كاربر ميهمان چهارشنبه، 14 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 عمليات والفجر 10؛ حماسه اي در سايه فاجعه شيميايي حلبچه

بمباران شيميايي حلبچه يكي از جنايتهاي بشري است كه در سايه سكوت كشورهاي غربي و مدعيان دموكراسي به وقوع پيوست و عراق پس از سردشت وحشيانه ترين حملات شيميايي را عليه مردم غيرنظامي در 25 اسفند 1366 در حلبچه انجام داد. عمليات والفجر 10 به عنوان آخرين عمليات هجومي ايران به علت همزمان شدن با بمبارانهاي موشكي و شيميايي عراق عليه مواضع ايران و نيز وقوع جنايت شيميايي صدام عليه مردم حلبچه كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

2 اسفند 1391-11:51:12


عمليات والفجر 10؛ حماسه اي در سايه فاجعه شيميايي حلبچه
2 اسفند 1391-11:51:12
منبع: سايت قربانيان شيميايي
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

بمباران شيميايي حلبچه يكي از جنايتهاي بشري است كه در سايه سكوت كشورهاي غربي و مدعيان دموكراسي به وقوع پيوست و عراق پس از سردشت وحشيانه ترين حملات شيميايي را عليه مردم غيرنظامي در 25 اسفند 1366 در حلبچه انجام داد.

عمليات والفجر 10 به عنوان آخرين عمليات هجومي ايران به علت همزمان شدن با بمبارانهاي موشكي و شيميايي عراق عليه مواضع ايران و نيز وقوع جنايت شيميايي صدام عليه مردم حلبچه كمتر مورد توجه قرار گرفته است. پس از عمليات كربلاي 5 و 8 ، ايران در سال 66 براي پاسخگويي به بمباران و موشكباران مناطق مسكوني و احقاق حقوق خود با تغيير منطقه عملياتي از جنوب كشور به غرب وشمال غرب در صدد برآمد تا قدرت رزمندگان اسلام را بار ديگر به جهانيان نشان دهد.

ايران به دليل نداشتن نيروي زرهي و پشتيباني هوايي مناسب قادر به پيشروي در عمق مواضع دشمن نبود به همين دليل با توقف عمليات در جنوب ادامه عملياتها در غرب طراحي شد و از ابتداي سال 66 سپاه پاسداران در محورهاي مختلف جبهه‌هاي شمال غرب عملياتهايي اجرا كرد كه بيت المقدس 2 و 3 آخرين نوع، از اين عملياتها بود.

عمليات والفجر10 از سوي نيروي زميني سپاه ‌پاسداران با مشاركت قرارگاه رمضان و با حضور نيروهاي قرارگاه قدس، فتح و ثامن‌الائمه به ظرفيت 10 لشكر و 9 تيپ شامل 103 گردان در دشتهاي سليمانيه عراق در ساعت 2 بامداد 23 اسفند 1366 با رمز يا رسول الله(ص) آغاز شد.

در محور قرارگاه قدس، عمليات ظفر 7 با مشاركت نيروهاي تحت امر قرارگاه رمضان و اكراد معارض انجام شد و رزمندگان ايران طي 5 مرحله 5 شهر عراق و 120 روستاي اين كشور را به تصرف در آورده و شهر نوسود نيز پاكسازي شد.

در عمليات پيروزمندانه والفجر10علاوه بر اسارت بيش از 6هزار نفر از نيروهاي دشمن، بيش از 100 دستگاه تانك و نفربر و همچنين چند قبضه توپ و كاتيوشا و تعدادي خودروهاي مختلف از دشمن منهدم شد و غنائمي چون 40-30 دستگاه تانك، 3 دستگاه نفربر ام113 ، 50 الي 60 دستگاه انواع توپ، 2خودرو مخابرات، 3 دستگاه مركز تلفن ده شماره اي ، 2 دستگاه كمپرسي و اقلام ديگري به تصرف رزمندگان اسلام در آمد.

توجه كمرنگ رسانه هاي خبري به پيروزي رزمندگان ايراني در عمليات والفجر 10 به دلايل متعددي بر مي گردد. در واقع واكنش رسانه هاي خبري و كارشناسان و تحليلگران محافل سياسي- نظامي نسبت به عمليات والفجر10 در فضاي ناشي از حملات موشكي عراق به تهران انجام گرفت.

ابعاد و تبعات موشكباران تهران كه براي نخستين بار انجام مي گرفت، بيش از عمليات والفجر10 در كانون توجهات قرار داشت. علاوه بر آن، عمليات والفجر10 در غرب كشور انجام شد و فاصله منطقه عمليات تا كركوك نسبتا زياد بود، لذا در مقايسه با منطقه جنوب از اهميت كمتري برخوردار بود و انعكاس و تاثير آن در روند تحولات سياسي-نظامي جنگ كمرنگ تر از انعكاس ديگر عملياتهاي بزرگ بود. از طرفي بمباران شيميايي حلبچه و ابعاد آن به عنوان يك فاجعه هولناك انساني، كليه رخداد جنگ و عمليات والفجر10را براي مدت كوتاهي تحت تاثير قرار داد.

بكارگيري سلاحهاي شيميايي توسط عراق در طول هشت سال جنگ تحميلي عليه ايران از آذر 1361 آغاز شد. عراق به منظور درهم شكستن مقاومت رزمندگان ايران در تكهاي شبانه از مقدار محدودي عامل تاول زا استفاده كرد و پس از آن در سال 1362 در پيرانشهر و پنجوين از سلاحهاي شيميايي بهره برد. عراق در اواخر سال 1363 به علت اعتراضهاي اروپا و نيز علني شدن ابعاد گسترده كاربرد اين جنگ افزارها موقتا از بكارگيري اين سلاحها در جنگ منصرف شد اما از اوايل زمستان 1364 كه رزمندگان ايران با عمليات گسترده توانستند شهر فاو عراق را تصرف كنند، رژيم بعث عراق استفاده از سلاحهاي شيميايي را در سطح وسيعي آغاز كرد و هزاران گلوله توپ و خمپاره حاوي مواد سمي بر مواضع نيروهاي ايران شليك كرد و به دنبال آن نيز در اوايل سال 1366 از جنگ افزارهاي شيميايي به طور انبوه در جبهه مركزي سومار استفاده كرد.

بمباران شيميايي شهر مرزي سردشت توسط عراق در هفتم تير 1366 فجيعترين و وحشتناكترين تهاجم از اين نوع بود كه منجر به كشته و مجروح شدن عده بسياري از مردم غيرنظامي محلي شد. جمهوري اسلامي ايران اين تهاجم را غيرانساني اعلام كرد و شهر سردشت را نخستين شهر قرباني جنگ افزارهاي شيميايي در جهان بعد از بمباران هسته اي هيروشيما و ناكازاكي ناميد.

سكوت مجامع بين المللي در برابر جنايت جنگي و شيميايي صدام كه به كشته شدن و مجروحيت شيميايي هزاران شهروند ايراني منجر شد به سان چراغ سبزي براي صدام تلقي شد كه حتي مردم عراق به ويژه منطقه كردستان نيز از جنايات شيميايي جان سالم به در نبردند.

همزما


عمليات والفجر 10؛ حماسه اي در سايه فاجعه شيميايي حلبچه

2 اسفند 1391-11:51:12

منبع: سايت قربانيان شيميايي

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني(ره)
انتخاب حضرت آيت ا...خامنه اي به رهبري نظام جمهوري اسلامي توسط مجلس خبرگان رهبري


فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره