كاربر ميهمان جمعه، 30 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مرحوم سردار سوداگر: مستندات دفاع مقدس برگ برنده امنيت ملي ماست

مرحوم سردار احمد سوداگر از نيروهاي اطلاعات و عمليات در سال هاي دفاع مقدس بود و بعد از پايان جنگ، فرماندهي لشكر ۲۵ كربلا را برعهده گرفت و پس از آن، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس را تاسيس كرد. به گزارش سپاه نيوز؛ وي مرد خطر، دشواري‌ها و تصميم‌هاي بزرگ بود. او با تلاش شبانه روزي و خستگي‌ناپذير خود برغم وجود تنگناهاي فراروي توانست، راهي براي عرضه علمي ارزش‌ها ، خلاقيت‌ها و تجارب دفاع‌مقدس در دانشگاه‌ها براي آناني كه مي‌خواهند كاري زينبي در تداوم دفاع‌مقدس داشته باشند، باز كند.

24 بهمن 1390-10:07:31


مرحوم سردار سوداگر: مستندات دفاع مقدس برگ برنده امنيت ملي ماست
24 بهمن 1390-10:07:31
منبع: سپاه نيوز
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

مرحوم سردار احمد سوداگر از نيروهاي اطلاعات و عمليات در سال هاي دفاع مقدس بود و بعد از پايان جنگ، فرماندهي لشكر ۲۵ كربلا را برعهده گرفت و پس از آن، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس را تاسيس كرد.

به گزارش سپاه نيوز؛ وي مرد خطر، دشواري‌ها و تصميم‌هاي بزرگ بود. او با تلاش شبانه روزي و خستگي‌ناپذير خود برغم وجود تنگناهاي فراروي توانست، راهي براي عرضه علمي ارزش‌ها ، خلاقيت‌ها و تجارب دفاع‌مقدس در دانشگاه‌ها براي آناني كه مي‌خواهند كاري زينبي در تداوم دفاع‌مقدس داشته باشند، باز كند. به جرات مي توان گفت ورود ارزش‌ها و فرهنگ دفاع‌مقدس به دانشگاه‌ها مديون مجاهدت و فداكاري هاي مرحوم احمد سوداگر است، نقشي كه چه بسا با اين عظمت و حساسيت كسي آن را انجام نداده است.

اكنون او در بين ما نيست اما نامش جاودانه است و به موهبت وجود چنين دلاورمرداني واژه مجاهدت به ما هستي و قدرت مي دهد.

به بهانه گرامي داشت و يادآوري خدمات آن سردار سرافراز و جانباز نامدار كه پايه‌گذار نگاه علمي به دفاع مقدس است، يكي از مصاحبه هاي وي را كه مدتي پيش در سايت ساجد درج شده است را با هم مي خوانيم:

*مركز اسناد و پژوهشگاه دفاع مقدس با چه هدفي راه اندازي شد؟

**مركز اسناد جزيي از يك نظام و از يك مجموعه كلي به نام پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس است واقعيت اينست كه اگر به گذشته نگاه كنيم از سال 67 كه جنگ پايان يافت تا سال 70 آرامش براي مردم برقرار بوده است و از سال 70 تا 80 پيرامون مسئله دفاع مقدس كم كاري شده است.اين كم كاري نسبت به نسل دفاع مقدس كه تمام مردم ايران بود بيشتر مشهود است و در حالي كه بايد به نسل بعد معرفي شود وقتي كه زمان مي گذرد قيد زمان كم كم همه چيز را فراموش مي كند.با گذشت زمان نسل هايي كه مي آيند ارزش و قيمت شرايط ايجاد شده را براي خودشان نمي دانند .امنيت ملي موجود به بركت حضور خود افراد به وجود آمده است اين خود به خود ارزش گذاري به نسل جنگ مي شود كه به تعبير مقام معظم رهبري : گوهر گرانبهاي دفاع مقدس نگهداري مي شود.اين مملكت با زحمت و مرارت، اين گوهر گرانبها را به دست آورده و حفظ آن، انتقال ارزشي آن به نسل هاي بعد مي باشد. مثلا در كتابهاي ابتدايي داستاني به نام پسر شجاع وجود دارد و اين شجاعت مردم ما هم بايد در كتابهاي دفاع مقدس نماد باشد مانند دهقان فداكار و ....

* چگونه اين انتقال انجام مي شود؟

**اين انتقال مي تواند از طريق نرم افزارهاي مختلف صورت گيرد،كارهاي فرهنگي ويژه جهت ترويج دفاع مقدس همچون راويان و راهيان نور بايد به صورت نهادينه و اقدام فراگير ملي انجام پذيرد .با توجه به گذر زمان و رويكردهاي جامعه بايد استدلال و اسناد وجود داشته باشد مثلا و قتي مي گوييم عراق با 12لشگر و 30 تيپ مستقل به جمهوري اسلامي حمله كرده است ،بايد شماره يگان ها ،شماره يگان ها ،تيپ ها و فرمانده ها مستند باشد و در غير اين صورت نسل بعدي قبول نمي كند در منطقه خوزستان از دهلران تا خرمشهر 7 لشگر و 10 تيپ مستقل به جمهوري اسلامي حمله كرده در حالي كه جمهوري اسلامي فقط با 5 تيپ در مقابل آنها دفاع نموده است . وقتي سند ارايه مي شود نشان مي دهد كه تلاش و زحمت رزمندگان بسيار چشمگير بوده است ذهن فكور مي گويد :نظام سياسي وقت كار آمدي لازم را براي دفاع از كشور نداشته است. در اين تحليل محتوا نشان مي دهد كه مجموعه اي از عوامل دست به دست هم مي دهند كه عراق به كشور وارد مي شود كه در كنار اين تحليل محتوايي اسناد هم بايد ارائه گردد .مجموعه سخنراني هاي فرماندهان مانند سردار رودكي ،سردار كوثري كه خود در متن جنگ حضور داشتند براي دو يا سه نسل آينده اسناد و مداركي را براي استدلال هايشان دارند بنابراين در پژوهشگاه دفاع مقدس بحث حوزه اسناد ملي را وارد مي كنيم كه برپايه استدلال و اسناد قرار مي گيرد. يعني اگر كسي از اسناد سوال كرد ما اسناد و گزارش عمليات را به نسل بعدي ارائه مي نماييم.زماني كه دفاع مقدس اينطور بيان شود همان جنگ است اما دفاع براي اسلام همراه با ايثار در مكتب اسلام و دفاع از حفظ تماميت ارضي انقلاب اسلاميست كه در آن قداست دفاع در جهت دفاع از تمام اسلام مي باشد. كه اين دفاع مقدس برمبناي استدلال و منطق است و محصول آن نظريه سازي در تمام بخش مديريت است.جمع آوري و حفظ كليه يادداشت ها و ابلاغها ،نامه ها و مداركي كه دال بر انجام عمل فعلي در زمان خاص(جنگ) به عنوان اسناد حفظ مي گردد.بعضي از شاخصه هاي جنگ هم به صورت نماد در نيامده است،انقلابي شده و عده اي از ميهن خود دفاع كردند و قدرت ملي را نشان جهانيان دادند.امنيت ملي را به عنوان گوهر گرانبها به دست آوردند بايد دوران انتقالي را به نسل هاي واگذار نماييم.اين كه چگونه خواص نرم افزار امنيت ملي را به ن


مرحوم سردار سوداگر: مستندات دفاع مقدس برگ برنده امنيت ملي ماست

24 بهمن 1390-10:07:31

منبع: سپاه نيوز

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات كربلاي 10 درمنطقه ي عمومي ماووت عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره