سرلشکر باقری در همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش

استكبار جهاني به دنبال تحميل ارزش‌هاي فرهنگي خود به ديگر ملل است

سردار سرلشكر پاسدار محمد باقري رئيس ستادكل نيروهاي مسلح ضمن گرامي‌داشت شهداي دفاع مقدس، شهداي مدافع حرم و شهداي عرصه امنيت بويژه شهداي حوادث اخير تهران، در اين مراسم اظهار داشت: جهان امروز در عرصه فرهنگ و ديگر عرصه‌ها با سرعت و به شكل يك مسابقه در جريان است.

6 اسفند 1396-17:47:17


استكبار جهاني به دنبال تحميل ارزش‌هاي فرهنگي خود به ديگر ملل است
6 اسفند 1396-17:47:17
منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس
فرستنده: مدیر سایت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سردار سرلشكر پاسدار محمد باقري رئيس ستادكل نيروهاي مسلح ضمن گرامي‌داشت شهداي دفاع مقدس، شهداي مدافع حرم و شهداي عرصه امنيت بويژه شهداي حوادث اخير تهران، در اين مراسم اظهار داشت: جهان امروز در عرصه فرهنگ و ديگر عرصه‌ها با سرعت و به شكل يك مسابقه در جريان است.

وي ادامه داد: قدرت‌هاي بزرگ استكباري كه در قرن‌هاي متمادي ملت‌هاي جهان را استثمار و استعمار كردند، امروز بنا دارند كه فرهنگ و ويژگي‌هاي مورد علاقه خود را به ديگر ملت‌ها تحميل كنند. در حالي‌كه ملت‌هاي آزاده به دنبال حاكم كردن فرهنگ، ويژگي‌هاي مورد علاقه و ارزش‌هاي ملي خود در جامعه شان هستند.

سرلشكر باقري گفت: امروز به واسطه پيشرفت‌هاي بشر در حوزه تكنولوژي و فناوري‌هاي فضاي مجازي تحولات با سرعت بيشتري در حال تحقق است و بدين واسطه بسترهاي تغيير خصائل اخلاقي چون شجاعت، شهادت، ايثار، وحدت و حتي مفاهيم عالي‌تر در حوزه ملي چون هويت ملي، امنيت ملي، ارزش‌هاي ملي و مشاركت ملي وجود دارد و اين تغييرات تنها مختص كشور ما نيست.

وي با اشاره به بهره برداري قدرت‌هاي استكباري از سرعت تحولات در اثرگذاري و ايجاد تغيير در فرهنگ ديگر ملل افزود: امروز حتي برخي كشورهاي غربي نگران اين موضوع هستند كه بتوانند فرهنگ و ارزش‌هاي خود را در برابر قدرت فرهنگي استكبار جهاني حفظ كنند.

سرلشكر باقري افزود: نوجوانان و جوانان جامعه ما در چنين دوراني بايد تربيت شود و خود را براي اداره آينده جامعه آماده كند.

رئيس ستادكل نيروهاي مسلح تصريح كرد: در مفهوم مشترك بين نيروهاي مسلح و آموزش و پرورش مفاهيمي مانند امنيت ملي، امنيت كشور، دفاع ملي و دفاع از ارزش‌هاي ملي كار مشتركي است كه نيروهاي مسلح و عزيزان ما در آموزش و پرورش و مجموعه‌هاي فرهنگي به طور مشترك بر عهده دارند و بايد دنبال كنند.

وي گفت: تكليف بلند مدت ما در سند چشم انداز كشور براي افق ۱۴۰۴ روشن است و در سند ذيل آن در بحث آموزش و پرورش سند تحول بنيادين آموزش و پرورش ابعاد مختلف مسيري را كه بايد همه ما براي تربيت نسل جوان و آينده طي كند كاملا ترسيم شده است.

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح افزود: اين سند تحول بنيادين طبيعتا مسئوليت سياست‌گذاري و تبيين سياست‌ها، راهبردها، ارزش‌ها، و هر آنچه كه براي ترسيم و تدوين نقشه راه و آينده نظام آموزش و پرورش كشور نياز دارد را در بر گرفته است. اين سند در ماموريت قيد مي‌كند كه بر شايستگي‌هاي پايه تاكيد دارد و مي‌خواهد دانش آموز را به مراتبي از حيات طيبه در ابعاد مختلف، فردي، خانوادگي اجتماعي و جهاني برساند.

وي گفت: در چشم انداز اين سند ابعادي را مي‌بينيم كه مي‌خواهد دانش آموز ايراني را با هويت يكپارچه، انقلابي، ايراني و اسلامي با شكوفايي فطرت‌ها و استعدادها تربيت كند.

سرلشكر باقري خاطرنشان كرد: در ارزش‌هاي حاكم بر اين نظام موارد مهمي مانند وطن دوستي، وحدت ملي، استفاده از تجربيات، مسئوليت‌پذيري، و فرهنگ اسلامي را ملاحظه مي‌كنيم و در راهبردهاي كلان اين سند هم اموري مانند گسترش خلاقيت‌ها، نوآوري‌ها و مستندسازي تجربيات و توسعه مشاركت همگاني تاكيد شده است.

وي افزود: كشور ايران به عنوان يك كشور متمدن و داراي تاريخ با شكوه طولاني در طي قرون گذشته دچار حوادث و انحطاط و ضعف هاي شديدي شده است. ما براي ۴ الي ۵ قرن تحت تاثير حكام نالايق و فشارهاي بيروني دچار ضعف و انحطاط شديم و ملت ايران با تاسي به فرهنگ غني اسلامي و تحت تاثير آموزه هاي روحانيت معظم؛ انقلاب عظيمي را برپا كرد و تصميم گرفت تا با تكيه بر ارزش‌هاي اسلامي و ملي بر روي پاي خود بايستد و كشورش را از نو بسازد و استقلال كامل را براي خود رقم بزند.

سرلشكر باقري خاطرنشان كرد: ملت صلح دوست و با فرهنگ ايران بلافاصله پس از انقلاب با توطئه هاي متعدد مواجه شد و با فاصله اندكي از انقلاب اسلامي و پس از مديريت بحران ها، گرفتار يك تجاوز آشكار و بزرگ از جانب جهان استكبار شد كه نمايندگي اين تجاوز را رژيم همسايه بر عهده داشت.

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش برگزار شد

وي گفت: فاصله بين پيروزي انقلاب اسلامي تا آغاز تجاوز دشمن ۱۷ الي ۱۸ ماه بيشتر نيست كه اين دوران اندك كفايت لازم را نداشت براي اينكه كشور و انقلاب به ثبات و آرامش برسد.

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح تاكيد كرد: ملت ايران اين تجاوز را به دفاع مقدسي تبديل كرد كه براي نسل هاي آتي و حاضر ماندگار است.

وي افزود: در دفاع مقدس رژيم بعث عراق با حمايت ۳۵ كشور از جهات مختلف مالي، فكري و تسليحاتي وارد نزاع با جمهوري اسلامي شد كه هدف اصلي آن براندازي و يا حداقل تجزيه نظام مقدس جمهوري اسلامي بود.

سرلشكر باقري ادامه داد: در مقابل ملت ايران بود كه پشتيباني قدرت‌هاي بزرگ را از دست داده بود و با گرفتاري‌هاي متعدد براي ايجاد ثبات و آرامش مواجه بود و اين ملت بايد با دست خالي در برابر تهاجم و تجاوز مي ايستاد كه ايستاد و توانست كارهاي بسيار بزرگي را انجام دهد.

سرلشكر باقري ادامه داد: دفاع مقدس تجلي مقابله همه ملت ايران در برابر ائتلافي از قدرت‌هاي جهاني در تاريخ ما بود.

وي افزود: ملت ما حدود ۲۰۰ سال سرافكندگي شكست از روسيه و پيمان‌نامه‌هاي تركمنچايي و گلستان را در ذهن و تاريخ خود بر دوش كشيده است؛ اما اكنون اين ملت حادثه‌اي با عنوان پيروزي با دست خالي را در مقابل قدرت‌هاي بزرگ را در اختيار دارد كه بايد از اين گنجينه در جهت سربلندي و افتخار ملت ايران در دنيا و در برابر آن دوره شكست‌هاي گذشته استفاده كرد و بهره برد.

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: از دفاع مقدس مفاهيم والايي چون شجاعت، ايثار، فداكاري از خود گذشتگي و بسياري از خصائل زيبا و رحماني بيرون مي‌آيد كه با ذكر نمونه و مصداق مي‌توان آنها را براي نسل هاي جديد بيان كرد و همچنين دفاع مقدس مي تواند مفاهيم عالي مربوط به اداره كشور را كه در سند ۱۴۰۴ آمده است را براي نسل جوان بيان كند. تا متوجه شويم، امنيت ملي، وحدت ملي، بصيرت، وفاق ملي، هويت ملي و مشاركت ملي چيست و چگونه محقق مي شود. در واقع همه اين ارزش‌ها مي تواند با مصاديق دفاع مقدس براي نسل جوان تبيين شود.

سرلشكر باقري با بيان اينكه طبيعي است كه ملت ايران با آرمان‌هاي عالي كه دارد و با تعقيب ارزش‌هاي الهي كه مي‌كند هم امروز و هم در آينده با دشمنان بسيار و تهديدات فراواني مواجه باشد، افزود: اگر در برابر اين تهديدات قرار است به بازدارندگي برسيم و با قدرت بازدارندگي صلح و آرامش مردم خود را تضمين كنيم، اين بازدارندگي نياز به ابعاد مختلفي از جمله دفاع ملي دارد.

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح ادامه داد: دفاع ملي مقتدرانه براي كشور ما عمدتا انسان پايه است و نياز به جوان فرهيخته، شجاع و آگاه دارد و اين جوان بايد توسط معلمان دلسوزمان در آموزش و پرورش تربيت شود.

وي با تاكيد بر اينكه بهترين مصداق سبك زندگي ايراني و اسلامي همين دفاع مقدس است، خاطرنشان كرد: با علاقمندي و كششي كه در نسل جوان ما وجود دارد مي‌توان با بيان ويژگي‌هاي جانبازان، شهدا، فرماندهان، رزمندگان و آزادگان ويژگي‌هاي شخصيتي آنان را شكل داد.

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح افزود: ماموريت بزرگي كه ما داريم از يك جهت فراروي آموزش و پرورش و مديران آموزشي و دانش آموزان است و از سمت ديگر نيروهاي مسلح را در بر مي گيرد كه ميراث دار جنگ هستند. لذا بايد هر دو بتوانند به طور مشترك اندوخته ها و تجربيات، علوم و معارف و مفاهيم عالي و ادبيات دفاع مقدس را با زبان شيوا و هنرهاي روز و روش هاي جوان پسند و نوجوان پسند به نسل هاي آينده منتقل كنند.

وي در ادامه با قدرداني از اقدامات صورت گرفته در وزارت آموزش و پرورش در جهت ترويج فرهنگ و معارف دفاع مقدس گفت: اقداماتي كه تاكنون انجام گرفته در مقابل فعاليت‌هايي كه مي‌بايست انجام گيرد، بسيار محدود است و ما بايد در اين حوزه تلاش و ممارست بيشتري كنيم.

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح با تاكيد بر توليد محتوا در حوزه دفاع مقدس ادامه داد: دفاع مقدس ما به قدري عظيم و بزرگ است كه نيازي به تحريف و اغراق ندارد، لذا بايد در حوزه دفاع مقدس از تحريف، اغراق و بزرگ‌نمايي دوري كنيم و از دروغ و افترا و ساير ابعاد غلط نيز مراقبت كرده و واقعيت را آنگونه كه بوده به جامعه مخاطب منتقل كنيم.

سرلشكر باقري تصريح كرد دوران دفاع مقدس استراتژيست‌هاي بزرگي را براي ما تربيت كرد كه به لحاظ توانمندي و فهم راهبرد بر استراتژيست‌هاي بزرگ دنيا برتري دارند

وي در ادامه با تاكيد بر تربيت معلمان و اساتيد براي انتقال فرهنگ دفاع مقدس به دانش‌آموزان اظهار داشت: مي‌بايست از حضور پيشكسوتان دفاع مقدس و همچنين فناوري‌هاي روز و ابزار هنري مانند تئاتر، فيلم و شعر براي ترويج فرهنگ دفاع مقدس استفاده كرد.

سرلشكر باقري با بيان اينكه در چند روز گذشته ۱۰ موزه دفاع مقدس با حضور رئيس جمهور افتتاح شده است، گفت: حدود ۵ موزه هم در حال ساخت است كه ظرف يكي دو سال آينده آماده مي‌شود.

وي در پايان با اشاره به اهميت اردو هاي راهيان نور گفت: در سال گذشته حدود ۶ ميليون نفر در قالب اردوي راهيان نور از مناطق عملياتي بازديد كردن. با توجه به علاقمندي نسل جوان مي‌بايست به اردوهاي رزمي دانش‌آموزي توجه ويژه داشت و بستر حضور گسترده تر جوانان را به اين مناطق فراهم ساخت؛ البته بسيج در حوزه آموزش رزم كارهاي خوبي كرده كه بايد توسعه يابد.


استكبار جهاني به دنبال تحميل ارزش‌هاي فرهنگي خود به ديگر ملل است

6 اسفند 1396-17:47:17

منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس

فرستنده: مدیر سایت


تصاوير تكميلي: