مي نويسم. البته اين گزارش را همان روزها نوشتم ولي به دلايلي تا امروز آن را منتشر نكردم.

19 تير 1387-10:07:56


گزارشي منتشر نشده از تبادل اجساد و اسراي جنگ سه ماه قبل از سقوط رژيم صدام
19 تير 1387-10:07:56
منبع: سايت ساجد
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به دنبال تقاضاي ملاقات فوري سرلشكر حسن محمدخضر الدوري - مسئول كميتۀ جستجوي مفقودين عراق - با سردار ميرفيصل باقرزاده – مسئول كميتۀ جستجوي مفقودين جمهوري اسلامي ايران - در نقطه مرزي شلمچه، در روز دوشنبه 25 آذر ماه سال 1381، اين ديدار در محل سالن مذاكرات مرزي كميتۀ جستجوي مفقودين برگزار گرديد.

با وجود گذشت 5 سال از آن روز، نظر به اهميت موضوع، شرح آن ديدار را كه توفيقي بود تا در آن جا حضور داشته باشم، برايتان مي نويسم. البته اين گزارش را همان روزها نوشتم ولي به دلايلي تا امروز آن را منتشر نكردم.

سرلشكر حسن محمد خضر الدوري كه به عنوان دبير كميتۀ امور اسرا و مسئول كميتۀ قربانيان جنگي عراق (كميته جستجوي مفقودين عراق) فعاليت مي كند، براي نخستين بار در طول سال هاي اخير، با لباس شخصي و تنها (بدون راننده و عناصر حفاظتي) وارد خاك جمهوري اسلامي ايران شد و پس از استقبال اوليه از سوي سردار باقرزاده، درخواست نمود تا ديدارشان به طور كاملاً خصوصي و در حضور مترجم انجام شود.

نامبرده ابتدا گزارشي از اقدامات خود پيرامون درخواست هاي قبلي باقرزاده در نشست بصره را ارائه نمود، سپس وارد بحث اصلي شد و چنين اظهار داشت:

بسم الله الرحمن الرحيم

نمي دانم چگونه صحبت را با شما شروع كنم. من كه سرلشكر حسن الدوري هستم، والله العظيم والله العظيم والله العظيم، شما را انسان جدي، مخلص، كريم النفس و با امانت مي دانم كه داريد كار مي كنيد. اين هم نظر خود من است و هم نظر مسئولين عراقي. تا امروز كه با شما صحبت مي كنم، به اندازۀ تار مويي از شما كلك و حقّه نديدم. به همين علت با اعتماد كامل با شما سخن مي گويم. و باز خدا را شاهد مي گيرم كه من نيز با شما با جديت و اخلاص كار كردم و تاكنون هيچ گزارش سوئي از شما براي مسئولين عالي رتبه بيان نكرده ام.

من خيلي از كارهايي را كه فرماندهي نمي داند، دارم براي شما انجام مي دهم. مثل همين كاوُش در قبرستان حسن البصري در جنوب الزبير كه با وجود باران شديد، افراد تحت امر من مشغول كار بودند. خيلي از كارها را شخصاً پيگيري مي كنم و ارتباطي به سيستم ندارد؛ چون مي دانم شما با روح و جسم خودتان كارها را پيگيري مي كنيد. اين توجيه و اظهارات من كاملاً غير رسمي است. من به مسئولين عراقي گفتم كه براي نظارت بر كارها مي روم و اين يك پوشش بود تا بتوانم با شما ديداري كنم.

اخيراً در جلسه اي كه با حضور امير نجفي (تيمسار نجفي) 3 روز قبل از عيد فطردر منذريه داشتم، متوجه شدم كه ايشان در رابطه با امور اسرا جدي نيستند! نمي خواهم غيبت ايشان را بكنم، ايشان هميشه اين سوأل را از من مي كند كه كار شما با كميتۀ مفقودين ايراني چه گونه است؟

اخيراً از مجلس وطني عراق از من سوال كردند چطور شما در رابطه با مفقودين ايراني فعال هستيد، ولي در رابطه با اسرا اين گونه نيستيد؟

جوابي كه من به آنها دادم اين بود كه: از نظر من ابتدا بايد دنبال امور زنده ها رفت و بعد اجساد ولي متأسفانه اين گونه نيست.

وقتي كه برگشتم به مرز، پاسخ مرا مجلس وطني به وزارت خارجه عراق داد. من و آقاي قاضي عبدالمنعم (همتاي اميرنجفي)، وزير امور خارجه و مقام امنيتي، با هم نشستيم و صحبت كرديم. وزير امور خارجه در رابطه با امور مربوط به اجساد راضي و خوشحال بود ولي به شدت از كميسيون اسرا ناراضي و ناراحت. البته مدير اطلاعات (مقام امنيتي) نيز از كار كميته اجساد راضي بود. اما سوالي كرد و اين كه مشكل شما با كميسيون اسرا چيست؟

البته من قبل از پرداختن به اين مسئله، اشاره اي به موضوع ضيافت آتي در موصل و بغداد داشتم و گفتم انشاءالله پس از ديداري كه با سيد ميرفيصل خواهم داشت، پاسخ را مي گيرم و به شما مي دهم. اما در كلِ عراق، نظرات در مورد اسرا را من مي دهم. در شرايط كنوني اسراي عراقي موجود در ايران 8950 نفر هستند كه از نظر صليب سرخ قطعي و ثبت شده است. در اين مورد صليب به من نوشته اي داده است. اما آقاي نجفي مي گويند: تعدادي از اينها رافضين العوده هستند كه نمي خواهند به كشورشان برگردند. كه آمار آنها 8454 نفر است؛ لذا بقيه يعني 516 نفر اسير هستند.

طبق قراردادي كه در تهران و بغداد داشتيم، قرار بر اين بود كه كل اين افراد برگردند. اما صليب سرخ مي گويد رافضين العوده 7323 نفر هستند؛ لذا اين دو عدد با هم اختلاف اساسي دارد.

سردار ميرفيصل باقرزاده و سرلشكر حسن محمدخضر الدوري در حال بررسي نقشه مناطق عملياتي جهت تفحص و جستجو

متأسفانه پس از گذشت 7 ماه از اين توافق، ما نتوانستيم به جايي برسيم. اما متقابلاً از ايراني ها 365 نفر در نزد سازمان مجاهدين خلق هستند.

در اين جا، سردار باقرزاده بلافاصله گفت: منافقين.

ولي الدوري گفت: نه مجاهدين خلق.

با


گزارشي منتشر نشده از تبادل اجساد و اسراي جنگ سه ماه قبل از سقوط رژيم صدام

19 تير 1387-10:07:56

منبع: سايت ساجد

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:
گزارشي منتشر نشده از تبادل اجساد و اسراي جنگ سه ماه قبل از سقوط رژيم صدام
19 تير 1387-10:07:56
منبع: سايت ساجد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره