كاربر ميهمان چهارشنبه، 29 اسفند 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 گنج جنگ

گنجينه جنگ در دل خود، گنج‌هاي فراواني دارد، سردار سوداگر يكي از اين گنج‌ها بود. روز 22 بهمن در مسير راهپيمايي پرشور مردم ايران پيامكي از يك دوست به دستم رسيد كه مرا در حيرت و حسرت فرو برد

9 اسفند 1390-12:06:57


گنج جنگ
9 اسفند 1390-12:06:57
منبع: پايداري
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

دكتر خليل علي محمد زاده

گنجينه جنگ در دل خود، گنج‌هاي فراواني دارد، سردار سوداگر يكي از اين گنج‌ها بود.

روز 22 بهمن در مسير راهپيمايي پرشور مردم ايران پيامكي از يك دوست به دستم رسيد كه مرا در حيرت و حسرت فرو برد: «مراسم تشييع پيكر سردار حاج احمد سوداگر، فردا 9 صبح، مسجد ستاد كل»، عميقاً داغدار شدم چرا كه او برايم دوستي عزيز، آموزگاري مهربان و مشاوري امين بود.

اين روزها فرصت بيشتري پيش مي‌آمد كه درباره جنگ و چگونگي حفظ دستاوردهاي آن و نفوذ دادن مباني، مفاهيم، معاني و معارف دفاع مقدس به اين سوي دانشگاه، با او گفتگو نمايم. گاهي هم از رهگذر همين جلسات لحظاتي فراهم مي‌شد كه حال و هواي امروزمان، خاطرات شهيدان و غمي كه از هجران آنها براي‌مان مي‌گذرد را به نقد، بررسي و مرور بنشينيم.

حاج احمد از جاماندگان قافله شهادت بود. پاي راستش را 31 سال پيش در كرخه به صندوق ذخيره بهشت سپرده بود و در عمليات غرورآفرين والفجر 8 كه خود مسؤوليت اطلاعات اين عمليات را عهده‌دار بود، دچار عارضه شيميايي شده بود و با جسمي پر از تير و تركش بارها تا مرز شهادت پيش رفته بود ولي پس از اين همه رنج و درد، نه تنها مأموريت خود را تمام شده تلقي نكرده بود بلكه در عرصه‌گاه‌هاي سخت و خطر همچنان عاشق، صادق، پرتلاش و آماده به كار بود.

سوداگر از استعداد، فهم و نبوغ فوق‌العاده‌اي برخوردار بود و همين ويژگي در جنگ از او فرماندهي زيرك براي طراحي، شناسايي و تحليل عمليات‌ها ساخته بود.

او در هر زمينه‌اي با انگيزه، دست پر و اطلاعات كامل وارد مي‌شد و ابعاد و جنبه‌هاي مختلف كار را مورد توجه قرار مي‌داد. دو ماه پيش در يك سمينار دانشگاهي با موضوع «بررسي علل و عواقب شيوع سريال‌هاي ماهواره‌اي»، به اتفاق شركت كرديم، در آن جلسه اساتيدي از حوزه ارتباطات، مديريت فرهنگي، ديپلماسي و روانشناسي حضور داشتند، از زواياي گوناگون به اين مسئله پرداخته شد ولي انصافاً ايشان از همه راحت‌تر، جامع‌تر و عملياتي‌تر صحبت كرد و راهكارهاي خوبي نيز ارايه نمود.

خيلي از دوستان دانشگاهي كه سردار را از زمان كار و تحصيل در دانشگاه مي‌شناختند، نمي‌دانستند يك پاي او مصنوعي است و قلبش هم با باتري كار مي‌كند و حتي چنين تصوري را هم به خيال خود راه نمي‌دادند.

او راست‌قامت بود، تند و تيز بود. شايد حداقل دو برابر يك انسان فعال تلاش مي‌كرد. ساده، بي‌تكلف و شوخ طبع بود. لبخند بخشي از سيماي او تلقي مي‌شد و در همه حال همراهش بود. واقع‌بين و ژرف‌انديش بود و در يك كلام خدمتگزاري پركار و بي‌منت بود.

سوداگر بعد از جنگ هيچ وقت جنگ، شهيدان جنگ و پاسداري از ارزش‌ها، هنجارها و دستاوردهاي آن را فراموش نكرد و همواره به دنبال اتخاذ تدابير، راهها و روش‌هايي بود كه تعاليم حيات‌بخش، فرهنگ انسان ساز و زندگي سرشار از پاكي و زيبايي ناشي از عقيده و جهاد بچه‌هاي جنگ را كه باور عميق آنها بود به نسل‌هاي بعدي منتقل كند.

كارهاي سردار همگي از دغدغه‌هاي او نشأت مي‌گرفت و البته بر پايه بصيرت و كارشناسي بود؛ چه آن دسته كه به عمليات‌هاي موفق در 8 سال دفاع مقدس انجاميد و در كارنامه جنگ ثبت و ضبط است و چه آن بخشي كه در دانشگاه‌ها تحت عنوان «آشنايي با مباني و معارف دفاع مقدس» در رديف واحدهاي آموزشي قرار گرفت و راه ورود سرداران جبهه و جنگ كه هر يك الگويي سازنده و جذاب براي جوانان محسوب مي‌شوند را به دانشگاه‌هاي كشور باز كرد و يا راهي كه او اخيراً در مقاطع تحصيلات تكميلي براي تخصصي كردن اين درس در دانشگاه‌ها طراحي كرده بود و به شدت پي‌گير بود و خوشبختانه مراحلي از آن هم به سرانجام رسيد و اميد آن كه رييس آتي پژوهشگاه به سرعت به تكميل آن همت گمارد.

اين اواخر در نظر داشت با مجموعه‌اي از فرماندهان با يك نگاه علمي بار ديگر سرگذشت جنگ را از سر مرور كند و دنبال طراحي پژوهش‌هاي بنيادي و كاربردي خاص و تهيه و تدوين مقالات علمي ـ پژوهشي بود تا آنچه در عرصه عمل و ابتكار اتفاق افتاده را ثبت بين‌المللي كند. براي تحقق اين هدف عالي خود را مكلف به ادامه تحصيل در مقطع دكتري و تلاش علمي در دانشگاه كرده بود و دوستان ديگر را نيز به اين كار تشويق و ترغيب مي‌كرد، مي‌گفت: بازماندگان دفاع مقدس بايد وارد ميدان جهاد علمي شده و به معناي واقعي و دانشگاهي از كم و كيف و چند و چون كار پژوهشي سردرآورند و هر يك پژوهشگري برتر و صاحب سبك و اعتبار باشند.

در مراسم وداع با پيكر سردار حاج احمد سوداگر، اقشار مختلف مردم، فرماندهان، روحانيون، ارتشي‌ها، سپاهي‌ها، بسيجي‌ها، دانشگاهي‌ها و ... حضور خودجوش و پرمعنايي داشتند كه خود شاهدي بر عظمت، ژرف‌نگري، ساده‌زيستي و ولايتمداري اين پرورش يافته مكتب اسلام، امام و شهيدان بود.

اين ضايعه جبران‌ناپذير


گنج جنگ

9 اسفند 1390-12:06:57

منبع: پايداري

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي:
گنج جنگ
9 اسفند 1390-12:06:57
منبع: پايداري
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيدگنج جنگ
9 اسفند 1390-12:06:57
منبع: پايداري
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيدگنج جنگ
9 اسفند 1390-12:06:57
منبع: پايداري
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   5/3

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

روزملي شدن صنعت نفت ايران


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره