كاربر ميهمان چهارشنبه، 26 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 راز بزرگ مردي كه دستگاه‌هاي اطلاعاتي در پي كشف آن هستند

كادر پانزده نفره از تحليلگران اطلاعاتي، شرق شناسان و روانشناسان به تحليل شخصيت او پرداختند. آنها در مسير پژوهش‌هاي خود سلسله اطلاعاتي در زمينه هاي مختلف از جمله ابعاد رواني و شكل حركات دست و حالات صورت وي را گرد آوري نمودند.

1 مرداد 1393-12:40:19


راز بزرگ مردي كه دستگاه‌هاي اطلاعاتي در پي كشف آن هستند
1 مرداد 1393-12:40:19
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، سيد حسن نصرالله دبيركل حزب الله لبنان نيمي از جنگ رواني خود عليه رژيم صهيونيستي را تنها با سخنانش در نشست‌هاي رسانه‌اي به فعليت رساند. واكنش مردمي به سخنان وي به حدي رسيده است كه حتي حالات چهره‌اش يا آهنگ صدايش مورد بحث و بررسي و تحليل قرار مي‌گرفت و به عاملي تعيين كننده در آرامش دوستان يا نگراني دشمنان تبديل شده بود.

در طرف مقابل، اتباع اسرائيل سخنان سيد حسن نصرالله را به خاطر اطمينان از صحت و سقم آن، دنبال مي كردند و آن را با سانسوري كه مقامات اسرائيلي در طول جنگ بر اخبار اعمال مي كردند مقايسه مي نمودند. در اهميت تاثير سخنان سيد حسن نصرالله همين بس كه سران صهيونيستي و رسانه‌هاي غربي بخش وسيعي از برنامه هاي خود را در طول جنگ به تحليل و بررسي شخصيت دبيركل حزب الله لبنان و نمادي كه از وي در جهان عرب و اسلام ساخته شده بود، اختصاص دادند.

بخش هاي اطلاعاتي صهيونيستي حركات دست سيد حسن نصرالله و ابعاد رواني آن را با دقت مورد بررسي قرار دادند. آيا پنهان شدن در زير زمين بر روحيه او تاثير مي‌گذارد؟ آيا از جان خود مي ترسد يا اينكه به ايمان خود بر پيروزي ثابت قدم است؟ براي بعد از جنگ چه برنامه اي دارد؟ اين ها سوال‌هايي است كه روزنامه اسرائيلي يديعوت آحارونوت در تحقيقي تحت عنوان كارشناساني كه بر روي نصرالله تاثير مي‌گذارند مطرح كرده است.

يك كادر پانزده نفره از تحليلگران اطلاعاتي، شرق شناسان و روانشناسان به تحليل و بررسي شخصيت نصرالله و ويژگي‌هاي جديد اين شخصيت پرداختند. اين تيم كارشناسي در مسير پژوهش هاي خود سلسله اطلاعاتي در زمينه هاي مختلف از جمله ابعاد رواني و شكل حركات دست و حالات صورت وي را گرد آوري نمودند. به نوشته روزنامه يديعوت آحارونوت ، اين پژوهشگران همچنين به مقايسه بين ظاهر شدن سيد حسن نصرالله در ميان مردم كه اندكي پس از به اسارت گرفته شدن دو نظامي اسرائيلي صورت گرفت و ساير سخنراني‌هاي وي در طول جنگ پرداختند.

نكته دومي كه از سخنان نصرالله در طول جنگ استنتاج شد تاييد همان سخني است كه وي مدتي پس از جنگ بيان كرد. او در مصاحبه با شبكه لبناني نيو تي وي گفت: اگر فرض مي كرديم كه به دليل اين دو اسير جنگي با چنين ابعادي آغاز مي‌شود، دو نظامي اسرائيلي را اسير نمي كرديم.

تيم تخصصي شناخت شخصيت نصرالله مي گويد: هر چقدر هم كه جنگ طولاني‌تر مي‌شد نصرالله تاكيد مي كرد: اين چيزي نبود كه براي آن برنامه‌ريزي كرده بوديم . در اين زمينه يكي از كارشناسان اسرائيلي مي گويد: از زمان سخنراني اول، نصرالله از مذاكرات، معامله، تبادل اسرا سخن گفته است. نصرالله خود را براي يك حمله، ربايش، مذاكرات طولاني و فرسايشي و معامله آماده كرده است.

كارشناسان روانشناس اسرائيلي در بررسي و تحقيقات خود موارد ديگري را نيز استنتاج كرده‌اند كه به اين قرار است: _نصرالله به شكل فوق العاده اي آدم بسيار فهميده‌اي است. _نصرالله هرگز از مرگ نمي هراسد. _ نصرالله بر اين باور است كه آينده اي نيز در پيش است ولي بايد در مقابل چالشي كه فرا روي وي قرار گرفته، فوري مقابله كند. _ نصرالله خود را براي زندگي زيرزميني طويل آماده نكرده است.

شايان ذكر است كه يكي از اعضاي تيم بررسي و تحليل شخصيت سيد حسن نصرالله اشاره كرد كه فرق بين چگونگي تحليل در آژانس اطلاعاتي آمريكا و روش تحليل اطلاعاتي در اسرائيل در اين است كه آمريكايي‌ها به تحليل جنبه مشخص رواني يك شخصيت ميپردازند چون تحليل‌ها محور ارزيابي‌هاست اما ما فردي بسيار پيچيده در پيش رو داريم كه داراي تصوير اطلاعاتي فراگيري است كه در آن ابعاد روانشناسي و فيزيكي، هر كدام وزن مشخصي دارند ولي تحليل اظهارات او و مقايسه بين گذشته و حال به آن وزن بيشتري مي بخشد .

همچنين داني روبنشتاين روزنامه نگار اسرائيلي در روزنامه يديعوت آحارونوت يك هفته قبل از اعلام آتش بس مي گويد: سيد حسن نصرالله شخصيت بزرگي است. فلسطينيان و مردم عرب به او چشم دوخته اند كه از عبدالناصر رئيس جمهور مصر در زمان خود نيز بالاتر و برتر است. عبدالناصر در جنگ سال 67 توانست 6 روز دوام بياورد و استقامت كند ولي سيدحسن نصرالله يك سوم اهالي اسرائيل را چهار هفته در پناهگاه حبس كرد.

از سوي ديگر مطبوعات انگليس نيز بر شخصيت سيد حسن نصرالله متمركز شده و روزنامه اينديپندنت در دوم اوت سال 2006، نصرالله را نمادي از مقاومت بر ضد اسرائيل در سراسر جهان اسلام خواند. مطبوعات انگليس به مراحل مختلفي كه اين شخصيت جادويي گذرانده و آميزه‌اي از ميهن دوستي و تدين است، پرداختند و روزنامه انديپندنت نوشت: اقدام اسرائيل در حمله به لبنان، نصرالله را از يك رهبر شيعه در لبنان به رهبري


راز بزرگ مردي كه دستگاه‌هاي اطلاعاتي در پي كشف آن هستند

1 مرداد 1393-12:40:19

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

فرارشاه خائن ازكشور


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره