درخواست معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملي از يادگاران دوران دفاع مقدس

درخواست معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملي از يادگاران دوران دفاع مقدس

علي زرافشان معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس در خصوص گردآوري اسناد و مدارك دفاع مقدس اظهار داشت: سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس بنا بر وظيفه ذاتي كه دارد، مسووليت جمع آوري اسناد تاريخي مردم ايران را دارد. يكي از عرصه‌هايي كه جزو نقاط عطف تاريخ ملت ايران محسوب مي‌شود، دوران دفاع مقدس است. در اين دوران ما شاهد شكوه ارزش‌هاي ملت ايران هستيم. به همين جهت گردآوري اسناد اين دوران يكي از حوزه‌هايي است كه به طور جدي در آن ورود پيدا كرديم.

15 مهر 1397-08:17:02


وي افزود: نهادهايي همچون بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس بنا بر وظيفه‌اي كه برايشان تعريف شده است در اين عرصه ورود پيدا كردند و اسنادي را گردآوري مي‌كنند. نسخه‌هاي الكترونيك اين اسناد در حال آماده سازي است تا در اختيار محققين و پژوهشگران قرار گيرند.

معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران با اشاره به نحوه استفاده از اسناد، گفت: پژوهشگران از دو طريق حضوري و مراجعه به پورتال مي‌توانند از اسناد استفاده كنند. علاقمندان مي‌توانند با پرداخت هزينه بسيار كم از نسخه الكترونيك اسناد بهره ببرند.

زرافشان درباره پرونده‌هاي تشكيل شده از سوي سازمان‌ها و ارگان‌هاي مختلف از دوران دفاع مقدس در اين سازمان، عنوان كرد: هزار و 550 پرونده مربوط به دفاع مقدس از سوي بنياد شهيد و امور ايثارگران، 848 پرونده از اسناد مربوط به وزارت دفاع، 820 پرونده از اسناد جهاد سازندگي و 623 پرونده از مركز اسناد انقلاب اسلامي در مخازن سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس جمع آوري شده است. اين پرونده‌ها الحاق يك برگ سند و يا حاوي چندين برگ هستند.

وي ادامه داد: اين اسناد مراحل ثبت تا شناسنامه‌دار شدن را پيموده‌اند و نسخه الكترونيك آن بزودي در اختيار مخاطبان قرار مي‌گيرد. با توجه به اين كه اسناد مربوط به دوران دفاع مقدس بين دستگاه‌هاي مختلف پراكنده است، برخي سازمان‌ها همچون آموزش و پرورش داراي اسناد بسياري هستند كه اسناد هنوز به طور كامل در اختيار سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس قرار نگرفته‌اند.

معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران در پايان از يادگاران دوران دفاع مقدس و خانواده معزز شهدا درخواست كرد تا در صورت اينكه اسنادي را از آن دوران در اختيار دارند، جهت بهره‌برداري به سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس تحويل دهند.


درخواست معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملي از يادگاران دوران دفاع مقدس

15 مهر 1397-08:17:02

منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس

فرستنده: دبیر سرویس خبر


تصاوير تكميلي: