كاربر ميهمان چهارشنبه، 25 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 افتخارم اين است كه تمام عمرم را در جبهه گذرانده ام/ من بازنشسته نيستم باز ايستاده ام

امير سرتيپ دوم ستاد سيدعلي‌اكبر موسوي قويدل اظهار داشت: من تمام عمرم را در جبهه هاي نبرد گذرانده ام و افتخار من اين است كه 8 سال عمرم را در جنگ عليه صدام و صداميان گذرانده ام امير سرتيپ دوم ستاد سيدعلي‌اكبر موسوي قويدل در گفتگوي اختصاصي خود اظهار داشت:

17 تير 1392-09:17:28


افتخارم اين است كه تمام عمرم را در جبهه گذرانده ام/ من بازنشسته نيستم باز ايستاده ام
17 تير 1392-09:17:28
منبع: خبرگزاري دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امير سرتيپ دوم ستاد سيدعلي‌اكبر موسوي قويدل اظهار داشت: من تمام عمرم را در جبهه هاي نبرد گذرانده ام و افتخار من اين است كه 8 سال عمرم را در جنگ عليه صدام و صداميان گذرانده ام

امير سرتيپ دوم ستاد سيدعلي‌اكبر موسوي قويدل در گفتگوي اختصاصي خود اظهار داشت: از سوم مهرماه سال 1359 ورود من به جنگ رقم خورد البته ناگفته نماند كه ورودم با ماجرايي خاص اتفاق افتاد . در ان زمان من معاون عملياتي لشگر 21 حمزه بودم از بالا دستور رسيد يك گردان آماده كنيد براي اعزام به جنگ من با صراحت گفتم اين كار را انجام نمي دهم فرمانده ي ما دليل سرپيچي من را پرسيد گفتم : اين گردان آخرين گرداني نخواهد بود كه از ما مي خواهند ما با دست خودمان لشگر را داريم قطعه قطعه مي كنيم بايد لشگر را بفرستيم كه از جنوبي ترين نقطه ي كشور تا شمالي ترين نقطه به دنبال گردان هاي اعزامي نباشيم.

امير قويدل ادامه داد: اين امر باعث شد من به دفتر فرماندهي اميرسرتيپ قاسمعلي ظهيرنژاد مراجعه كنم وقتي دليل جواب منفي من را شنيدن بسيار خوشحال شدند و من را بوسيدند ايشان قبول كردند و من در همان روز بدون خداحافظي از خانواده به دزفول رفتم حق انتخاب هم نداشتم چون شب قبل دشمن دوكوهه را زده بود من هم كه آشنا به مناطق جنوب بودم ( چهار سال در آنجا خدمت كرده بودم ) همان شب رفتم و گفتم من فردا صبح بعد از شناسايي منطقه به لشگر اطلاع مي دهم تا حركت كنند .فردا اين اتفاق افتاد و لشگر باقطار علي رقم نبود امكانات و نداشتن سرعت كافي به ما ملحق شد.

وي افزود: سال اول جنگ كه تمام شد با سانحه ي هوايي كه در تاريخ 8/مهر/60 اتفاق افتاد شهادت سرداران شهيد اسلام فلاحي، فكوري، نامجو، كلاهدوز و جهان آرا در سانحه ي سقوط هواپيماي ارتش رقم خورد و باعث تحولات سلسله مراتب فرماندهي شد كه فرماندهي ظهيرنژاد بعد از شهادت شهيد فلاحي صورت پذيرفت و شهيد صياد شيرازي به عنوان فرمانده ي نيروي زميني ارتش انتخاب گرديد در همين زمان من ميخواستم باز نشسته شوم و از لشگر جدا شدم، شهيد صياد شيرازي از من خواستند در جنگ بمانم و به ايشان كمك كنم من هم با كمال ميل قبول كردم و با حكم ايشان رئيس سوم نيروي زميني در جنوب شدم كه تا سال 62 اين امر تداوم داشت.

استاد پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با تشريح كارنامه ي خود در جنگ ادامه داد: سال 62 با صدور حكمي از طرف مقام معظم رهبري كه در آن زمان رئيس جمهور بودند من به عنوان اولين رئيس قرارگاه خاتم الاانبيا ء منصوب شدم .

سرتيپ قويدل با ابراز خرسندي خود از حضور در جبهه هاي نبرد تاكيد كرد: من تمام عمرم را در جبهه هاي نبرد گذرانده ام و افتخار من اين است كه 8 سال عمرم را در جنگ عليه صدام و صداميان گذرانده ام اين براي من افتخار بسيار بزرگي بود ه كه توانسته ام عمرم را در خدمت به مردم و كشورم سپري كنم .

وي حال و هواي جنگ را نوعي خاص بيان نمود وخاطر نشان كرد: جبهه حال و هواي خاص خودش را دارد كسي كه قبول كند 8 سال زير آوار شكسته بنشيند به زبان ساده است شايد خيلي ها به راحتي جنگ را نقد كنند و از كنار آن به راحتي بگذرند اما جنگ ما يك جنگ معمولي نبود معمولا در يك جنگ دو ابرقدرت روبروي هم قرار مي گيرند و مي جنگند اما در مورد ايران و عراق اينگونه نبود همه در يك طرف در مقابل ايران ايستاده بودند اگر مستقيم هم ورود نمي كردند ابزارهايشان به طور كامل در اختيار عراق قرار مي گرفت اين يكي از تفاوت هاي جنگ 8 ساله ما است .

سرتيپ بازنشسته ي ارتش عنوان كرد: من عاشق شهادت بودم اما نمي دانم چرا نصيبم نشد با اين كه بار ها و بارها مورد اصابت حملات دشمن قرار گرفتم اما شهادت نصيب من نشد و در حسرت اين هديه ي الهي ماندم .

استاد پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس حال و هواي خود را درآن دوران دست نيافتني دانست و افزود: در سنندج هليكوپتر ما مورد اصابت دشمن قرار گرفت من سه روز بيهوش بودم وقتي بهوش آمدم 24 ساعت بعد بهوش آمدنم دستور پرواز دادند من بدون هماهنگي و اجازه ي ترخيص از پزشكم به پرواز درامدم در ابتداي پروازم وقتي سرباز ميخواست حركت كند لحظه اي ترسيدم به سرباز گفتم 3 دقيقه صبر كن در اين چند دقيقه با خودم ميجنگيدم (چه شده مرد ترسيده اي جا زده اي) به سرباز گفتم حركت كن و دوباره به خط مقدم رفتم يادم است كه بدون كلاه مي جنگيدم چون از ناحيه ي سر مجروح شده بودم كلاه سرم نميرفت .

وي با نقل خاطره اي از رهبر معظم انقلاب خاطرنشان كرد: بارها و بارها الطاف ايشان شامل حال من شده است، در سال 86 به عنوان استاد برجسته انتخاب شدم و نزد ايشان در دانشگاه امام علي (ع) شرفياب شدم وقتي مرا ديدند با دادن هديه به من پرسيدند با بازنشستگي چه مي كنيد؟ گفتم: من بازنشسته نيستم باز ا


افتخارم اين است كه تمام عمرم را در جبهه گذرانده ام/ من بازنشسته نيستم باز ايستاده ام

17 تير 1392-09:17:28

منبع: خبرگزاري دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   3/5

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات ميمك -ارتفاعات منطقه مرزي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره