كاربر ميهمان يكشنبه، 31 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 «4 آبان» سالروز سقوط خرمشهر/ روايت روزي كه خرمشهر خونين شهر شد

نخستين روزي كه خرمشهر سقوط كرد، «حاج محمد افراسيابي» موذن مسجد جامع، اذان ظهر را در خرمشهر غربي سرداد؛ حالا ديگر مسجد جامعي كه مركز تجمع مدافعان بود، به اشغال دشمن درآمده بود؛ آن روز سكوت حزن‌انگيز خرمشهر و صداي خمسه خمسه‌هاي عراقي قلب ما را مي‌آزرد.

3 آبان 1390-11:39:17


«4 آبان» سالروز سقوط خرمشهر/ روايت روزي كه خرمشهر  خونين شهر  شد
3 آبان 1390-11:39:17
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

نخستين روزي كه خرمشهر سقوط كرد، «حاج محمد افراسيابي» موذن مسجد جامع، اذان ظهر را در خرمشهر غربي سرداد؛ حالا ديگر مسجد جامعي كه مركز تجمع مدافعان بود، به اشغال دشمن درآمده بود؛ آن روز سكوت حزن‌انگيز خرمشهر و صداي خمسه خمسه‌هاي عراقي قلب ما را مي‌آزرد.

«عبدالرضا آلبوغبيش» در شمار مرداني است كه در جريان مقاومت 34 روزه خرمشهر در آغازين روزهاي جنگ تحميلي رشادت‌هاي زيادي از خود نشان داد. 24 مهر 1359 در نبرد مستقيم با بعثي‌ها 13 گلوله به بدنش اصابت كرد؛ اما تقدير آن بود كه زنده بماند تا امروز گوشه‌اي از رشادت‌ها و شهادت‌هاي رزمندگان دوران دفاع مقدس را بازگو كند و مقاومت جوانمردانه اندك نيروهاي مردمي و بومي خطه خوزستان با ماشين جنگي رژيم بعث عراق را به روايت بنشاند.

او تنها ناظر صحنه شهادت شيخ «محمدحسن شريف قنوتي» است؛ در دوران دفاع مقدس 13 گلوله‌ به بدنش اصابت كرد اما هنوز 4 گلوله از آنها در سينه‌اش جا مانده و خيال بيرون آمدن كه ندارند هيچ، بلكه گاهي با تكان خوردن‌هاي بي‌موقع، خودي به اين رزمنده نشان مي‌دهند. سال‌هاست «عبدالرضا آلبوغبيش» در جدال با تكه‌هاي سربي بدنش كه تلاش دارند خود را به قلب و نخاع او برسانند و جسمش را بي‌حركت و تسخير كنند، پيروز بوده همان طور ‌كه او در صحنه نبرد تن به تن با نيروهاي بعثي عراق پيروز بوده است.

اين رزمنده مقاوم روزهاي خونين خرمشهر در عين قهرماني، گمنام مانده است. او پس از پايان جنگ به زندگي عادي خود بازگشته و به شغل آزاد مشغول شده، اما سينه‌اش مملو از خاطرات دست اول روزهاي نخستين جنگ است؛ روزهايي كه ارتش بعث عراق با حمله ناجوانمردانه‌اش به شهرهاي مرزي مردم ما را به خاك و خون كشيد و بسياري از شهرها و آبادي‌هاي مرزي را ويران و با خاك يكسان كرد.

برقراري ارتباط با «عبدالرضا آلبوغبيش»، كه هم اكنون با گذراندن 52 بهار از زندگي‌اش در خوزستان اعتبار و جايگاه ويژه‌اي يافته و بيشتر اوقاتش را صرف حل و فصل مشكلات مردم مي‌كند، كار سختي نبود چرا كه براي شركت در همايش «24 مهرماه 59 در خرمشهر چه گذشت؟» چند روز پيش به تهران آمد و در گفت‌وگويي روزهاي تلخ اشغال شهر عزيزش خرمشهر را اينگونه روايت كرد.

اين روايت را بخوانيد.

خرمشهر داراي دو ضلع غربي و شرقي است كه تا روز تهاجم گسترده دشمن بعثي در «24 مهر 59» بخش شرقي آن به اشغال نيروهاي دشمن درآمد؛ با تعداد نيروهاي محدود در ضلع غربي اين شهر به وسعت يك كيلومتر كه به «كوت شيخ» معروف است، مستقر شديم؛ هر چند من در 24 مهر با «شيخ شريف قنوتي» به سختي مجروح شده بودم اما روايت سقوط خرمشهر شنيدني است چرا كه تنها 17 نفر از جمله «حاج محمد افراسيابي»، فرزندش «رضا افراسيابي» و «مرتضي قرباني»‌ از افراد شاخص هستند با شنا كردن از عرض رودخانه به قسمت غربي‌ خرمشهر آمدند.

*با شنيدن خبر سقوط خرمشهر آرزوي مرگ از خداوند كردم

«حاج محمد افراسيابي» همزمان با حمله گسترده عراقي‌ها در 24 مهرماه 59 مدت 2 روز در خرمشهر مخفي شده بود؛ نيروهاي خودي كه محل اختفايش را مي‌دانستند او را به عقب بازگردانند. هرچند مجروحيت من باعث شده بود مدت يك هفته در بيمارستان بستري شوم اما زماني كه خبر سقوط خرمشهر را از زبان پرستار شنيدم آرزوي مرگ كردم چرا كه زحمات زيادي براي ماندگاري آن كشيده بوديم اما رحمت خداوند نصيب ما شد و توانستيم با ايستادگي و مقاومت، آن را بازپس بگيريم؛ روزي كه خرمشهر «خونين ‌شهر» شد و روزي كه خرمشهر آزاد شد با همان حال مجروحيت در اين منطقه حضور داشتم و به عنوان نيروي پشتيباني به نيروها روحيه مقاومت مي‌دادم.

*فرار از بيمارستان

اين رزمنده مقاوم خرمشهري درباره حضور دوباره‌اش در خرمشهر مي‌گويد: وقتي كمي خيالم از وضعيت جسمي‌ام راحت شد، تصميم گرفتم از بيمارستان فرار كنم. همان روز «حسين فخري» و «خسرو نوعدوستي»، به عيادتم آمدند. خسرو خمپاره‌انداز ماهري بود، آنقدر خمپاره مي‌زد كه خودش از دود و گرد و خاك آن سياه مي‌شد اصلاً‌ يك پارچه آتش بود؛ وقتي اوضاع و احوال جبهه را از او پرسيدم، گريه امانش نداد. خواستم كاري برايم بكند. گفت «‌هر كاري بگي برايت انجام مي‌دهم» گفتم «از تو خواهش مي‌كنم نادر را خبر كن، ماشينش رو بياورد تا بتوانم از اينجا فرار كنم، ديگر دارم ديوانه مي‌شوم. اگر به حرف دكترها باشد، من تا آخر سال بايد اينجا بمانم».

خسرو وقتي حال مرا ديد، فهميد واقعاً از اين وضع خسته شده‌ام، مكث كرد و دست آخر پذيرفت؛ قرار ما براي روز بعد گذاشته شد تا به كمك آنها از بيمارستان فرار كنم؛ فرداي آن رو‍ز، در وقت مقرر به بهانه هواخوري به حياط بيمارستان رفتم؛ خسرو «حسين فخري» و «محمد نادريان» را خبر كرده بود و آنها سر قرار رسيدند؛ نادريان حال و احوالي كرد


«4 آبان» سالروز سقوط خرمشهر/ روايت روزي كه خرمشهر خونين شهر شد

3 آبان 1390-11:39:17

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره