كاربر ميهمان چهارشنبه، 26 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 چامسكي: شبه نظامي اي كه مي‏خواست جهان به پايان برسد

به دنبال ترور اين مرد كه يكي از مهم‏ترين افراد در ليست تحت تعقيب آمريكا و اسرائيل بود، فايننشال تايمز لندن گزارشي را تنظيم كرد. عنوان اين مقاله اين بود «شبه نظامي اي كه مي‏خواست جهان به پايان برسد»

31 تير 1393-12:35:57


چامسكي: شبه نظامي اي كه مي‏خواست جهان به پايان برسد
31 تير 1393-12:35:57
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، فايننشال تايمز گزارش مي‏دهد كه بيشتر اتهامات مغنيه بي‏پايه و اساس است اما تنها با طرح دو مصداق، او را با اين عنوان معرفي مي كند: «شبه نظامي اي كه مي‏خواست جهان به پايان برسد».

در 13 فوريه عماد مغنيه يكي از فرماندهان ارشد حزب الله در دمشق ترور شد. سخنگوي دولت ايالات متحده، شان مك كورمك گفت: «جهان بدون اين مرد جاي بهتري خواهد شد و اين تنها راهي بود كه عدالت در مورد او اعمال شود.» مدير اطلاعات ملي مايك مك كانل هم گفت: «مغنيه مسئول بيشتر قتل‏هاي آمريكايي‏ها و اسرائيلي‏هاست و از هر تروريستي به استثناي بن لادن خطرناك‏تر بود.»

اين خوشحالي در اسرائيل هم غير ‏قابل‏انكار بود. به دنبال اين اتفاق در مورد يكي از مهم‏ترين افراد در ليست تحت تعقيب آمريكا و اسرائيل، فايننشال تايمز لندن گزارشي را تنظيم كرد. عنوان اين مقاله اين بود «شبه نظامي اي كه مي‏خواست جهان به پايان برسد» و در اين گزارش بيان شده بود كه بعد از اسامه بن لادن، او نفر دوم ليست تروريست‏هاي جهان بود. بر اساس قوانين گفتمان «آنگلو ساكسون» اين الفاظ به اندازه كافي دقيق هستند، كه جهان را به عنوان طبقه‏ي سياسي لندن و واشينگتن تعريف مي‏كنند ( و البته هر كس ديگري كه با آن‏ها در مورد اين موضوع موافق باشد.) و بسيار رايج است كه بخوانيد به عنوان مثال جهان با بوش در مورد فلان مسئله موافق هستند. ممكن است در مورد جهان اين صحيح باشد اما در مورد جهان كاملا غلط است. اين را مي‏توان از نتايج نظر سنجي گالوپ بلافاصله بعد از شروع جنگ فهميد.

حمايت جهاني ناچيز بود. در آمريكاي لاتين كه در مورد رفتار آمريكا تجربه‏هايي داشتند حمايت‏ها در ميان طيف 2 درصد در مكزيك تا 16 درصد در پاناما متغير بود و اين حمايت‏ها مشروط به اين بود كه مقصر‏ها شناسايي شوند. ( كه 8 ماه بعد از آن هم اف بي آي گزارش داد كه هنوز شناسايي نشده‏اند) و اهداف غيرنظامي مورد حمله واقع نشوند ( كه يكباره شدند). در جهان يك ترجيح زيادي بر روي راهكار‏هاي قضايي و ديپلماتيك وجود دارد اما جهان اين تمايل را نپذيرفت.

*رد يابي سرنخ‏هاي ترور

فايننشال تايمز گزارش مي‏دهد كه بيشتر اتهامات مغنيه بي‏پايه و اساس است اما يكي از مواردي كه دست داشتن او در آن‏ها بدون شك و ترديد مطرح است ربودن يك هواپيماي TWA در سال 1985 است كه طي آن يك غواص نيروي دريايي آمريكا كشته شده است و او يكي از دو نفر است كه در بالاي ليست تحت تعقيب‏هاي تروريسم قرار دارند و در سال 1985 تيتر همه نشريات را به خود اختصاص داد.

مسئله ديگري كه مطرح است ربودن كشتي مسافري آشيل لارو است كه در آن يك آمريكايي معلول به نام لئون كلينگ هافر كشته شد. اين دو حادثه قضاوت جهان را ايجاد كرد. ربودن كشتي آشيل لارو پاسخي بود به بمباران تونس به دستور شيمون پرز نخست وزير اسرائيل كه يك هفته پيش از آن اتفاق افتاده بود. نيروي هوايي اسرائيل 75 تونسي و فلسطيني را با بمب‏هاي هوشمند تكه تكه كرده بودند و به وضوح توسط روزنامه نگار اسرائيلي امنون كاپليوك به صورت تكان‏دهنده‏اي بازتاب داده شد.

واشينگتن هم در اين حمله همكاري كرد و به متحد خود تونس هشدار نداد كه بمب افكن‏ها درراه هستند و البته قطعا نيروهاي اطلاعاتي آمريكا بي‏خبر نبودند. وزير خارجه‏ي آمريكا جرج شولتز به وزير خارجه اسرائيل ايتزاك شامير به جهت اعلام موافقت عمومي گفت: آمريكا در اين عمل حمايت قابل توجهي از اسرائيل خواهد كرد. و او اين حمله را پاسخ مشروع به حملات تروريستي خواند.

چند روز بعد شوراي امنيت در سكوت هر چه تمام‏تر اين بمباران را به عنوان يك تهاجم مسلحانه تقبيح كرد.( با مخالفت آمريكا) تهاجم قطعا جنايتي بسيار جدي‏تر از تروريسم جهاني است. چند روز بعد پرز به واشنگتن آمد و با رهبر تروريست‏هاي آن روز يعني رونالد ريگان مشورت كرد و او هم تازيانه شيطاني تروريسم را تقبيح كرد و همه جهان به او آفرين گفتند. حملات تروريستي كه شولتز و پرز از آن سخن مي‏گفتند و به عنوان بهانه‏اي براي بمباران تونس استفاده كردند، كشته شدن سه اسرائيلي در لارناكاي قبرس بود.

قاتلان همان طور كه اسرائيل اعتراف كرد هيچ ربطي به تونس نداشتند. و ممكن بود كه آن‏ها ارتباط‏ها سوري داشته باشند. به هر حال تونس هدف بهتري به نظر مي‏رسيد. و بر خلاف دمشق بي‏دفاع بود. يك مزيت ديگر هم وجود داشته فلسطيني‏هاي آواره بيشتري كشته مي‏شدند. كشتار لارناكا در عوض از طرف قاتلان يك عمل تلافي جويانه بود: اين پاسخي بود به دزدي‏هاي اسرائيلي‏ها در آب‏هاي بين المللي كه در آن قربانيان زيادي كشته مي‏شدند و بيش از آن‏ها ربوده و به زندان‏هاي اسرائيل فرستاده مي‏شدند و بي هيچ دليلي مدت‏هاي


چامسكي: شبه نظامي اي كه مي‏خواست جهان به پايان برسد

31 تير 1393-12:35:57

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

فرارشاه خائن ازكشور


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره