كاربر ميهمان سه‌شنبه، 19 آذر 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 تركيه را فراموش كردم، با هر گلوله يازهرا(س) مي‌گفتم/ «ابراهيم حكمت» از رزمندگان تركيه و فرماندهان دوران دفاع مقدس ايران

دفاع مقدس وسعت بي‌نهايتي است كه هنوز ناشناخته‌هاي بسياري از آن در گوشه‌گوشة ذهن و دل اهل جبهه مانده است و كسي را مي‌خواهد كه دل به اين دريا بدهد، بكاود و بكاود و پيدا كند، آن‌چه كه بايد پيدا كند.

11 ارديبهشت 1393-11:00:21


تركيه را فراموش كردم، با هر گلوله يازهرا(س) مي‌گفتم/ «ابراهيم حكمت» از رزمندگان تركيه و فرماندهان دوران دفاع مقدس ايران
11 ارديبهشت 1393-11:00:21
منبع: ماهنامه امتداد
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، دفاع مقدس هشت‌ساله، دفاع از ايران نبود، دفاع از اسلام بود، دفاع از تشيع و نام حسين(ع)؛ به همين خاطر بودند كساني كه گرچه اهل ايران‌ نبودند، اما به خاطر صيانت از تشيع و اهل‌بيت(ع) وارد جبهه‌هاي جنگ شدند و جانانه جنگيدند.

توفيقي دست داده بود كه چند روزي را مهمان شيعيان مخلص اهل‌بيت(ع) در استانبول تركيه باشم. نخستين روز ورودم به استانبول بود. در كنار تعدادي از ايرانيان مقيم استانبول، در كنار مسجد تاريخي «بؤيوك والده خان» (مسجد ايرانيان) ايستاده بودم و منتظر شروع مراسم جشن ميلاد حضرت فاطمه زهرا(س) بودم. در ميان همهمه، صحبت‌ها و گفت‌وگوها، لهجة خاص و زيباي استانبولي يكي از حاضران كه فارسي صحبت مي‌كرد، توجهم را جلب كرد. نزديك‌تر رفتم. چهره‌اش جوان بود، اما پا به چهل سالگي و ميان‌سالي گذاشته بود. با كت و شلواري دارچيني رنگ، با شور و حرارت با چند نفر از كاركنان سفارت صحبت مي‌كرد. انتظار شنيدن هر صحبتي را داشتم، جز جبهه و جنگ. جبهه و جنگ كجا و استانبول كجا؟ شنيده بودم و البته ديده بودم كه مردم تركيه جزو متعصب‌ترين مسلمانان به حساب مي‌آيند، اما اين‌كه كسي از آن‌ها در جبهه‌هاي جنگ حضور يافته باشد و الآن هم جلوي چشمانم حي‌و‌حاضر باشد، برايم عجيب و جالب بود.

آن‌شب گذشت و بعد از چندروز قرار شد با مداح سرشناس ايراني حاج «سيد حسين شربياني» كه البته در تركيه و استانبول خيلي معروف‌تر از ايران است، سوار بر ماشين بسيجي خاك جبهه خوردة تركيه‌اي شويم تا ما را به مراكز مذهبي شيعيان ببرد.

ما هم فرصت را از دست نداده و دست به كار شديم و تا ما را به مقصد برساند و برگرداند، با او داخل ماشين به گفت‌وگو پرداختيم. نگاهي هم به سايت زيبايش انداختيم؛ سايتي پر از خاطرات دفاع مقدس و عكس‌هايي كه هركدام حرف‌ها براي گفتن دارند. هنوز هم حال و هواي جبهه را داشت و گرم و صميمي بود. «ابراهيم حكمت»، طلبه، اهل تركيه و رزمندة جبهه‌هاي جنگ ايران عليه عراق، متولد 1965 آداناي تركيه. او يكي از چهار رزمندة تركيه‌اي است كه هركدام از طريقي خود را به اين جبهه رسانده بودند. از اين چهار تن، دو نفر به‌شهادت رسيده‌اند و دو نفر ديگر شهيد زنده‌اند و در جبهه‌اي ديگر به مبارزه‌ مشغولند. حكمت، نخست مذهب علوي داشته است، اما اكنون به‌عنوان يك شيعة اثني‌ عشري در تركيه مشغول به فعاليت‌هاي فرهنگي است.

در تركيه

خانوادة ما، مذهبي علوي داشتند. انقلاب اسلامي ايران تازه به پيروزي رسيده بود و من دوران معادل راهنمايي را در تركيه سپري مي‌كردم. در كتاب‌هاي تاريخ تركيه، حكومت ايران را شاهنشاهي نوشته بودند. معلممان گفت: عبارت شاهنشاهي را خط بزنيد و به جاي آن بنويسيد، جمهوري اسلامي.

براي ما جالب بود كه بدانيم اين جمهوري اسلامي يعني چه. كم‌كم پي‌گير شدم و چيزهايي متوجه شدم. اين مسأله هميشه در ذهنم بود. كم‌كم علاقه‌اي به جمهوري اسلامي در من ايجاد شد و هميشه از خدا مي‌خواستم كه مرا با جمهوري اسلامي آشنا كند.

مدتي نگذشته بود كه يكي از بچه‌هاي اهل كركوك مرا با دو نفر از دانشجويان ايراني آشنا كرد. آن‌موقع ديگر در دوران دبيرستان بودم و از همان سال‌ها تصميم قطعي گرفتم كه به ايران بروم. پس از تكميل دوران دبيرستان، به‌دليل آزارهاي دولت جديد تركيه كه با كودتا روي كار آمده بود، تصميم به مهاجرت از شهرمان گرفتيم. فضاي آن سال‌ها بسيار سياسي بود. من با دو دانشجوي ايراني ارتباط پيدا كرده بودم و باهم فعاليت داشتيم. يكي اهل مشهد بود و يكي اهل سلماس. پس از مدتي، آن دو دانشجو به‌خاطر فعاليت‌هاي سياسي دستگير، 45 روز بازداشت و زنداني و بعد از تركيه اخراج شدند.

بعد از اخراج آن‌ها به شهر ملاطيه رفتم. شش ماه با علويان آن‌جا فعاليت‌هاي ديني و سياسي داشتم و براي مردم از اهل‌بيت(ع)، چهارده معصوم و ولايت مي‌گفتم، اين‌كه چرا آمده‌اند، چرا مي‌خواهند ما را هدايت كنند و اصلاً چرا بايد براي آن‌ها ارزش و احترام قائل شويم، اين‌كه ما هرقدر به اهل‌بيت(ع) عشق داشته باشيم، به همان نسبت ارزش پيدا مي‌كنيم. آن‌موقع جنبة سياسي خط امام در تركيه؛ حتي در بين اهل سنت، زياد مطرح بود و مردم به جمهوري اسلامي و انقلاب ايران علاقه نشان مي‌دادند.

من پس از گذشت شش ماه، با خانواده به استانبول مهاجرت كردم.

در ايران

از مسجد بؤيوك والده خان نامه‌اي به‌عنوان معرفي‌نامه براي ورود به حوزة علميه گرفتم و راهي ايران و شهر قم شدم. سال 61 بود. وقتي وارد قم شدم، به مدرسة «حجتيه» رفتم، پس از ثبت‌نام، براي آموزش زبان فارسي راهي نجف‌آباد شدم و پس از سپري كردن اين دوره به قم برگشتم.

تصميم قطعي داشتم كه طلبه شوم، اما پس از اين حرف حضرت امام كه فرمودند جبهه‌ها را پر كنيد، با


تركيه را فراموش كردم، با هر گلوله يازهرا(س) مي‌گفتم/ «ابراهيم حكمت» از رزمندگان تركيه و فرماندهان دوران دفاع مقدس ايران

11 ارديبهشت 1393-11:00:21

منبع: ماهنامه امتداد

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

تشكيل شوراي عالي انقلاب فرهنگي به فرمان امام خميني ره


فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره