كاربر ميهمان سه‌شنبه، 23 مرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 روايت يك فرمانده از آزادسازي مهران

يك ‌فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: در تقويم ما 31 شهريور سال 59 را آغاز جنگ دانسته‌اند كه اين خود ظلمي است در حق مهران وايلام. ما از خرداد 59 قبل از آغاز رسمي جنگ شاهد درگيري‌هايي در ارتفاعات رضاآباد ، كله قندي و بهرام آباد و به طور كلي آتش باري‌هاي دشمن در مهران بوديم.

11 تير 1393-08:29:59


روايت يك فرمانده از آزادسازي مهران
11 تير 1393-08:29:59
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، ‌«محمدتقي قاسمي»، از فرماندهان عمليات كربلاي 1 افزود: اولين منطقه‌اي كه دشمن در زمان تهاجم اشغال كرد، ارتفاعات ميمك از مناطق عمومي مهران بود كه در تاريخ 20 شهريور 1359 ميمك سقوط كرد و به تصرف دشمن درآمد.

اين فرمانده دوران دفاع مقدس با بيان اينكه مهران در دفاع مقدس مظلوم است، گفت: جنگ در ايلام آغاز شد و در ايلام خاتمه يافت و تنها شهري كه در طول دفاع مقدس بين عراق و ايران دست به دست شده فقط مهران بود و اين از مظلوميت‌هاي مهران است.

قاسمي گفت: ارديبهشت ماه سال 65 كه مصادف با ماه مبارك رمضان بود دشمن با استفاده از توان زر‌هي و امكانات و يگان‌هايي كه در اختيار داشت، استراتژيكي را تحت عنوان استراتژيك دفاع متحرك اتخاذ كرد و نهايتاً در چند جبهه‌، هم در جنوب و هم در شمال غرب و جبهه مياني اقدام به چند عمليات كرد و موفق شد مهران را به اشغال خود در بياورد.

وي افزود: بدليل شكشت سنگين دشمن از عمليات والفجر8 و تصرف شهر استراتژيكي فاو به دست رزمندگان ما كه فشار سنگين روحي و سياسي بر آنها وارد شده بود، دشمن براي جبران اين شكست و فشار روحي رواني اقدام به عملياتي تحت عنوان استراتژيك دفاع متحرك كرد و نهايتاً شهر مهران را به تصرف خود درآورد.

جانشين سابق سپاه اميرالمومنين(ع) استان ايلام با بيان اينكه دشمن از نظر تبليغاتي خيلي روي منطقه مانور داد تا شايد بتواند شكستي كه در فاو متحمل شده بود را جبران كند، گفت: پس از اشغال مهران، حضرت امام(ره) به سپاه دستور داد مهران بايد آزاد شود، زيرا به دليل بهره‌برداري‌هاي سياسي و مانوري كه دشمن مي‌داد، امام مي‌خواست دشمن را در اين جبهه هم خلع سلاح كند.

قاسمي با اشاره به اينكه نزديك به 40 روز بحث و شناسايي منطقه توسط بچه‌هاي عمليات و برنامه‌ريزي و طرح‌ريزي توسط فرماندهان انجام شد، گفت: در اين ايام وضعيت دشمن مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و نيروها و فرماندهان به منطقه آمدند و تصميم بر اين گرفته شد عملياتي براي آزادسازي مهران صورت گيرد.

وي خاطر‌نشان كرد: دشمن از نطر نيروي انساني و نيروي هوايي بر ما برتري داشت و دشمن به دليل اشرافي كه بر خود مهران و بخشي از ارتفاعات خود داشت جنگ را در اين منطقه براي ما سخت كرده بود و به دليل موقعيت سياسي و اقتصادي كه اين منطقه داشت، دشمن آمده بود بجنگد و در مهران بماند.

‌قاسمي افزود: فرمانده لشكر‌هايي كه ماموريت شكستن خطوط دفاعي دشمن برعهده‌شان بود، به دليل برآوردي كه از وضعيت منطقه و دشمن داشتند، آزادسازي مهران برايشان سخت بود، چون دشمن از هر نظر بر ما برتري داشت. محسن رضايي فرمانده وقت سپاه پاسداران در جمع فرمانده‌هان لشكري گفتند ما به قرآن پناه مي‌بريم، قرآن را كه باز كردند سوره حج آمد موقعي به آيه 40 «الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِن دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَن يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ ...» رسيد گفت: «اين آيه مصداق مهران است، كه به شما اجازه نبرد داده شده و بدانيد طبق وعده قرآن در اين نبرد پيروز خواهيم شد و دقيقا در عمليات كربلاي (1) اين اتفاق افتاد و مهران كه به ناحق گرفته شده بود از دست دشمن خارج شد.»

اين فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: در نهم تيرماه از چند جبهه همچون محور تپه غلامي، باغ كشاورزي، جاده دهلران مهران به دشمن هجوم برديم و عمليات در 4 مرحله انجام شد.

وي افزود: بخاطر برتري انساني و آتش دشمن هوايي و زرهي دشمن ما هيچ‌گاه عمليات در روز عليه دشمن نداشتيم و براي كاهش تلفات عمليات مجبور بوديم در شب عمليات انجام دهيم، ولي براي اولين بار مرحله چهارم عمليات كربلاي 1 در روز انجام شد و ارتفاعات آب زيادي و قلاويزان و ساير مناظقِِ در تصرف دشمن همه آزاد شدند.

قاسمي با بيان اينكه ارتفاعات قلاويزان از سال 59 به اشغال دشمن در آمده بود، گفت: دشمن با وجود تاكتيك‌ها و موانع دفاعي كه در اين منطقه به كار برده بود، هيچ گاه تصور شكستن اين خطوط دفاعي را نمي‌كرد و دشمن تصور نمي‌كرد ما بتوانيم به ارتفاعات قلاويزان دسترسي پيدا كرده و شهر مهران را آزاد كنيم.

اين فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: اينكه امام(ره) فرمودند مهران را هم خدا آزاد كرد، يكي از دلايل آن بكارگيري همه تدابير عملياتي، امنيتي و دفاعي دشمن بود كه حتي شكست خط محال بود و اين خدا بود كه حضور داشت و رزمنده‌ها را وسيله قرار داد و مهران آزاد شد‌.

‌وي افزود: مهران بعد از 44 روز به دست رزمنده‌ها افتاد و بخش عظيمي از نيروها و ادوات دشمن منهدم شد، تعداد زيادي از تانك‌ها نيز به غنيمت گرفته شد.

قاسمي با بيان اينكه با اين پيروزي، جاده مواصلاتي غرب به جنوب دشمن ك


روايت يك فرمانده از آزادسازي مهران

11 تير 1393-08:29:59

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره