سرلشکر باقری در شورای سیاستگذاری راهیان نور:

«راهيان نور» موجب تقويت توان بازدارندگي كشور مي‌شود

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح حركت عظيم فرهنگي «راهيان نور» را موجب تقويت «توان بازدارندگي» كشور دانست و گفت: حضور جوانان در مناطق عملياتي هشت سال دوران دفاع مقدس، موجب مي‌شود تا دشمنان نسبت به دشمني‌هاي خود دچار ترديد شوند كه اكنون نيز در ترديد هستند.

17 اسفند 1396-15:57:24


«راهيان نور» موجب تقويت توان بازدارندگي كشور مي‌شود
17 اسفند 1396-15:57:24
منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس
فرستنده: مدیر سایت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به گزارش پايداري به نقل از دفاع پرس، سردار سرلشكر پاسدار «محمد باقري» رييس ستاد كل نيروهاي مسلح در نشست شوراي سياستگذاري راهيان نور كه صبح امروز (پنج‌شنبه 17 بهمن) و در آستانه روز ملي راهيان نور (20 اسفند) برگزار شد، ضمن تبريك فرارسيدن سالروز ميلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامي‌داشت ياد و خاطره شهداي انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و مدافعان حرم، از سردار شهيد محمدابراهيم همت كه سالروز شهادت وي در عمليات خيبر است، ياد كرد.

وي در ادامه با اشاره به ديداري كه سال گذشته دست‌اندركاران و خادمان راهيان نور در تاريخ 16 اسفند با رهبر معظم انقلاب اسلامي داشتند، گفت: آن جلسه مبدا تحول و حركت بيشتري در راهيان نور شد كه بايد تداوم داشته باشد. ان‌شاالله در روز شنبه (19 اسفند) نيز جمعي از كاروان‌هاي راهيان نور پيش از اعزام به مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار خواهند كرد.

سردار باقري گفت: در هفدهم دي ماه سال جاري نيز فرصت شد تا با رييس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس خدمت رهبر معظم انقلاب برسيم و گزارشي از عملكرد بنياد و راهيان نور به ايشان ارائه داريم كه ايشان نيز فرمايشاتي داشتند و نكاتي را بيان كردند. همچنين مديران كل بنياد نماز ظهر و عصر همان روز را به امامت رهبري اقامه كردند كه رهبري نيز در همان جمع نكاتي را بيان فرمودند كه بايد مبناي حركت راهيان نور و بنياد باشد.

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: همچنين در دهه فجر امسال 10 مركز فرهنگي دفاع مقدس با حضور رييس جمهور و به طور همزمان افتتاح شد كه اتفاق بزرگي در كشور است و اميد است با همكاري دولت، استانداران محترم و نيروهاي مسلح باقي مراكز فرهنگي دفاع مقدس نيز راه اندازي و افتتاح شود. اين مراكز محلي براي گردهمايي جوانان و پيشكسوتان دفاع مقدس خواهد بود تا با نام ميثاق «دفاع مقدس» گردهم آيند.

وي تدوين سند ملي راهيان نور را نيز يكي ديگر از اقدامات مهمي برشمرد كه در سال جاري اتفاق افتاده است و گفت: اين سند خدمت رهبر معظم انقلاب تقديم شده تا پس از تاييد مبناي كار راهيان نور قرار بگيرد.

سرلشكر باقري ضمن ابراز آرزوي موفقيت براي دست‌اندركاران راهيان نور و كسب موفقيت‌هاي بهتر در اين زمينه از تمامي نهادهايي كه در اين رابطه نقش دارند، تقدير و تشكر كرد و گفت: راهيان نور بايد به لحاظ كمي و كيفي روز به روز گسترش يابد و اوج بگيرد تا به اهداف عالي آن دست يابيم.

وي خاطرنشان كرد: اتفاق بزرگي است كه سالي بيش از 6 ميليون نفر كه بيش از 4 ميلون نفر آن يعني چيزي حدود 70 درصد جوانان و نوجوانان هستند، داوطلبانه در مناطق عملياتي هشت سال دوران دفاع مقدس حضور پيدا مي‌كنند. اين فرصت بي‌نظيري است كه خداوند و خون شهدا به ما داده بايد قدر بدانيم و همه بايد در اين امر مشاركت داشته باشند.

سردار باقري بيان داشت: در جلسه امروز، برخي از عزيزان به ابتكارات انجام شده اشاره كردند. اينكه درس آشنايي با معارف دفاع مقدس توسط نيروي انتظامي براي دانشجويان انتظامي در مناطق عملياتي دفاع مقدس ارائه شده و ارتش دفاتري را در يادمان‌هاي دفاع مقدس برپا كرده تا نيروي انساني مورد نياز خود را از بين جوانان سرزمين‌هاي نور انتخاب كند، ابتكار خوبي است. اين‌ها گوهرهايي است كه از چشمه راهيان نور پديد مي‌آيد. لازم است ساير نهادها و سازمان‌ها نيز اقدامات مشابه ناجا و ارتش را انجام بدهند. مگر نه اين است كه ما براي پست‌ها و مشاغل نيازمند نيروهاي متعهد، مومن و انقلابي با روحيه جهادي هستيم؟ راهيان نور محل تجمع اين نيروهاست.

«راهيان نور» موجب تقويت توان بازدارندگي كشور مي‌شود

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح در ادامه عنوان كرد: يكي از تاثيرات راهيان نور مربوط به قدرت دفاعي و تقويت توان بازدارندگي كشور است. ممكن است تصويري در ذهن دشمنان و بدخواهان نظام جمهوري اسلامي ايران شكل بگيرد و آن‌ها برداشت‌هايي از جوانان ما داشته باشند. اما راهيان نور تصوير درستي از جوانان ما را به آنان ارائه مي‌كند تا آن تصورات و توطئه‌ها را خنثي سازد.

وي افزود: حضور ساليانه بيش از 4 و نيم ميليون نفر نوجوان و جوان در مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس كه بيش از آن جمعيت هم علاقه‌مند به حضور در سرزمين‌هاي نور هستند، منجر مي‌شود كه دشمن در برنامه‌ريزي‌ها و تصميمات خود دچار ترديد شود. اگر ملتي پاي آرمان‌هاي خود بايستد، دشمن در توطئه‌ها و دشمني‌ها خود ترديد مي‌كند، همان‌گونه كه اكنون در ترديد است. اينكه آمريكا به كشور ما حمله نمي‌كند به اين دليل است كه مي‌داند با ملت ايران نمي‌تواند مقابله كند.

سردار باقري گفت: نبايد ترديد داشت كه دشمن ايستاده و به دنبال اجراي توطئه‌هاي خود است و اين دشمن هم‌پيمان رژيم صهيونيستي است اما او هزينه و فايده مي‌كند؛ يعني مي‌سنجد كه آيا حمله به ايران براي او نتيجه‌اي دارد يا ندارد و دائما به اين نتيجه رسيده كه هزينه‌هايش در حال افزايش است. در اين محاسبه ملت و جوانان ايران نقش مهمي دارند كه يكي از عرصه‌هاي بروز آن راهيان نور است.

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح كشورمان به اشاره به سفري كه به سوريه داشت، گفت: در آن سفر تجربه‌هاي دفاع مقدس را براي مقامات سوري بيان كردم. فرماندهان ارتش پاكستان و تركيه نيز كه در ايران حضور پيدا كردند، از موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس بازديد كردند و براي آنان عجيب و چشم‌گير بود كه ملت و مسئولان ايران چگونه به اين حادثه نگاه كرده و به دفاع مقدس افتخار مي‌كنند.

وي افزود: همچنين به مقامات سوري گفتم كه برخي قسمت‌ها از اين شهرهاي جنگ‌زده را در بازسازي‌ها حفظ كنيد تا آيندگان ببينند كه كشور شما و عراق چه شري را از سر گذارنده و اين امنيت چگونه به دست آمده است. گوشه‌اي از آن تلاش‌هايي كه براي دفاع از جبهه مقاومت انجام شده در فيلم «به وقت شام» به نمايش گذاشته شده است اما بايد بيشتر از اين‌ها گفت كه توفاني در حال رخ دادن بود. توفاني كه هدفش عراق و سوريه نبود بلكه هدفش جمهوري اسلامي ايران و انقلاب اسلامي بود. آن وقتي كه نتوانستند مركز مقاومت يعني ايران اسلامي را دچار خدشه كنند، به سراغ سرانگشتان جبهه مقاومت يعني عراق و سوريه رفتند. بسياري از ايراني‌ها به صورت داوطلبانه در جريان دفاع از حرم، مشاركت داشتند و بسياري نيز مشتاق بودند كه در عراق و سوريه حضور پيدا كنند اما امكان آن فراهم نشد؛ اما همه مردم ايران در حفظ عراق و سوريه پشتيباني كردند و بايد آن صحنه‌ها حفظ شود تا مردم ايران، سوريه و عراق و بلكه مردم منطقه غرب آسيا و جهانيان بدانند كه چه شري از سر اين مردم دفع شد.

وي با بيان اينكه در برخي از كشورها جوانان نسبت به هويت خود و تاريخ خود بي تفاوت هستند، تصريح كرد: اگر در نماياندن و آموزش هويت ملي، تاريخ ملي و گذشته پرافتخار كشورمان كوتاهي كرده‌ايم، راهيان نور فرصتي است تا ملت و جوانان ما بدانند كه امنيت چيست و ايران اسلامي چه گذشته‌اي را طي كرده است.

ضرورت توسعه 7 استان مقصد راهيان نور

سرلشكر باقري همچنين به موضوع تاثير راهيان نور بر توسعه 7 استان كه مقصد كاروان‌هاي راهيان نور در طول سال است، پرداخت و گفت: تاثير راهيان نور بر توسعه اين 7 استان، مساله و موضوع مهمي است و كارگروه خاصي را مي‌طلبد تا دستگاه‌هاي مختلف وارد شوند. اينكه حضور بيش از 6 ميليون نفر در طول سال در راهيان نور چه كمكي مي‌تواند به اقتصاد، فرهنگ و امنيت اين استان‌ها داشته باشد بايد در آن كارگروه مورد بحث و تبادل نظر قرار بگيرد و سپس در مسير ابلاغ و اجرا قرار گيرد كه ابعاد مختلفي دارد.

3 نكته براي راويان

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح همچنين بر ضرورت بازآموزي راويان و خادمان تاكيد كرد و گفت: در رابطه با روايت حماسه‌هاي دفاع مقدس نكات ظريفي در بيانات رهبر معظم انقلاب وجود دارد. رييس جمهور نيز در مراسم افتتاح مراكز فرهنگي دفاع مقدس به سه موضوع اشاره كردند كه من نيز به آن مي‌پردازم. نخست اينكه ايشان گفتند ما به دفاع پرداختيم و دفاع ما مقدس بود و مردم ايران نيز صلح‌طلب هستند. اين را راويان بايد دائما بگويند كه ما از كشورمان دفاع كرديم.

وي افزود: نكته ديگر اعتماد مردم به نظام، فرماندهان و سيستم نظامي بود كه رييس جمهور بدان اشاره داشت. مردم در دفاع مقدس تا پاي جان و تا پايان دفاع مقدس ايستادند و اكنون نيز ايستاده‌اند. روحيه خانواده شهيد محمدحسين حداديان مويد همين مطلب است. اين‌ها براي نظام جمهوري اسلامي ايران افتخار است.

سرلشكر باقري گفت: و نكته سوم فراجناحي بودن و فراسليقه‌اي بودن دفاع مقدس است كه اين موضوع بايد در مناسبت‌هاي دفاع مقدس و راهيان نور هم رعايت شود. از شهيد باقري پرسيدند كه شما در چه خطي هستي و ايشان جواب داد كه من در خط ثوابم. ادا و اطوارهاي جناحي در دفاع مقدس بسيار حقير بود. پاكي دفاع مقدس بايد حفظ شود و در بيان روايت‌ها بايد از دروغ، تحريف، افراط و تفريط و... دوري شود. دفاع مقدس آغوشش براي همه ملت ايران باز بود و ما ديديم كه چه كساني به آنجا آمدند و تغيير يافتند و برخي به شهادت رسيدند و برخي هم جانباز شدند. نيروهاي مسلح نيز فراتر از جناح‌هاست و روحيه دفاع مقدس بايد حفظ شود.

نقش نهادها و نيروها در دفاع مقدس برجسته شود

موضوع ديگري كه سرلشكر باقري در نشست شوراي سياستگذاري راهيان نور بدان پرداخت، ارائه نقش دستگاه‌ها و نهادها در دفاع مقدس در راهيان نور است.

وي در اين رابطه گفت: بسياري از دستگاه‌ها و نهادها در دفاع مقدس نقش مهم و اثرگذاري داشتند كه هنوز برخي از آن نقش‌ها در راهيان نور ارائه نشده است. اين كاري است كه بايد دنبال شود. نيروي هوايي ارتش هر ساله نمايشگاهي را در پايگاه شكاري دزفول برپا مي‌كند كه ضمن ارائه تجهيزات و توانمندي‌هاي خود، فضايي را براي آشناسازي جوانان با نقش نيروي هوايي ارتش در دفاع مقدس فراهم مي‌آورد. نيروي دريايي ارتش نيز هر ساله نمايشگاهي را در شهر خرمشهر برپا مي‌كند.

سرلشكر باقري با اشاره به نمايشگاه موشكي كه سال گذشته در يادمان عمليات والفجر هشت در فاو برپا شد، گفت: يكي از برجسته‌ترين كارهايي كه در عمليات والفجر هشت انجام شد، احداث پل بر روي اروندرود توسط جهاد سازندگي و مهندسي سپاه بود كه لازم است اين پل توسط جهاد سازندگي احيا و به مردم نشان داده شود.

وي اضافه كرد: همچنين بايد نقش واحدهاي مختلف در دفاع مقدس همچون واحدهاي تخريب، اطلاعات عمليات، توپخانه، زرهي، ش.م.ر و... در يادمان‌هاي راهيان نور ارائه شود كه اين كار بايد توسط صنايع دفاعي و رسته‌هاي نيروهاي مسلح انجام بگيرد. به طور مثال يادمان شهيد حسن باقري در فكه به اين دليل كه شهيد باقري موسس اطلاعات عمليات سپاه بوده است، مي‌تواند محلي براي آشنايي جوانان با اطلاعات در دفاع مقدس و همچنين اطلاعات عمليات در ايران و جهان باشد.

سرلشكر باقري در پايان بر ضرورت توجه ويژه به كودكان و نوجوانان در راهيان نور تاكيد كرد و گفت: در بحث آموزش هر چه سن پايين‌تر باشد، اثرگذاري بيشتر است. از اين رو لازم است در هر يادمان، برنامه‌هايي براي كودكان و نوجوانان تدارك ديده شود. ما بايد در اين رابطه سرمايه‌گذاري كنيم. تفاهم‌نامه‌اي نيز در خصوص نشر علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش به امضا رسيده و كارهاي خوبي انجام شده است.


«راهيان نور» موجب تقويت توان بازدارندگي كشور مي‌شود

17 اسفند 1396-15:57:24

منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس

فرستنده: مدیر سایت


تصاوير تكميلي: