كاربر ميهمان دوشنبه، 4 شهريور 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 نقش سرويس‌هاي اطلاعاتي انگليس در ترورهاي جهاني

درباره‌سرويس‌­هاي‌اطلاعاتي و جاسوسي‌انگليس چه مي‌­دانيد؟ آيا مي‌­دانيد كه ترور بسياري از شخصيت‌­هاي سياسي تاريخ معاصر جهان توسط اين سازمان‌ها طرح‌­ريزي شده است؟ طراح نقشه خاورميانه جديد كيست

12 مهر 1393-07:59:28


نقش سرويس‌هاي اطلاعاتي انگليس در ترورهاي جهاني
12 مهر 1393-07:59:28
منبع: مشرق
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: سرويس‌هاي اطلاعاتي كشورهاي صاحب قدرت در جهان بدليل مخفي‌كاري ذاتي‌شان، همواره از موضوعات مورد علاقه رسانه‌اي بودند و بزرگترين بمب‌هاي خبري جهان (نظير افشاگري‌هاي ويكي‌ليكس، اسنودن و ...) نيز به افشاي عمليات و فعاليت‌هاي سرويس‌هاي اطلاعاتي قدرت‌هاي جهاني اختصاص داشته است.

گروه گزارش ويژه مشرق در سلسله‌ گزارش‌هايي، به معرفي مشهورترين سرويس‌هاي اطلاعاتي جهان از آغاز فعاليت‌ آن‌ها و مهمترين عمليات‌هاي اين سرويس‌ها تا به امروز خواهد پرداخت. اين گزارش به سرويس اطلاعات محرمانه انگليس كه در ايران نيز با نام‌هاي «اينتليجنس سرويس و ام آي 6» شناخته مي‌شود اختصاص دارد.

سرويس­‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي انگليس موسوم به MI5 و MI6 كه اولي فعاليت داخلي و ملي و دومي فعاليت برون مرزي را بر عهده دارد، طراح، مبتكر، هماهنگ‌كننده، پشتيبان، و اجرا كننده بسياري از عمليات‌هاي بمب­گذاري، ترور، خرابكاري، و جاسوسي تاريخ معاصر بوده‌­اند. در اين نوشتار به معرفي اين سرويس‌­ها و بويژه نقش سرويس اطلاعات مخفي بريتانيا (Secret Intelligence Service يا MI6) در فعاليت‌هاي برون مرزي خواهيم پرداخت.

آنچه كه بايد درباره سرويس‌­هاي اطلاعاتي انگليس بدانيد

از آنجاييكه مبناي اين نوشتار تمركز بر فعاليت‌هاي سرويس­‌ اطلاعات خارجي بريتانيا (معروف به اينتليجنس سرويس) در جهان و بويژه خاورميانه است، لذا تنها به معرفي اجمالي MI5 يا سرويس اطلاعات و امنيت داخلي اين كشور بسنده شده است.

سرويس اطلاعات و امنيت داخلي (ام آي 5)

MI5 يا همان سرويس اطلاعاتي داخلي همچون MI6 زير نظر كميته مشترك اطلاعات و امنيت انگليس (Joint Intelligence Committee) فعاليت دارد. اين سرويس، طبق قانون سرويس‌هاي امنيتي مصوبه 1989 و قانون سرويس‌هاي اطلاعاتي مصوبه 1994، وظيفه حفظ دموكراسي در انگليس، حفظ اهداف اقتصادي، مبارزه با تروريسم و جاسوسي را بر عهده دارد. اگر چه اين سازمان بسيار با بحث امنيت داخلي در ارتباط است، اما وجهه خارجي آن را نمي­‌شود ناديده گرفت.

آنچه كه بايد درباره سرويس‌­هاي اطلاعاتي انگليس بدانيد+تصاوير

MI5 و هدايت عمليات‌هاي تروريستي ايرلند

گزارش‌ها حاكي از آن است كه MI5در همكاري با ارتش آزادي­بخش ايرلند و به نام مبارزه با تروريسم، سلاح و مواد منفجره در اختيار اين سازمان قرار مي­ دهد. گزارش‌هاي منتشر شده در جرايد انگليسي توسط كوين فالتون - جاسوس دو جانبه سرويس اطلاعاتي انگليس در ارتش آزادي­بخش - و ديويد روپرت – جاسوس دو جانبه آمريكايي - كه هم براي FBI و هم براي MI5 فعاليت مي­‌كرد - حاكي از آن است كه MI5 نقش اصلي را در برنامه‌­ريزي براي بمب‌گذاري شهر اوماگ در شمال ايرلند داشته است. اين فقط يك نمونه از صدها و يا هزاران ماموريت خرابكارانه اين سازمان امنيتي است.

سرويس اطلاعات مخفي MI6

MI6 (Military Intelligence, Section 6) يا همان سرويس اطلاعات مخفي موسوم به SIS (Secret Intelligence Service) است كه در سال 1909 با اجاره دفتر كوچكي در لندن آغاز به كار كرد. البته در واقع اولين مامور اطلاعاتي انگليس سر فرانسيس والسينگهام در دوره اليزابت بود كه با شنود و كشف طرح‌­هاي وي، عليه ملكه دسيسه و فتنه مي­‌كرد. با اينكه اين سازمان شباهت زيادي به همتاي آمريكايي خود دارد، اما بسيار محرمانه­‌تر از آن عمل مي­كند. MI6 معاونت خارجه سازمان مركزي اطلاعات و امنيت انگليس به شمار مي­‌رود. وظيفه اين نهاد، جمع­‌آوري، تحليل، و انتشار اطلاعات برون مرزي است. حيطه قدرت اين نهاد مانند همتاي آمريكايي خود مشخص نيست. مثلا مسئوليت ضد اطلاعات MI5 با MI6 است. عمليات­‌هاي جاسوسي بسياري تابحال از اين سازمان صورت گرفته است.

آنچه كه بايد درباره سرويس‌­هاي اطلاعاتي انگليس بدانيد

اين سرويس امنيتي، با ورود آمريكا به عرصه جنگ جهاني دوم، نيروهاي اطلاعاتي اين كشور را تحت آموزش قرار داد. با ظهور هيتلر و به قدرت رسيدن وي، MI6 تمركز خود را بر اروپا، آمريكاي لاتين و بيشتر بخش­‌هاي آسيا قرار داد. تا دهه 1990 نام رييس سازمان و جزييات عملياتي آن به هيچ وجه در رسانه‌­ها شنيده و ديده نمي‌­شد. و هنوز هم دستيابي جزييات مربوط به آن خيلي محدودتر از جزييات مربوط به MI5 ارائه مي­‌شود. البته نبايد از سرويس امنيت داخلي انگليس موسوم به MI5 غافل شويم و يا اين دو را با يكديگر اشتباه بگيريم. با وجود اينكه حيطه وظايف اين دو با يكديگر متفاوت است، اما اشتراكاتي نيز دارند. اين دو نهاد در سرتاسر جنگ­‌هاي جهاني و جنگ سرد، موازي با يكديگر حركت مي‌­كردند. با اينكه MI5 ظاهرا سياست فضاي باز نسبت به جامعه انگليس را از دهه 90 آغاز كرده، اما MI6


نقش سرويس‌هاي اطلاعاتي انگليس در ترورهاي جهاني

12 مهر 1393-07:59:28

منبع: مشرق

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره