شوراي راهبردي

تشكيل جلسه شوراي راهبردي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

شوراي راهبردي در ساعت 10 صبح روز يكشنبه 1397/11/07 به رياست سردار رودكي رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و با حضور سرداران غلامپور، نائيني، باراني، كبيري و اميران ارتش ياسيني، معين وزيري، مفيد و مهندس ورشابي، حجت الاسلام دكتر دهقان، دكتر الهامي، دكترنهادي، جناب آقاي اميدوار تشكيل گرديد.

9 بهمن 1397-15:36:34


تشكيل جلسه شوراي راهبردي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
9 بهمن 1397-15:36:34
منبع خبر: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

پس از تلاوت آياتي از كلام الله مجيد و خير مقدم به حاضرين در جلسه جناب اقاي دكتر نهادي مدير پژوهش پژوهشگاه مجموعه برنامه هاي اجرايي پژوهشگاه را با ذكرحجم برنامه و عملكرد پژوهشگاه ارايه دادند. در اين گزارش مجموعه نشست‌هاي علمي تخصصي، همايشها و پيش همايش هاي برگزار شده، تهيه نماهاي راهبردي دفاع مقدس، جلسات گروه‌ها و ميزهاي پژوهشي با ذكر كليات آن ارايه گرديد. اقدامات پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در تعامل با آموزش و پرورش به صورت ويژه مورد بحث قرار گرفت و اقداماتي كه براي گنجاندن متون دفاع مقدس در كتاب‌هاي درسي دانش آموزان توسط پژوهشگاه انجام گرفته است با ذكر جزئيات ارايه شد.

سردار كبيري با عنايت به ابلاغيات سردار باقري رياست محترم ستاد كل نيروهاي مسلح در خصوص خطوط فاصل وظايف پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و بنياد حفظ آثار و برخي ابهامات در چگونگي اجراي اين ماموريت‌هاي و ساختار پژوهشگاه خواستار برگزاري جلسه در حضور سردار باقري شدند.

سردار نائيني: به تعداد مراكز پژوهشي و انجام كارهاي تكراري اشاره كردند و رسالت پژوهشگاه را در سطح يك مجموعه علمي و پژوهشي بسيار با اهميت دانستند ايشان توصيف حوادث و وقايع دفاع مقدس را وظايف ساير مجموعه‌هاي پژوهشي بيان كردند و تبيين راهبردي و توليد علم در حوزه دفاع مقدس را مهمترين وظيفه پژوهشگاه دانستند و اظهار داشتند گروه‌هاي علمي پژوهشگاه بايد اين امر خطير را با استفاده از نشستهاي علمي، كارگاه هاي تجربه نگاري و طراحي دوره‌هاي ويژه عملياتي نمايند. 200 پروژه تحقيقاتي توسط مركز اسناد دفاع مقدس در حال اجراي است و 65 جلد روز شمار جنگ نوشته شده و تا 3 سال آينده كامل مي‌شود 60 كتاب نبردي پيش بيني شده و در حال اجرا است. تاريخ شفاهي فرماندهان در حال پياده‌سازي است. البته اين اقدامات توسط مركز اسناد در خصوص اقدامات مربوط به سپاه است و ارتش هم بايد اقدامات خودش را با استفاده از تاريخ شفاهي مكتوب كند و ارائه كند مركز اسناد سپاه مجموعه اسنادي را در اختيار دارد كه حاصل 40 سال كار است و وظيفه دارد از مجموعه هاي پژوهشي پشتيباني اسنادي بكند ولي انتقال آن و در اختيار داشتن ساير مجموعه‌هاي پژوهشي در حد نياز و ضرورت است. تجربه نگاري كار بسيار مهمي است كه سپاه با دستور سردار جعفري قرار است به سردار نائيني واگذار نمايند كه داراي نيروي انساني و امكانات و بودجه مناسبي است كه با فعاليت رسمي آن، پژوهشگاه مي‌تواند مشاركت خوبي داشته باشد.

دكتر الهامي پيشنهاد داشتند كميته دستگاهي دفاع مقدس راه اندازي شود تا با برگزاري كرسي‌هاي نظريه پردازي در حوزه دفاع مقدس توليد علم صورت گيرد. ايشان بردن متون در كتاب هاي درسي را يك كار پژوهشي و از وظايف پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس دانستند و ارتقا رتبه فصلنامه پژوهشگاه را به علمي پژوهشي خواستار شدند ارتقاء سايت پژوهشگاه نياز به نيروي انساني، پشتيباني مالي و امكاناتي نياز دارد.

امير معين وزيري توليد علم را يك موضوع بسيار اساسي عنوان كردند و اينكه يك مرجعي بايد اين نظارت و رسيدگي را انجام دهد و اگر اين نظارت انجام نشود هر كسي مي‌تواند يك نوشته را به عنوان يك كار پژوهشي و علمي ارائه نمايد و لازم است روش‌هاي تحقيق در حوزه‌هاي دفاع مقدس را به همگان ارائه كرد تا تحقيقات‌هاي مورد نظر براساس يك فرآيند علمي شاخص‌هاي درست و پذيرفته شده باشد تا از اين بي سر و ساماني در حوزه‌هاي پژوهش اجتناب شود.

حجه الاسلام دكتر دهقان با تسليت ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها، وجود پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس را يك بركت دانستند كه فرماندهان و اعضاي آن بسيار گران قدر هستند كه حضور اين مجموعه در دانشگاه عالي دفاع ملي با وجود دانشجويان، اساتيد و زمينه‌هاي پژوهشي در قالب‌هاي مطالعات گروهي و رساله‌هاي دانشجويي فرصت بسيار خوبي است كه مي تواند با بهره‌گيري از مراكز پژوهشي و دافوس‌هاي ارتش و سپاه مي‌تواند سهم بسيار مهمي در توليد علم داشته باشد.

ايشان پاسخگويي به سوالات و ابهامات دانشجويان در سراسر كشور را بسيار حائز اهميت دانستند كه پژوهشگاه مي‌تواند با هدايت اساتيد دفاع مقدس به اين ابهامات پاسخ دهد و حتي براي دبيران درسي آمادگي دفاعي نيز بايد كلاس‌هاي رفع سوال و ابهام داير شود. پژوهش در حوزه نقش اقشار مختلف در دفاع مقدس بسيار حائز اهميت است كه معمولا بر روي آنها كار نشده است و پژوهشگاه ميتواند در اين زمينه نقش آفريني كند.


تشكيل جلسه شوراي راهبردي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

9 بهمن 1397-15:36:34

منبع خبر: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فرستنده: دبير سرويس خبر


تصاوير تكميلي:
تشكيل جلسه شوراي راهبردي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
9 بهمن 1397-15:36:34
منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد