سردار جزایری تاکید کرد؛

لزوم حمايت موثرتر دولت از صنعت دفاعي و موشكي كشور

سخنگوي ارشد نيروهاي مسلح با تاكيد بر ضرورت حمايت موثرتر دولت از صنعت دفاعي و موشكي كشور، توسعه قدرت دفاعي را موجب افزايش قدرت چانه‌زني ايران در مذاكرات سياسي دانست.

8 شهريور 1396-14:47:13


به گزارش سايت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و به نقل از گروه دفاعي امنيتي دفاع پرس، سردار سرتيپ «سيد مسعود جزايري» سخنگوي ارشد نيروهاي مسلح در گفت‌وگويي اظهار داشت: نقش دولت‌ها در پيشرفت صنعت موشكي بي‌تاثير نبوده اما همواره با فراز و فرودهايي همراه بوده است.

وي افزود: برخي از دولت‌ها بيشتر حمايت كرده‌اند و برخي كمتر؛ اما آنچه باعث شد اكنون به اين نقطه از توانمندي در صنعت موشكي برسيم، پشتيباني شخص فرمانده معظم كل قوا و تعلق خاطر متخصصان نظامي و مراكز تحقيقاتي و جوانان تحصيل كرده و باور قلبي و عملي «ما مي‌توانيم»، بوده است.

سردار جزايري خاطرنشان كرد: اميدواريم دولت در اين زمينه حمايت‌ها و پشتيباني موثرتري انجام دهد. ايران يك كشور مقتدر در منطقه است؛ در عين حال فاصله اعتبارات اختصاص يافته در كشور ما حتي با اعتبارات كشورهاي كوچك حاشيه خليج فارس هم قابل مقايسه نيست. به فضل الهي، پشتوانه‌هاي ديني و انقلابي و روحيه و انگيزه مردمي ما بسيار بالاست و همين سبب شد تا جمهوري اسلامي به عنوان دست برتر منطقه شناخته شود.

سخنگوي ارشد نيروهاي مسلح تاكيد كرد: اگر همت دولت در اين زمينه بالا برود، امنيت و دفاع ما از اين پشتوانه هم برخوردار خواهد شد.

وي در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر تاثير رشد صنايع موشكي در تامين امنيت ملي گفت: رشد صنايع موشكي در تامين امنيت ملي تاثير آشكاري داشته است كه همانا عبارت است از قدرت بازدارندگي. ترديدي نيست كه اگر ما توان موشكي نداشتيم تاكنون بارها مورد حملات نظامي واقع شده بوديم. اين حملات ممكن بود از سوي آمريكا يا رژيم صهيونيستي و يا حتي از سوي برخي از كشورهاي منطقه صورت گيرد.

سردار جزايري اضافه كرد: توان موشكي علاوه بر بازدارندگي، امنيت ملي را هم تامين مي‌كند.

سخنگوي ارشد نيروهاي مسلح همچنين گفت: جمهوري اسلامي ايران در منطقه غرب آسيا در صنايع موشكي هيچ رقيبي ندارد؛ چه در توليد، چه در برد و چه در حجم. البته برخي كشورها، خريدهاي زيادي انجام داده‌اند اما توليد كننده نيستند و وابستگي آن‌ها به كشور سازنده بسيار بالاست و همين مساله يك نقطه ضعف براي آن‌ها محسوب مي‌شود.

وي در خصوص بازخوردهاي پيشرفت‌هاي اين صنعت مهم در حوزه بين الملل، اظهار داشت: مخالفان هميشگي، پيشرفت ايران در صنعت موشكي، غربي‌ها هستند. آن‌ها نمي‌توانند بپذيرند كه كشوري به صورت مستقل، وارد حوزه موشكي و فضا بشود؛ چرا كه اين استقلال علاوه بر ايجاد مانع در وابستگي به كشورهاي داراي فناوري موشكي، در عين حال مي‌تواند به عنوان يك الگوي موفق براي ساير كشورها هم مطرح شود.

سردار جزايري خاطرنشان كرد: از سوي ديگر چون مي‌خواهند ما را به تمكين در برابر خواسته‌هاي نامشروع خود وادار كنند، ضعف ما در حوزه دفاعي و موشكي، مي‌تواند در مذاكرات سياسي هم قدرت چانه‌زني ما را كاهش دهد.

سخنگوي ارشد نيروهاي مسلح با بيان اينكه ضعف در قدرت دفاعي با آموز‌ه‌هاي ديني سازگار نيست، گفت: بنابراين در زمينه ارتقا توان دفاعي عقب نخواهيم نشست. تجربه نشان مي‌دهد، اولين تمكين در برابر حكومت‌هاي سلطه‌گر، آخرين آن نخواهد بود و لذا از آنجا كه منطق استكبار زياده‌خواهي و توسعه نفوذ در ساير كشورهاست، هرگونه كوتاه آمدن در برابر زورگويي و قلدري، بر خلاف منافع ملي و امنيت ملي كشور است.

وي در پايان عنوان كرد: بايد به حدي توان خود را بالا ببريم كه دشمن نسبت به دسترسي به خواسته‌هايش در كشور ما نااميد شود.


لزوم حمايت موثرتر دولت از صنعت دفاعي و موشكي كشور

8 شهريور 1396-14:47:13

منبع خبر: خبرگذاری تسنیم

فرستنده:


تصاوير تكميلي: