كاربر ميهمان جمعه، 28 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 عمليات «كربلاي 5 » نماد خستگي ناپذيري ملت ايران؛ واكاوي بزرگترين عمليات هوانيروز در جهان

به همين مناسبت سرهنگ محمد احدي از سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس ارتش جمهوري اسلامي يادداشتيرا در اختيار قرار داده‌اند. در اين يادداشت مي‌خوانيم: پس از اجراي عمليات غرورآفرين «والفجر8 » و كسب پيروزي قاطع بر دشمن در آن عمليات، در حالي كه طولاني شدن جنگ كه براي ايران تحت سنگين‌ترين تحريم‌ها ادامه مي‌يافت،

20 دي 1391-09:02:14


عمليات «كربلاي 5 » نماد خستگي ناپذيري ملت ايران؛ واكاوي بزرگترين عمليات هوانيروز در جهان
20 دي 1391-09:02:14
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به همين مناسبت سرهنگ محمد احدي از سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس ارتش جمهوري اسلامي يادداشتيرا در اختيار قرار داده‌اند.

در اين يادداشت مي‌خوانيم: پس از اجراي عمليات غرورآفرين «والفجر8 » و كسب پيروزي قاطع بر دشمن در آن عمليات، در حالي كه طولاني شدن جنگ كه براي ايران تحت سنگين‌ترين تحريم‌ها ادامه مي‌يافت، لزوم اتخاذ تدابيري براي پايان دادن به آن با ادامه حركت روي خط پيروزي‌هاي نظامي را براي مقامات سياسي و فرماندهان نظامي مسجل كرد و ترديدي نبود كه پيروزي در جبهه‌ها تنها ضامن دستيابي به حقوق ملت خواهد بود و هرگونه ضعف در جبهه‌هاي نظامي دشمن را بار ديگر براي دست درازي‌هاي بيشتر وسوسه خواهد كرد.

از طرف ديگر، زنگ خطر سقوط صدام براي حاميان مرتجع و استكباري آن رژيم شامل برخي كشورهاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي بعد از فتح فاو به صدا درآمده بود و آنها بر حمايت‌هاي خود از رژيم بعثي براي تغيير موازنه افزوده بودند. در چنين فضايي بود كه اجراي عمليات‌هاي موسوم به «كربلا» از تابستان سال 1365 آغاز شد كه شامل «كربلاهاي 1 و 2 » در مناطق «مهران و حاج عمران» و عمليات‌هاي محدود آفندي بودند اما با نزديكي به سالگرد آخرين عمليات گسترده(والفجر 8)، اجراي عمليات گسترده ديگري در دستور كار قرار گرفت و «عمليات كربلاي‌4 » بر اين اساس طراحي و در منطقه شرق بصره در روز چهارم دي‌ماه سال 1365 به اجرا درآمد.

عدم موفقيت رزمندگان اسلام در رسيدن به اهداف پيش‌بيني شده براي اين عمليات كه عمدتاً ناشي از آگاهي قبلي دشمن و متأثر از تصميم غرب براي جلوگيري از سقوط رژيم بعث و ارائه اطلاعات مهم از تحركات رزمندگان اسلام به آن رژيم بود، مانع از بهره‌گيري نيروهاي اسلام از اصل مهم غافلگيري در اين عمليات شده و عمليات پس از 24 ساعت متوقف گرديد.

اين وضعيت در شرايطي پيش ‌آمد كه اولاً تداركات چندين ماهه براي اجراي عمليات گسترده و كسب يك پيروزي ديگر در جبهه‌هاي نظامي صورت گرفته بود و از طرف ديگر پذيرش شكست موجب تحريك دشمن و جري‌تر شدن آن مي‌شد، لذا فرماندهي عالي جنگ بر اجراي عملياتي با تضمين پيروزي آن اصرار ورزيد و بدين ترتيب سپاه پاسداران با توجه به تجربه و شناختي كه از عمليات در منطقه شلمچه داشت،طرح «عمليات كربلاي‌5 » را كه اهداف مشابهي «با كربلاي‌4 » داشت، ارائه كرد كه در واقع بخش‌هايي از منطقه عملياتي كربلاي 4 را نيز پوشش مي‌داد.

عمليات كربلاي‌5 در نوزدهم دي‌ماه سال 1365 در حالي آغاز شد كه همانند عمليات‌هاي يك سال اخير و برخلاف پنج سال اول جنگ، عمده قواي تك‌ور به صورت ادغامي از نيروهاي ارتش،، سپاه و ساير نيروهاي مردمي عمل نكرده و در اين عمليات،نيروهاي تك‌ور زميني متشكل از سپاه پاسداران و بسيج بوده و واحدهاي ارتش جمهوري اسلامي اعم از توپخانه، هوانيروز، پدافند هوايي و نيروي هوايي در نقش پشتيباني رزمي از نيروهاي تك ور ظاهر شدند.

عمليات كربلاي‌5 با هدايت قرارگاه‌هاي «نوح، كربلا، نجف و قدس» كه همان قرارگاه‌هاي هدايت‌كننده عمليات كربلاي‌4 بودند و با به كارگيري بيش از 10 لشكر اجرا شد و نيروهاي سپاه سوم، ششم و هفتم ارتش بعث در مقابل آنها قرار داشتند.

رشادت و پايمردي رزمندگان اسلام در اين عمليات نيز مثال‌زدني بود و با وجود آمادگي و تجهيز بيش از پيش دشمن و حمايت‌هاي بي‌دريغ كشورهاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي به ويژه انتقال جزء به جزء اطلاعات از سوي آمريكا به ارتش بعث از كليه تحركات نيروهاي ايراني، رزمندگان اسلام مصمم به تحميل اراده خود بر دشمن بوده و با پايمردي وصف‌ناپذيري، چنان كردند كه صدام و حاميان آن پي به خستگي ناپذيري ملت ايران ببرند. چنين اصرار و پايمردي‌اي، البته هزينه‌هاي زيادي داشت و شهيدان زيادي تقديم انقلاب و اسلام شد و سرداراني همچون شهيد حسين خرازي و اسماعيل دقايقي به خيل شهداي دفاع مقدس پيوستند.

در اين عمليات، رزمندگان اسلام موفق به پيشروي محدود و عقب راندن نيروهاي دشمن از حدود 75 كيلومتر مربع از خاك عراق شده و تلفات سنگيني را بر نيروهاي دشمن وارد كردند.

در اين عمليات كه در يك منطقه محدودي انجام مي‌شد، خلبانان جان بركف هوانيروز و نيروي هوايي ارتش پابه‌پاي رزمندگان اسلام در جبهه زميني، بر مواضع دشمن يورش مي‌بردند به طوري‌ كه هوانيروز توانسته بود در طول عمليات با به كارگيري 131 فروند از انواع بالگردها و حدود 1200خدمه با انجام 4406 ساعت پرواز، هلي‌برن 5292 نفر به منطقه عمليات، انتقال 5601 مجروح به پشت جبهه و جابجايي 410 تن تجهيزات در اين حماسه بزرگ نيروهاي مسلح شريك باشد و بزرگترين عمليات خود را در تاريخ دفاع‌مقدس و جنگ‌ها در سطح جهان با موفقيت به اتمام برساند.

عملكرد پدافند ه


عمليات «كربلاي 5 » نماد خستگي ناپذيري ملت ايران؛ واكاوي بزرگترين عمليات هوانيروز در جهان

20 دي 1391-09:02:14

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره