كاربر ميهمان شنبه، 30 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 هديه‌‌اي كه شهدا براي مادرانشان مي‌گرفتند

مادر شهيد مفقودالاثر «حميدرضا مهرايي» مي‌گويد: تولد حضرت زهرا(س) حميدرضا با پول توجيبي‌اش براي من پارچه چادري خريد؛ چادر را سر كردم و پاره شده اما آن را هنوز هم يادگاري نگه داشته‌ام. وقتي كه قرار بود براي «مادر» هديه‌اي بگيرند، با خواهرها و برادرها پول‌هايشان را جمع مي‌كردند و مي‌خريدند، از يك شاخه گل و يك جعبه شيريني گرفته تا لباس و ظرف و ظروف و هر چيزي كه مادرشان لازم داشت.

11 ارديبهشت 1392-09:09:45


هديه‌‌اي كه شهدا براي مادرانشان مي‌گرفتند
11 ارديبهشت 1392-09:09:45
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

مادر شهيد مفقودالاثر «حميدرضا مهرايي» مي‌گويد: تولد حضرت زهرا(س) حميدرضا با پول توجيبي‌اش براي من پارچه چادري خريد؛ چادر را سر كردم و پاره شده اما آن را هنوز هم يادگاري نگه داشته‌ام.

وقتي كه قرار بود براي «مادر» هديه‌اي بگيرند، با خواهرها و برادرها پول‌هايشان را جمع مي‌كردند و مي‌خريدند، از يك شاخه گل و يك جعبه شيريني گرفته تا لباس و ظرف و ظروف و هر چيزي كه مادرشان لازم داشت. آن روزها هم گذشت، اين بار مادر بود كه با تمام وجودش، عزيزترين‌هايش را به پروردگارش هديه داد. در سالروز ولادت حضرت زهرا(س) و بزرگداشت روز زن، به سراغ مادران شهدا مي‌رويم كه امروز با يادآوري خاطره‌اي از «هديه‌اي كه شهدا براي مادر مي‌گرفتند» لبخندي بر لبانشان نشست.

* چادري كه هنوز نگه داشتم

مادر شهيد مفقود «حميدرضا مهرايي» مي‌گويد: قديم‌ها كه روز مادر نمي‌گرفتند؛ اوايل كه اين قضيه مطرح شده بود، بچه‌ها مي‌گفتند «مامان، پول بده برايت صابون يا جوراب بخريم» يك بار در تولد حضرت زهرا(س) حميدرضا براي من پارچه چادري خريد و آورد؛ به او گفتم «اين چيه؟» گفت «هديه روز مادر» گفتم «تو كه پول نداشتي؟» گفت «پول تو جيبي‌هايم را جمع كردم براي چنين روزي» آن چادر پاره شد اما آن را يادگاري نگه داشتم؛ يكبار ديگر هم يك دست بشقاب چيني گل سرخ براي من خريده بود كه من آن را براي جهيزيه دخترم دادم.

* بچه‌هاي شهيدم باهم يك پارچه پيراهني خريدند

مادر شهيدان «احمد، علي، يونس و محمد جوادنيا» مي‌گويد: آن موقع‌ها بچه‌هاي شهيدم باهم پول مي‌گذاشتند و هديه مي‌گرفتند؛ يادم است يكبار پارچه پيراهني گران‌قيمت برايم گرفته بودند.

* جاروبرقي كه داود خريده بود را يادگاري نگه داشتم

مادر شهيدان «داود، عليرضا و رسول خالقي‌پور» درباره هديه فرزندان شهيدش مي‌گويد: بچه‌هاي من هم مثل بچه‌هاي ديگر هر چيزي كه لازم داشتم، مي‌گرفتند؛ اولين هديه‌اي كه داود برايم گرفت، جارو برقي بود؛ الان هم آن جارو برقي را دارم البته زياد كار نمي‌كند اما يادگاري نگه داشتم؛ خيلي هم از آن جارو برقي كار كشيدم. بيشتر وقت‌ها برايم كتاب مي‌خريدند، آنها باهم هماهنگ مي‌كردند كه چه كتابي برايم بخرند، معمولاً كتاب‌هاي مذهبي بود و آنها را هنوز هم دارم. الان مي‌خواهم براي هديه روز مادر يك نگاه به من كنند.

* مادري كه پيش فرزندانش است

با منزل شهيدان «محمدحسن، محمدابراهيم و محمدحسين طوسي» تماس گرفتيم اما مادر اين شهدا به آرزويش رسيده و در كنار بچه‌هاي شهيدش است.

* راضي نبودم برايم هديه‌اي بگيرد

شهيد «محمدحسن صادقي» از شهداي عمليات «مرصاد» است؛ مادر اين شهيد مي‌گويد: راستش را بخواهيد نمي‌گذاشتم براي من هديه‌اي بگيرند؛ مي‌گفتم فعلا لباس دارم، وقتي پاره شد، براي آن موقع هم خدا بزرگ است.

* شهادت پسرم، هديه‌اي كه از او به ياد دارم

شهيد «مسعود جوادي» از شهداي عمليات «كربلاي 5» است و پيكرش مطهرش 10 سال بعد از انتظار مادر در قطعه 29 آرام گرفت؛ مادر آقا مسعود مي‌گويد: هر چيزي كه لازم داشتم مي‌گرفتند؛ الان يادم نمي‌آيد برايم چه مي‌گرفت. اما شهادتش هديه بزرگي براي من است.

* برايم لباس مي‌دوخت

مادر شهيد مفقود «اكبر منفرد» مي‌گويد: پسرم آن موقعي كه محصل بود در ايام تعطيلات تابستان در بازار هم خياطي مي‌كرد؛ معمولاً به من پول هديه مي‌داد؛ البته چون خياطي بلد بود، براي من لباس مي‌دوخت.

پسرم سرباز شهيد است و 25 سال است كه از او خبري ندارم؛ هر مادري دوست دارد در اين ايام بچه‌اش در كنارش باشد؛ امروز به تمام مادران مي‌گويم، بچه‌هاي خوبي تربيت كنند و تحويل جامعه دهند تا سربلند باشد.

* يك شاخه گل مي‌دادند

همسر شهيد سرلشكر «قنبر قنبرزاده» و مادر شهيد سرتيپ خلبان «اميرهوشنگ قنبرزاده» مي‌گويد: همسرم در جبهه جنوب به شهادت رسيد؛ پسرم نيز شاگرد اول رشته خلباني شد؛ آن موقع آقاي خامنه‌اي رئيس جمهور بودند كه به پسرم درجه دادند؛ او استاد خلبان شد و در حين انجام وظيفه در اول ارديبهشت 1372 به شهادت رسيد و فرزند اميرهوشنگ يك روز بعد از شهادت پسرم، به دنيا آمد.

همسر و پسر شهيدم معمولاً در روز مادر يك شاخه گل با يك پاكت پول مي‌دادند و مي‌گفتند هر چه كه دوست داري براي خودت بگير. امروز بزرگترين هديه اميرهوشنگ براي روز مادر، راهي است كه او رفت.

* از لبنان برايم روسري و لباس ‌خريده بود

مادر شهيد «يوسف رضايي‌مطلق» مي‌گويد: يوسف پسر ارشدم است كه در سال 1366 در ماووت عراق به شهادت رسيد؛ آن موقع‌ها خيلي بحث روز مادر مطرح نبود اما وقتي پسرم حقوقش را از سپاه مي‌گرفت، اول مي‌آمد و مبلغي به من مي‌داد. خيلي حرمت پدر و مادر را نگه مي‌داشت.

گاهي كه به لبنان مي‌رفت، از آنجا براي من


هديه‌‌اي كه شهدا براي مادرانشان مي‌گرفتند

11 ارديبهشت 1392-09:09:45

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازمرحله ي سوم عمليات رمضان


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره