در اولین همایش سراسری مدیریت جهادی و امنیت ملی مطرح شد؛

بي اهميتي پست و مقام براي فرماندهان در دوران دفاع مقدس/ نتوانستيم جنگ را به صورت علمي تئوريزه كنيم

فرماندهان در دوران دفاع مقدس بر اساس وظيفه و تكليفي كه داشتند در برابر دشمن ايستادگي مي كردند و براي آنها پست، مقام، درجه و ميز مهم نبود بر همين اساس هم بود كه وقتي پايين ترين رده فرماندهي اراده مي كرد به راحتي مي توانست بالاترين فرمانده را ببيند.

30 دي 1395-16:50:40


بي اهميتي پست و مقام براي فرماندهان در دوران دفاع مقدس/ نتوانستيم جنگ را به صورت علمي تئوريزه كنيم
30 دي 1395-16:50:40
منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس
فرستنده: مدیر سایت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به گزارش سايت پژوهشگاه دفاع مقدس به نقل از خبرگزاري دفاع پرس، در اولين همايش سراسري مديريت جهادي و امنيت ملي امير قادر رحيم زاده معاون طرح و برنامه و بودجه و مجلس ارتش با بيان اينكه در قرآن در 35 مورد به كلمه جهاد اشاره شده است، اظهار داشت: وقتي يك سري الگوهاي شخصيتي و عملكردي فرماندهان را در دوران دفاع مقدس بررسي مي كنيم متوجه مي شويم فرماندهان خود، مصداق مديريت جهادي بودند.

امير سرتيپ حبيب بقايي فرمانده اسبق نيروي هوايي ارتش و عضو گروه مشاوران فرماندهي معظم كل قوا هم در اين همايش عنوان كرد: در سال 63 براي اولين بار قرارگاه «رعد» نيروي هوايي ارتش در دزفول براي عمليات هاي آفندي و پدافندي تشكيل شد البته اين قرارگاه قبل از اين تاريخ تشكيل شده بود اما فقط فعاليت هاي مربوط به دييده باني را پي گيري مي كرد.

وي با اشاره به اينكه از سال 60 تا 73 در دزفول خدمت مي كرده، افزود: اوايل زماني كه در دزفول حضور داشتم، يك روز شهيد بابايي به دزفول آمد و چون از قبل دوره هاي ديده باني را فرا گرفته بودم، بر روي يك تكه كاغذ نقشه خطوط مرزي را براي شهيد بابايي ترسيم كردم و به او گفتم اگر از مهران به بالا به فاصله هر پنج كيلومتر يك نفر به عنوان ديده بان مستقر كنيم، مي توانيم تمامي فعاليت هاي هوايي دشمن كه به مقصد كشورمان انجام مي شود را رصد كنيم زيرا هيچ راداري نمي تواند زير 100پا (حدود 5/30 متر) را رصد كند؛ اين پيشنهاد بعدها منجر به شكل گيري شبكه ديديه باني امروزي در كشور شد.

امير بقايي در ادامه به اعزام سپاهيان محمد رسول الله(ص) اشاره كرد و بيان داشت: زماني كه كاروان هاي يكصد هزار نفري سپاهيان محمد رسول الله(ص) به خوزستان اعزام شدند، به دليل ترس از حمله هوايي دشمن به اين كاروان ها به نوبت خلبانان F14 به صورت منحني بر فراز منطقه با رادارهاي روشن پرواز مي كردند؛ اين در واقع نشان دهنده نوعي مديريت جهادي بود.

سردار امين شريعتي جانشين سابق فرمانده نيروي زميني سپاه و لشكر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس هم در اين مراسم گفت: فرماندهان در دوران دفاع مقدس بر اساس وظيفه و تكليفي كه داشتند در برابر دشمن ايستادگي مي كردند و براي آنها پست، مقام، درجه و ميز مهم نبود بر همين اساس هم بود كه وقتي پايين ترين رده فرماندهي اراده مي كرد به راحتي مي توانست بالاترين فرمانده را ببيند و مثل آلان نبود كه براي ملاقات از قبل بخواهد وقت بگيرد.

وي تاكيد كرد: ما در لشكرها افراد مختلف با گرايش هاي متقاوت داشتيم اما آنها را با شيوه هاي مختلف كنترل و مديريت مي كرديم البته اين را هم مدنظر داشتيم كه خط قرمز ما ولايت است.

امير سرتيپ سيد ناصر حسيني جانشين هيئت معارف جنگ شهيد صياد شيرازي نيز عنوان كرد: ما هشت در گير جنگي تحميلي بوديم اما متأسفانه هنوز نتوانستيم جنگ را به صورت علمي تئوريزه كنيم تا درسي ماندگار براي نسل هاي آتي شود.

وي ادامه داد: اين درحالي است كه اگر بخواهيم به ساير كشورها نگاهي بيندازيم متوجه مي شويم كشورهايي مانند ژاپن و آلمان كه اكنون از قدرت هاي صنعتي جهان محسوب مي شوند، بعد از خاتمه جنگ جهاني دوم رشد كردند و اين هم به دليل كسب تجارب ناشي از فشارهاي دوران جنگ بود.

سردار يعقوب زهدي معاون امور تخصصي و پشتيباني رزم قرارگاه مركزي كربلا هم در اين همايش اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس هيچ گاه در ذهن فرماندهان اين نبوده كه بگويند ما در عمليات بهتر از ديگران بوديم؛ فرماندهان ما در آن دوران هميشه در كانون ميدان هاي مخاطره آميز حضور داشتند و اين بيانگر همان ويژگي جهادي آنها است.


بي اهميتي پست و مقام براي فرماندهان در دوران دفاع مقدس/ نتوانستيم جنگ را به صورت علمي تئوريزه كنيم

30 دي 1395-16:50:40

منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس

فرستنده: مدیر سایت


تصاوير تكميلي: