كاربر ميهمان يكشنبه، 29 ارديبهشت 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 يستادگي مظلوم در ميدان مين

شهيد موسي انصاري نيروي تخريب لشكر 10 سيدالشهدا (ع) بود كه در حين عمليات كربلاي‌يك به دليل انفجار بشكه‌هاي فوگاز كار گذاشته شده در يكي از ميادين مين دشمن به همراه تعداد ديگري از رزمندگان مي‌سوزد و آن طور كه هم‌رزمانش تعريف مي‌كنند به تلي از خاكستر تبديل مي‌شود.

21 فروردين 1393-09:10:20


يستادگي مظلوم در ميدان مين
21 فروردين 1393-09:10:20
منبع: سايت تبيان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، ايستادگي مظلوم در ميدان مين

انصاري در زمره رزمندگاني بود كه مسير پرخطر جهاد را با دل و جان و البته منطق و عقل انتخاب كرده بودند و نكته جالب توجه در زندگي اين شهيد بزرگوار، مصاحبه او با يكي از گزارشگران راديو تنها ساعاتي قبل از شهادتش بود. موسي طي اين مصاحبه درباره انگيزه‌هاي حضورش در جبهه گفته بود: «از اينكه زمان عمليات فرارسيده احساس خوشحالي دارم. ان‌شاءالله خدا ياري كند تا در اين حركت پيروز باشيم و دل خانواده‌هاي شهدا و جانبازان را شاد كنيم. سرباز امام زمان بودن لياقت مي‌خواهد و من پيامي جز اين ندارم.» متن زير ماحصل هم‌كلامي ما با مرتضي انصاري برادر اين شهيد است كه ساعتي در خصوص شهداي خانواده انصاري، يعني موسي و برادرش مصطفي به گفت‌وگو نشستيم.

وي مي‌گويد: مرتضي انصاري هستم و متولد 1348. ما چهار برادر و يك خواهر بوديم. موسي و مصطفي در دوران دفاع‌مقدس شهيد شدند. پدرم نگهبان يك گاراژ بود مادرم هم خانه‌دار. پدرم براي تأمين خانواده سخت كار مي‌كرد. والدينمان روي حلال و حرام بسيار توجه داشتند. قرآن نقش تعيين‌كننده‌اي در مسير زندگي‌مان داشت. بچه‌ها هم قرابت خاصي با كلام خدا گرفته بودند.

اولين شهيد خانواده موسي بود. او در سال 1338 در قزوين به دنيا آمد. 11 سال بيشتر نداشت كه به تهران كوچ كرديم. دوران كودكي برادرم بسيار خاص بود. در دوران كودكي علاقه فراواني به يادگيري قرآن از خود نشان داد و بيشتر سوره‌هاي قرآن را حفظ كرد. همزمان با ادامه تحصيلش، فراگيري قرآن را هم مدنظر قرار داده بود.

موسي علاقه زيادي به قرآن داشت. خوب به خاطر دارم بعد از اينكه شاغل شد، از حقوق خودش مسجدي را در محله ساخت. همه حقوقش را هم براي هزينه‌هاي مسجد خرج كرد. خودش كارگري كرد، بنايي كرد. براي توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي مسجد، كتابخانه‌اي را داير كرد و كتب مذهبي زيادي هم براي كتابخانه خريداري كرد.

بعد از ساخت مسجد صاحب‌الزمان (عج) در همان مسجد كه با دسترنج، تلاش و مجاهدت‌هاي خودش ساخته بود، كلاس‌هاي قرآن برگزار مي‌كرد و شاگردان زيادي را تربيت كرد. در زماني كه در خانه بود هم بيشتر زمان‌هايش را براي تلاوت قرآن صرف مي‌كرد.

با شروع جنگ تحميلي، براي فراگيري رزم‌هاي گوناگون به پادگان رفت، تا آموزش لازم نظامي را ببيند، از آنجا هم عازم جبهه جنوب شد. او هرگز درس و دانشگاه را رها نكرد و در دانشگاه هم قبول شد. برادرم معتقد بود كه جبهه خود يك دانشگاه است كه هر كسي در آنجا درس آزادگي و انسانيت را مي‌آموزد. او همواره در جبهه شركت داشت از عمليات‌هايي كه موسي با افتخار در آن شركت داشت مي‌توان به عمليات‌هاي بيت‌المقدس (آزادي خرمشهر)، والفجر مقدماتي، والفجر 4، والفجر 8، آزادي فاو، فكه و... اشاره كرد. اما كسي از اهالي محل و يا بستگان اطلاعي از فعاليت‌هاي ايشان در جبهه نداشتند. هيچ گاه با لباس رزمش به خانه نمي‌آمد و هميشه لباس شخصي مي‌پوشيد. زماني كه شهيد شد هم‌رزمانش براي تشييع پيكرش به خانه ما آمدند. آنجا بود كه بسياري متوجه شدند ايشان در جبهه حضور داشت. خود ما هم تازه متوجه شديم كه در كجا و كدام منطقه خدمت مي‌كرد. موسي در لشكر 10 سيدالشهدا(ع)‌ بود.

در بين 500 نفري كه در منطقه عملياتي حاضر بودند، 20 نفر براي گردان تخريب انتخاب شدند، برادرم موسي جزو آن 20 نفر بود اما جثه كوچكش باعث تعجب فرماندهان شده بود. موسي 50 كيلو هم نمي‌شد اما كسي نمي‌دانست كه چه مهارت‌ها و توانمندي‌هايي دارد. ابتدا فرماندهان گفته بودند، گنده‌تر از موسي نداشتيد كه بياوريد. اما مدتي بعد از نشان دادن تبحرش فرماندهان مي‌گفتند كه موسي سر جهيزيه ما است و مصرانه او را همراه خود مي‌بردند. وزن معنوي‌اش بيشتر بود. در كارها كم نمي‌آورد، جثه كوچكش باعث كوتاهي در كارش نمي‌شد. با پشتكاري كه داشت از عهده مانورها و رزمايش‌ها برمي‌آمد. مدتي بعد موسي شد كليد و هنگام گره در كار به كمك بچه‌ها مي‌رفت. بي‌ادعا در گردان تخريب كار مي‌كرد. او منيت، غرور و خودبزرگ‌بيني را قبل از هر معبر ميني تخريب كرده، بعد به سراغ ميدان مبارزه رفته بود. از لحاظ توانمندي‌هاي علمي هم در سطح بالايي بود. در زمينه خنثي نمودن مين تبحر ويژه‌اي داشت و بعدها از خاطرات او و اقدامات هم‌رزمانش كتاب‌هايي به نشر رسيد. در كارش بسيار جدي بود.

ما از زبان بسياري از هم‌رزمانش نحوه شهادت موسي انصاري را شنيديم، آنچه مي‌دانيم شهادت ايشان شهادتي در نهايت ايثار بود، چون شمعي سوخت تا دوستان از روشنايي وجودش بهره‌مند شوند، مي‌خواهيم روايت شما را از شهادت برادرتان بشنويم.

روي سنگ مزارش هم نوشتند: «شهيد مصطفي عملياتي»؛ چرا كه يك هفته قبل از عمليات‌ها مطلع مي‌شد و به منطق


يستادگي مظلوم در ميدان مين

21 فروردين 1393-09:10:20

منبع: سايت تبيان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره