كاربر ميهمان پنجشنبه، 1 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سوغات سفيرمرگ در جنگ ايران/به بهانه نوزدهمين سالروز اولين حمله شيميايى در جهان

انجمن غيردولتى حمايت از قربانيان سلاحهاى شيميايى به عنوان تنها نماينده ايران، براى اولين بار در روز 22آوريل2005 برابر با دوم ارديبهشت ماه 1384 در نوزدهمين سالروز اولين حمله شيميايى در شهر «اپير» كشور بلژيك شركت كردند.

11 آذر 1387-07:55:03


انجمن غيردولتى حمايت از قربانيان سلاحهاى شيميايى به عنوان تنها نماينده ايران، براى اولين بار در روز 22آوريل2005 برابر با دوم ارديبهشت ماه 1384 در نوزدهمين سالروز اولين حمله شيميايى در شهر «اپير» كشور بلژيك شركت كردند.

و باز براى اولين بار است كه جانبازان شيميايى ايران به عنوان شاهدان زنده و اسنادگوياى اين بزرگترين جنايت جنگى تاريخ معاصر در اين مراسم بين المللى شركت كردند تا صداى مظلوميت هزاران مصدوم و جانباز شيميايى رابه گوش جهانيان برسانند.

تاريخ نام كشور آلمان را به عنوان نخستين كشورى كه در 22آوريل1915م.م اردوگاه متفقين در شهر «اپير» بلژيك را مورد حمله شيميايى خود قرار داد، به ثبت رساند.ثبت فاجعه اى كه 50 هزار نفر قربانى و100 هزار نفر مصدوم را به همراه داشت. حمله آلمان به بلژيك و رهاسازى 5 هزار سيلندر (راكت و بمب) حاوى يكهزار و 700 تن گازهاى كلر مايع در حالى كه آسمان شهر «اپير» را ابر سمى پوشانده بود، نه تنها انسانها، بلكه ساير جانداران را به كام مرگ كشاند.

استفاده از سلاحهاى شيميايى در جنگها ريشه در تاريخ كهن دارد. برخلاف تصورات برخى كه استفاده از اين سلاح را مختص عصر نوين مى دانند بايد اظهار كرد كه كاربرد اين تجهيزات به دوران پيش از رنسانس نيز باز مى گردد. به كارگيرى گوگرد، زغال نيم سوز، مواد مذاب و... در ادوات جنگى اى چون گرز و شمشير و نيزه خود شاهدى بر اين ادعا است. حتى در تاريخ نقل شده است كه از مردار انسانى و حيوانى به عنوان يك نوع سلاح شيميايى در جنگها استفاده مى شده است. با گذر از تاريخ كهن و بازگشت به عصر نوين، مى توان گفت فرانسه و متعاقباً انگليس از جمله كشورهايى بودند كه پس از آلمان استفاده از اين سلاح را در جنگ، به خود ضرورى و بدون مانع تلقى كردند.اوج استفاده از گازهاى خطرناك و كشنده اى چون خردل و سيا نور توسط اين كشورها در پايان سال1915 م بود. اما از نظر وسعت به كارگيرى اين مواد كشنده مى توان به حمله آلمان به شهر «اپير» در سال1917 م اشاره كرد كه براى نخستين بار به ثبت تاريخ رسيد. كشته شدن 120 هزار نفر و يك ميليون مصدوم شيميايى حاصل جنگ جهانى اول و به كارگيرى سلاحهاى شيميايى توسط كشورهاى مذكور بود. پس از جنگ جهانى دوم در سال1925 م 40 كشور از سراسر جهان براى منع كاربرد سلاحهاى شيميايى در ژنو معاهده اى به امضا رساندند كه اساس اين پروتكل تا 1993 به طول انجاميد. با وجود تعهد كشورها براى منع كاربرد اين سلاح خطرناك، همچنان روند استفاده از آن در جنگ ميان كشورها ادامه داشت.استفاده از اين سلاح توسط آمريكا عليه كره و ويتنام و مصر عليه يمن و... از آن جمله بود. در حال حاضر كشور آمريكا به دليل عوام فريبى و نگهدارى سهل و آسان، مبادرت به تهيه سلاح شيميايى و مخرب، مضاعف و دوگانه كرده است كه در مرحله اول در ظاهر سلاح شيميايى به نظر نمى رسد و در مرحله دوم يعنى هنگام پرتاب در فضا و زمان خروج از كلاهك انفعالات شيميايى صورت مى گيرد. اين كشف آمريكا در سال 1986 صورت گرفت و پس از آن اين كشور اقدام به ساخت و نگهدارى اين سلاح در خارج از كشور خويش كرد.

گفتنى است اتحاد جماهير شوروى را مى توان بزرگترين و قدرتمندترين كشورى دانست كه به سلاحهاى شيميايى دسترسى داشته است اما با تجزيه اين كشور اين قدرت نيز تجزيه شد. برخوردارى از بيش از 5 برابر حجم كره زمين به سلاحهاى مرگبار شيميايى از نشانه هاى قدرت اين كشور در اين عرصه بود. درجنگ 8 ساله و تحميلى عراق عليه ايران كه از سال 59 آغاز شد، رژيم بعثى از همان ابتداى جنگ مبادرت به استفاده از سلاحهاى شيميايى كردكه ابتدا به طور آزمايشى و عملياتى و سپس به صورت خارق العاده از آن بهره مى برد. نيروهاى ايرانى براى اولين بار بعد از آغاز جنگ در تاريخ 14 مهرماه سال1359 يعنى دوهفته پس از آغاز جنگ با به اسارت گرفتن تعدادى از نيروهاى عراقى كه تجهيزاتى از جمله ماسك هاى مخصوص داشتند، متوجه استفاده عراق از اين سلاح عليه نيروهاى خودى شدند.

پس از آن نيروهاى بعثى در 24 مهرماه59 براى اولين بار در جبهه با شليك گلوله هاى شيميايى به سمت لشكر92خوزستان نيروهاى ايرانى را مورد تهاجم قرار دادند و بعد از آن در 27 و 28 همان ماه نيروهاى ارتش و سپاه گزارشاتى را مبنى بر به كارگيرى گلوله هاى شيميايى توسط عراق عليه ايران مخابره كردند كه براى نخستين بار تعدادى مصدوم را به جاى گذاشت.پس از اين حادثه، وزير امورخارجه وقت اقدام به ارسال نامه اعتراض آميزى به دبيركل سازمان ملل، عليه اين اقدام غيرانسانى كرد كه در پى آن از سوى سازمان مذكور بيانيه اى مبنى بر عدم كاربرد سلاح شيميايى صادر شد.در حماسه هويزه در 15دى ماه 59 تعدادى از دانشجويان خط امام در اثر مصدوميت شيميايى به شهادت رسيد


سوغات سفيرمرگ در جنگ ايران/به بهانه نوزدهمين سالروز اولين حمله شيميايى در جهان

11 آذر 1387-07:55:03

منبع: سايت تبيان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات فتح المبين (غرب رودخانه ي كرخه، غرب دزفول وشوش و منطقه ي عمومي غرب رودخانه ي كرخه)


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره