كاربر ميهمان سه‌شنبه، 30 مرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 آخرين شانس در مقابل ايران

«با ايران چه كنيم؟ هر چه پول در رگ هاي عراق تزريق شده نتيجه نداده است. اگر عراق برود، فردا كويت و پس فردا عربستان سعودي نيز رفته است و تنها يك روزنه ي اميد هست، با سقوط قيمت نفت، ايران ورشكست مي شود و ماشين جنگي او از كار مي افتد،‌ شايد اين درمان كارگر شود و اين آخرين شانس ماست.»‌

11 آذر 1387-07:43:33


«با ايران چه كنيم؟ هر چه پول در رگ هاي عراق تزريق شده نتيجه نداده است. اگر عراق برود، فردا كويت و پس فردا عربستان سعودي نيز رفته است و تنها يك روزنه ي اميد هست، با سقوط قيمت نفت، ايران ورشكست مي شود و ماشين جنگي او از كار مي افتد،‌ شايد اين درمان كارگر شود و اين آخرين شانس ماست.»‌

اين جملات را ويليام فاير از كارشناسان ارشد دستگاه ديپلماسي آمريكا عنوان كرده است. اين ديدگاهي است كه سرانجام آمريكايي ها براي جلوگيري از پيروزي ايران در جنگ با عراق به آن رسيدند.

آمريكايي ها علاوه بر تلاش در كاهش قيمت نفت، تلاش ديگري را در راستاي كمك به عراق در پيش گرفتند كه آن، طراحي حمله به سكوها و تأسيسات نفتي و اقتصادي ايران بوده است.

در اين زمينه روزنامه ي واشنگتن پست از قول منابعي كه آن را كاملاً موثق مي نامد، در تاريخ 15 دسامبر 1986 طي مقاله مبسوطي با عنوان ( C . I . A در جنگ خليج فارس به عراق كمك مي كند) مطالبي را منتشر نموده كه مطالعه آن، گوشه اي از دشمني آمريكا با اين ملت را به خوبي عيان مي كند. با هم گزيده اي از اين مقاله را مي خوانيم:

«سيا (CIA) از سال 1984 كه احتمال پيروزي ايران بيشتر به نظر مي رسد، به وسيله ي واحد خود در سفارت آمريكا در بغداد با مقام هاي عراقي تماس گرفت و شالوده ي ارتباط منظم بين دولت مردان سطح بالاي آمريكا و عراق را پايه گذاري كرد. دولت آمريكا عكس هاي ماهواره هاي جاسوسي خود را كه در آن محل دقيق نيروگاه هاي برق، پالايشگاه هاي نفت و تأسيسات نفتي ايران مشخص بود به عراق مي داد و هواپيماهاي عراقي نيز آن نقاط را بمباران مي كردند.

سپس چند ساعت بعد،‌ مقامات آمريكايي مجدداً عكس هاي محل هاي بمباران شده را كه به وسيله ي ماهواره هاي جاسوسي گرفته شده بود در اختيار مقامات عراقي مي گذاشتند تا ميزان خسارات وارد شده و دقت بمباران معلوم گردد و در صورت لزوم حمله ي بعدي به آن محل، دوباره برنامه ريزي شود.

بر اساس مقاله ي مذكور، ويليام كيسي، رييس سازمان سيا مرتباً با مقام هاي عراقي ملاقات داشته و آخرين بار آن در اكتبر و نوامبر 1986 بوده است. كيسي در كليه ملاقات هاي خود، مقام هاي عراقي را تحريك مي كرد كه از برتري نيروي هوايي خود بيشتر استفاده نمايند و هدف هاي اقتصادي ايران را كه عموماً شامل تأسيسات نفتي و برق مي شد زيادتر و دقيق تر بمباران كنند و آنها را از بين ببرند.

برآورد سازمان «سيا» نشان مي داد كه تعداد هواپيما،‌ تانك و موشك عراق چهار برابر ايران است. بر اثر تحريك آمريكا، حمله هاي هواپيماهاي فرانسوي عراق به خارك در ماه هاي 1986 موجب وارد آمدن خسارات سنگيني گرديد و قدرت صدور نفت از آن جزيره را از 90 درصد كل صادرات نفتي ايران به كمتر از 50 درصد تقليل داد.

هواپيماهاي عراق موفق شدند در 12 اوت 1986 (21 مرداد 1365) براي اولين بار جزيره سيري (مهمترين پايانه نفتي ايران بعد از خارك) در 21 نوامبر 1986 (آذر 1365)‌ تاسيسات نفتي جزيره لارك در 75 مايلي عراق، در 5 دسامبر 1986 (14 آذر ماه 1365) نيروگاه برق نكا در مازندران و در 13 دسامبر 1986 (22 آذر 1365) دفاع ضد هوايي تهران و سه محل تمركز نيروها و مهمات در غرب و كردستان را با دقت بيشتر بمباران كنندو خسارت سنگيني وارد آورند. عراق در عين حال، جنگ نفتكش را نيز شدت بخشيد و به نفتكش هاي بيشتري حمله كرد. حمله هاي مؤثر هواپيماهاي عراق به تأسيسات و پايانه هاي نفتي ايران موجب كاهش صادرات نفت گرديد و با توجه به كاهش قيمت نفت كه در تابستان 1986 به كمتر از 10 دلار در هر بشكه رسيد، درآمد نفت ايران كه در سال 1985 در حـدود 16 ميليارد دلار بــود در سال 1986 بـه حدود 6 ميليارد دلار تنزل يافت.»

گر چه توطئه هاي آمريكا در طي جنگ، مشكلات بسياري را براي اين ملت به بار آورد، اما سرانجام آنان نتوانستند خواسته هاي نهايي خود را محقق ساخته و اين ملت را به زانو در آورند.

علاوه بر آن، ايستادگي، مقاومت،‌ متانت و مظلوميت اين ملت عليرغم تبليغات منفي دشمنان، بر افكار عمومي دنيا روشن گشت و بر اثر اين امر،‌ سرانجام سازمان ملل متحد در 18 آذر ماه 1370 شمسي رژيم عراق را به عنوان متجاوز به حريم آب و خاك ايران به دنيا معرفي نمود و پس از آن سيل اعترافات حاميان عراق مبني بر كمك به اين دولت متجاوز بر عليه ايران،‌ به دنيا مخابره گشت.

اينك پس از 14 سال از پايان جنگ 8 ساله ايران و عراق،‌ ملت رشيد ايران همچنان بر سر اهداف الهي خود پابرجا ايستاده است و اغراض استكباري دشمنان در محو نظام اسلامي مبتني بر آراي مردم همچنان با شكست روبرو بوده و انشا ا… خواهد بود.


آخرين شانس در مقابل ايران

11 آذر 1387-07:43:33

منبع: سايت تبيان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره