كاربر ميهمان سه‌شنبه، 29 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 جستاري در« فرهنگ جبهه» از منظر رزمندگان/ خداحافظ شما و امام. . . !

«فرهنگ جبهه‌» فرايندي طبيعي بود كه خواهي نخواهي با وجود بيش از 3 هزار روز جنگ در جبهه‌هايي كه 1354 كيلومتر گسترده بودند، پديد آمد. در اين فرهنگ با مجموعه‌اي از شعارها، رجزها، ‌آداب، ‌رسوم، اصطلاحات، ‌تعبيرها و. . . رو به‌‌رو هستيم كه با واكاوي آنها مي‌توان دريافت مباني چنين فرهنگي‌صرفنظر از شرايط خاص موجود در جبهه‌ها، ريشه در فرهنگ اسلامي ـ ايراني داشت كه در كوران آتش جنگ آبديده شده و رو به تكامل نهاده بود.

7 شهريور 1392-08:56:25


جستاري در« فرهنگ جبهه» از منظر رزمندگان/ خداحافظ شما و امام. . . !
7 شهريور 1392-08:56:25
منبع: سايت جوان آنلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

مجموعه‌اي از گذشت‌ها، ايثارها، از خودگذشتگي‌ها، جانبازي‌ها و... نمادهاي بارز چنين فرهنگي هستند كه سعي مي‌كنيم در اين نوشتار با استفاده از سخنان خود رزمندگان از كليت‌گذر كرده و به مصداق‌هاي جزئي‌تر و عيني‌تري اشاره كنيم.

اشعار و رجزها

در طول جنگ تحميلي علاوه بر اشعار و ترانه‌هايي كه به شكل حرفه‌اي از رسانه‌ها با مضامين حماسي و انقلابي پخش مي‌شدند، خود رزمندگان در جبهه‌ها اقدام به ابداع اشعاري مي‌كردند و در مناسبت‌هاي مختلف معمولاً به شكل همنوايي اجرا مي‌كردند. سردار عسكري يكي از رزمندگان پيشكسوت سپاه محمد رسول‌الله (ص) با ياد‌آوري برخي از اشعار موجود در اين خصوص مي‌گويد: ورزش‌هاي همگاني در صبحگاه‌ها به جهت آمادگي رزمي رزمندگان از اهميت خاصي برخوردار بودند. اما در كنار نشاط تن يكي از مباحثي كه همواره در راهپيمايي‌ها به آن توجه مي‌شد بالا بردن روحيه رزمندگان بود. به همين منظور اشعاري همنوا با حركت رزمندگان خوانده مي‌شد كه ريتم تندشان با قدم‌هاي رزمندگان هماهنگ مي‌شد و حالتي حماسي به ورزش‌هاي همگاني مي‌بخشيدند. به عنوان نمونه شعار «كل گردان كل گردان يا زهرا. . . كل گردان كل گردان يا حسين و. . . » از جمله آنها بود كه بنا به ميزان دوندگي رزمندگان حول محور ميدان صبحگاه، تكرار مي‌شد و با اتمام نام تمامي چهارده معصوم(ع)‌ ورزش همگاني نيز به اتمام مي‌رسيد.

تم مذهبي موجود در اينگونه شعارها به خوبي از ماهيت سرايندگان و اجراكنندگان آن خبر مي‌دهد. براي آشنايي خوانندگان نمونه‌هايي از اين شعارها عنوان مي‌شود كه از رزمنده جانباز فاضلي دوست اخذ كرده‌ايم. جالب اينجاست كه آمارهاي موجود از تكرار چند نام به خصوص در ميان اسماء متبركه خبر مي‌دهند كه نام‌هاي نوراني حضرت صاحب الامر(عج)، حضرت زهرا (س) و همچنين امام حسين(ع) از اين جمله هستند:

اگر مرد جنگي بگو يا حسين/‌اي لشكر صاحب زمان آماده باش آماده باش. . . ‌اي بي‌بي دو عالم ما را رها نگردان ( در اينجا كل گردان همنوا فرياد مي‌زدند: يا زهرا. . . ) نگاه تو نجات ما نجات ما شهادت ( يازهرا)/ كي خسته‌است؟ (دشمن)/ ماشاءالله حزب‌الله... آرپي‌چي زن حزب الله... اگرچه كوچك و كم سن و سال است ( عشق است عشق است عشق است) بسيجي پير و ميدان دار عشق است (عشق است عشق است عشق است...)

آداب و رسوم

نوع رفتارهاي رزمندگان در شرايط و موقعيت‌هاي مختلف نيز بخشي از فرهنگ جبهه را شامل مي‌شد كه البته آداب و رسوم به جهت گستردگي رفتار و كردار رزمندگان موارد متعددي را نظير آداب فرماندهي و فرمانبري، آداب بزرگداشت مناسبت‌هاي مذهبي، آماده شدن براي شركت در عمليات‌هاي نظامي، ‌آداب آموزش و. . . شامل مي‌شود.

آداب فرماندهي: محمد محمدي يكي از رزمندگان لشكر 10 سيد الشهدا(ع) در دفاع مقدس در خصوص رده‌هاي مختلف و همين طور آداب فرماندهي دفاع مقدس مي‌گويد: مسئوليت‌ها در واحدهاي نظامي از دسته، گروهان، گردان، تيپ و لشكر تشكيل مي‌شد. البته اين مسئولان كساني بودند كه خود رزمندگان معمولاً به صورت مستقيم با آنها ارتباط داشتند. وگرنه مسئولان و فرماندهان ستادي هم بودند كه به دليل عدم ارتباط مستقيم اغلب آنها با رزمندگان، در فرهنگ دفاع مقدس نيز كمتر به آنها پرداخته مي‌شود. به عنوان نمونه اگر شما از كسي كه ذره‌اي با دفاع مقدس آشنايي داشته باشد بخواهيد چند شهيد شاخص را معرفي كند، به سرعت نام‌هايي چون همت، باكري، ‌زين‌الدين، خرازي و. . . را مي‌گويد. يا از سرداران زنده نامي چون سرداران فضلي، ‌قرباني، سليماني و. . . را نام مي‌برد در حالي كه ما در همان دوران جنگ فرماندهان ستادي رده بالاتري هم داشتيم. اما فرمانده لشكرها به عنوان بالاترين مقامي بودند كه مستقيما با رزمندگان ارتباط داشتند و همين ارتباط چهره به چهره و نفس به نفس باعث ايجاد انس و الفت و شناخت و در نهايت احساس دوستي و همدلي مي‌شد.

محمدي از اصطلاح فرمانده پشت بي‌سيمي كه رزمندگان در خصوص برخي از مسئولان ستادي به كار مي‌بردند، مي‌گويد و ادامه مي‌دهد: در سوي ديگر از فرماندهاني كه به شخصه در ميدان نبرد حضور مي‌يافتند به عنوان كساني كه فرمانده پشت بي‌سيمي‌نيستند ياد مي‌شد. اغلب فرماندهان لشكر از جمله فرماندهاني بودند كه همواره خود در خطوط مقدم جبهه‌ها حضور مي‌يافتند. در خصوص شهيد خرازي نقل مي‌شود كه در برخي مواقع به جهت حفظ ايمني نيروهاي تحت امرش به شخصه در سنگرهاي خط شكن حضور مي‌يافت تا شرايط رزمندگان را از نزديك لمس كند. او فرماندهي بود كه در عمليات خيبر يك دستش را از دست داد و در كربلاي5 آسماني شد.

آداب فرمانبري: بخش قابل توجهي از يگان‌ها و لشكرهاي سپاه تشكيل شده از بسيجياني بودند كه برخي از آنها در دوره‌هاي سه‌ماهه نظير تعطيلات تا


جستاري در« فرهنگ جبهه» از منظر رزمندگان/ خداحافظ شما و امام. . . !

7 شهريور 1392-08:56:25

منبع: سايت جوان آنلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره