كاربر ميهمان دوشنبه، 29 مرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سجده‌ي شكر/ديدار دست‌اندركاران ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي حوزه‌ي هنري با رهبر انقلاب

كمي دير رسيدم به جلسه. گويا ابتدا قرار بود اين ديدار، نشست گزارش «رمان انقلاب» باشد به رهبر انقلاب كه با كوتاه‌شدن دست «اميرحسين فردي» از دنيا، برنامه تغيير كرد به ديدار و گزارش دفاتر ادبيات و هنر مقاوت و ادبيات انقلاب اسلامي.

6 شهريور 1392-11:07:43


سجده‌ي شكر/ديدار دست‌اندركاران ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي حوزه‌ي هنري با رهبر انقلاب
6 شهريور 1392-11:07:43
منبع: پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت العظمي سيد علي خامنه‌اي
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

همان‌طور كه اميرحسين فردي محور رمان و داستان انقلاب بود، ستون خيمه‌ي اين دو دفتر هم سرهنگي و بهبودي و كمري و ... هستند. اي‌كاش حوزه فكري بكند براي ساختار اين دفاتر كه با فقدان افراد محوري، كارها از رونق نيفتد.

ديدار ارديبهشتي و اخواني دفاتر با آقا با سلام و تشكر محسن مؤمني شروع شد. او از طرف خانواده‌ي مرحوم فردي هم مأمور به تشكر از آقا براي پيام تسليت ايشان بود. پس از سلام و تشكر، فيلمي كوتاه پخش شد كه يك‌جور گزارش كار مصوّر و موجز از فعاليت‌هاي اين دو دفتر بود. رهبر انقلاب فيلم را به‌دقت همراه با بقيه نگاه كردند. حاضران در جلسه حدود ۳۰ نفر مي‌شدند كه اعضاي اين دو دفتر و البته معاونان و مديران حوزه بودند. يك سمت رهبر انقلاب، آقايان سرهنگي و بهبودي و كمري و محسن مؤمني نشسته بودند، سمت ديگر هم حاج‌آقاي خاموشي و آقاي حمزه‌زاده.

از فيلم اگر قرار بود فقط يك جمله را انتخاب كنم، همين جمله‌ي سرهنگي را انتخاب مي‌كردم كه: «چيزي كه نوشته نشود، انگار اصلاً وجود نداشته.» بعد از فيلم، باز هم محسن مؤمني رشته‌ي كلام را به دست گرفت كه: «مهم‌ترين موضوع حوزه‌ي هنري، انقلاب اسلامي است؛ انقلاب اسلامي نه‌فقط به عنوان اتفاقي در ظرف زمان، بلكه در حوزه‌ي مفهوم و گفتمان.»

مؤمني تأكيد كرد كه با همكارانش تلاش مي‌كنند چهره‌ي «آدم اهل اين انقلاب» را ترسيم كنند. مؤمني به انتقاداتي اشاره كرد كه به ادب و هنر انقلاب مي‌شود و گفت با تمام اين انتقادات، با طيّ مسيري پر پيچ و خم، سبك هنر انقلاب ديگر داراي شأن غير قابل انكار شده است و نمونه‌اش جريان شعر انقلاب است. اهميت اين شأن و سبك هم در اميدوارشدن هنرمندانِ وابسته و دلبسته به انقلاب است، چرا كه در دوره‌هايي حتي مسئولان درجه‌يك فرهنگ كشور هم نظرشان اين بود كه جنگ و انقلاب ديگر تمام شده و ادب و هنري هم ندارد و قائل به تعطيلي اين دفاتر بودند. امروز اما مي‌بينيم با وجود افت نسبي رونق نمايشگاه كتاب و عدم رضايت عمومي ناشران از استقبال مردم، غرفه‌ي حوزه‌ي هنري از رشد فروش تيراژي و ريالي برخوردار باشد كه باعث اميدواري است.

مؤمني صحبتش را كوتاه كرد و جلسه را به سرهنگي سپرد. آقاي سرهنگي سلامي ساده كرد و بي‌حاشيه رفت سر اصل مطلب: «به خاطر همه‌ي محبت‌هايي كه به دفتر و حوزه هنري داريد، تشكر مي‌كنم. شما از گذشته‌ي دفتر خبر داريد. جسارت مي‌كنم و چند كلمه درباره‌ي امروز دفتر و فرداي خودمان مي‌گويم. ما امروز روزهاي خوبي داريم. شايد در ۲۵ سال گذشته هيچ‌وقت دست ما اين‌قدر از خاطرات پر نبود. هم نگاه جامعه‌ي خودمان به سمت اين ادبيات و خاطرات چرخيده و هم نگاه بين‌المللي. فرهنگ هم از راه تجارت و مهاجرت از مرزها عبور مي‌كند و هم از طريق جنگ و طريق جنگ، يك بخشش همين محصولات است و خاطرات. امروز حال خوبي داريم، ولي بايد جاي خوشحالي به فكر فردا باشيم.»

سرهنگي ادامه داد كه: با دانش و تجربه‌اي كه در اين ۲۵ سال انباشته شده، هر دو ادبيات مقاوت و انقلاب بايد راه خودشان را به سمت قسمت‌هاي پژوهشي‌تر باز كنند. دفترها هم صاحب‌اثر هستند و هم صاحب‌نظر. دوستانِ هر دو دفتر براي ورود به مرزهاي فكري و انديشه‌اي برنامه‌هايي دارند كه بعضي را انجام داده‌اند. حالا دنبال تأسيس سومين دفتر هم هستيم؛ دفتر ادبيات اسارت. داربستش را هم زده‌ايم تا ببينيم كي از آن بالا مي‌رويم. ما حدود ۵ هزار نامه از اسيران عراقي به مسئولان خودمان داريم. همين‌طور چندين هزار نامه از اسيران خودمان به خانواده‌هايشان. ارتش هم خيلي خوب با ما همكاري كرده و به‌جرأت مي‌توانم بگويم كه قوانين و مقررات حاكم به اردوگاه‌هاي آنها از كنوانسيون‌هاي ژنو هم متعالي تر بوده.

سرهنگي هم مثل مؤمني، كوتاه و مختصر حرف‌هايش را زد؛ بدون مقدمه‌ي طولاني و تعارف و بدون مؤخره‌اي شبيه به انشاءهاي دوران مدرسه كه: پس ما نتيجه مي‌گيريم فلان و بهمان!

اصلا جلسه اخواني تر از اين بود كه بخواهد صرف حواشي بشود.

عليرضا كمري نفر بعدي بود. صحبت‌هايش را دسته‌بندي كرده بود و كاغذي كه دستش گرفته بود، نشان مي‌داد حرف‌هاي بسياري دارد. نخست اشاره‌اي كرد به سابقه‌ي شكل‌گيري دفتر و انتخاب اسم توسط آقاي بهبودي براي آن و درآمدن دفتر ادبيات انقلاب از دل دفتر ادبيات مقاوت و بعدتر، درست‌شدن نام و نهادي به نام مركز مطالعات و تحقيقات فرهنگ و ادب پايداري. او توضيح داد در انتخاب همين نام هم معلوم مي‌شود كه كار دفاتر كمي رويّه‌ي پژوهشي‌تر گرفته سمت‌و‌سوي تا در كنار توليد متن، امر فكر كردن و پژوهش هم محل توجه باشد.

آقاي كمري تأكيد كرد كه جنگ را بايد انديشيد و مطالعه كرد؛ كاري كه از نيمه‌ي دوم سال ۱۳۶۷ آغاز شد. كارهاي دفتر را هم دسته‌بندي كرد: اول تصحيح متن‌هاي بازمانده از اهل جن


سجده‌ي شكر/ديدار دست‌اندركاران ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي حوزه‌ي هنري با رهبر انقلاب

6 شهريور 1392-11:07:43

منبع: پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت العظمي سيد علي خامنه‌اي

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازآتش بس رسمي ايران وعراق


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره