كاربر ميهمان چهارشنبه، 29 اسفند 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 زندگينامه جانباز سرافراز حاج احمد سوداگر

بعد از دوران دفاع مقدس اين دلاور خطه هاي نبرد در مسئوليت هاي جانشيني فرماندهي لشكر 7 وليعصر (عج) و نيز فرماندهي لشكرهاي 8 نجف اشرف، 25 كربلا و 27 محمد رسول الله (ص) و معاونت اطلاعات نيروي زميني سپاه اشتغال داشت.

23 بهمن 1390-12:14:32


زندگينامه جانباز سرافراز حاج احمد سوداگر
23 بهمن 1390-12:14:32
منبع: پایداری
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

حاج احمد سوداگر در سال 1339 در يك خانواده مذهبي در شهر دار المومنين دزفول به دنيا آمد. از دوران كودكي در مساجد و هيأت مذهبي حضور داشت. دوران راهنمايي را در مدرسه سعدي گذراند، دوران دبيرستان او مصادف با شروع انقلاب مقدس اسلامي بود. او بهمراه مردم شريف ايران در مبارزان انقلابي برعليه رژيم ستم شاهي بويژه در به تعطيل كشاندن دبيرستان و راه اندازي تظاهرات بر عليه رژيم و همچنين ساخت سه راهي براي مقابله با مزدوران مسلح رژيم مشاركت فعالت داشت.

با پيروزي انقلاب اسلامي به سپاه پيوست. از چند ماه قبل از شروع جنگ به همراه دوستانش در قالب تيم هاي گشتي شناسايي تحركات و اقدامات دشمن بعثي صهيونيستي براي شروع تجاوز به ميهن اسلامي را از نزديك رصد مي نمود.

شهيد سوداگر جزء اولين گروهي بود كه قبل از شروع جنگ از سوي سپاه دوره زرهي را در لشكر 92 خوزستان طي نمود. با شروع جنگ به همراه نيروهاي ارتش جهت مقابله با تجاوز دشمن به منطقه دشت آزادگان عزيمت نمود. سپس در منطقه كرخه حضور يافت و با تفنگ 106 به همراه ديگر همرزمانش مانع عبور لشكر دشمن از پل كرخه براي تصرف دزفول گرديد كه در اين مأموريت تعداد قابل توجهي از تانك هاي متجاوزين را شخصا به آتش كشيد.

دكتر احمد سوداگر از همان ابتدا در جنگ، كار اطلاعاتي را انتخاب كرد تا اينكه در سال 1359 در منطقه كرخه زخمي و قسمتي از پاي چپ وي قطع گرديد. فداكاري ها و ايثارگري هاي او در منطقه رقابيه در قالب گروه گشتي- شناسايي و اجراي كمين بر عليه دشمن همواره در خاطرات همرزمانش به يادگار مانده است. در جبهه صالح مشطط كرخه بر روي مين رفت و پاي چپش را در راه اهداف مقدس خود از دست داد. بعد از دوران نقاهت در عمليات فتح المبين حضور يافت و به عنوان مسئول اطلاعات لشكر قدس مشغول به خدمت گرديد.

او در ادامه عمليات هاي پيروزمند بيت المقدس و رمضان نقش مؤثري در مأموريت هاي تيپ 7 وليعصر (عج) داشت تا اينكه به مسئوليت اطلاعات قرارگاه لشكري قدس منصوب گرديد. در سال 1362 دوره فرماندهي و ستاد را در ارتش طي نمود. هوش و ذكاوت برجسته و قدرت تحليل فوق العاده و منطقي او نسبت به مسائل نظامي باعث گرديد به معاونت اطلاعات قرارگاه كربلا منصوب گردد.

در اكثر عمليات هاي رزمندگان اسلام بر عليه دشمن بعثي به عنوان يك شخصيت مؤثر در تحليل نبرد و طراحي آن مشاركت داشت و همواره تحركات دشمن را تحليل و حركت هاي بعدي آن را پيش بيني مي نمود.

در عمليات ظفرمند والفجر 8 مسئوليت خطير اطلاعات اين عمليات را در منطقه خرمشهر بعهده داشت.

رشادت هاي بي نظير وي در عمليات فتح فاو سبب گرديد تا در ابتداي سال 1365 در تشكيل قرارگاه عملياتي قدس مشاركت داشته و مسئول اطلاعات اين قرارگاه شد. حضور سردار سوداگر در جبهه ها همراه با پدر و برادرانش بود تا در عمليات كربلاي 5 يكي از برادرانش به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

شهيد احمد سوداگر تا پايان دوران دفاع مقدس در اين مسئوليت خطير و حساس در جبهه ها فعال بود و تا يك سال بعد از جنگ نيز براي تثبيت موقعيت پدافندي جبهه ها و دفاع در مقابل تجاوزات احتمالي دشمن در مسئوليت جانشين فرماندهي قرارگاه عملياتي قدس در جبهه حضور داشت.

بعد از دوران دفاع مقدس اين دلاور خطه هاي نبرد در مسئوليت هاي جانشيني فرماندهي لشكر 7 وليعصر (عج) و نيز فرماندهي لشكرهاي 8 نجف اشرف، 25 كربلا و 27 محمد رسول الله (ص) و معاونت اطلاعات نيروي زميني سپاه اشتغال داشت.

مرحوم سوداگر از استعداد و هوش فوق العاده اي به خصوص در كارهاي اطلاعاتي و آموزشي برخوردار بود و در اين راستا پيش بيني ها و آينده نگري هاي ژگرفي داشت. او تأكيد عجيبي داشت كه فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس بايد جهت تدوين علوم و معارف دفاع مقدس براي نسل هاي آتي همت گمارند و خود از پيشتازان اين حركت مقدس و بزرگ در عرصه ملي بود.

وي براي آشنايي نسل هاي جديد و آينده با علوم و معارف دفاع مقدس در سال 1385 اقدام به تأسيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس نمود و با پيگيري هاي مجدانه خود موفق شد علاوه بر نهادينه كردن مسائل دفاع مقدس به عنوان يك مبحث علمي و پژوهشي در دانشگاه هاي كشور، دو واحد درس آشنايي با دفاع مقدس را براي دوره هاي كارشناسي دانشگاه هاي دولتي و آزاد اسلامي را به تصويب برساند كه طي 3 سال اخير بيش از 200 هزار نفر از دانشجويان اين دروس را گذرانده اند.

افكار بلند و دورانديش وي به شدت پيگير راه اندازي رشته هاي مهندسي، هنر، ادبيات، جغرافيا و علوم پزشكي دفاع مقدس در رشته هاي تخصصي مراكز آموزش عالي كشور بود كه در اين مهم توفيقاتي را بدست آورد و انشاء اله با تلاش دوشتانش و مسئولين امر به ثمر بنشيند.

شهيد حاج احمد سوداگر فردي خستگي ناپذير بود و با داشتن مح


زندگينامه جانباز سرافراز حاج احمد سوداگر

23 بهمن 1390-12:14:32

منبع: پایداری

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   4

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

روزملي شدن صنعت نفت ايران


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره