كاربر ميهمان جمعه، 1 شهريور 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 غفلت از نيازهاي ارتباطي نسل بعد از جنگ

برخي عملكردهاي نامناسب و روش‌هاي نامناسب تبليغي در هفته‌هاي سالانه دفاع مقدس حتي باعث شده تا طيفي از نسل پس از جنگ، درباره ارزش‌هاي دفاع مقدس دچار شبهه شده و گمان ببرند كه جنگ تحميلي و مفهوم شهادت، اصولا مقوله‌اي از جنس شعار و فاقد مبناي روشني است.

12 مهر 1393-09:40:02


غفلت از نيازهاي ارتباطي نسل بعد از جنگ
12 مهر 1393-09:40:02
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سایت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: هفته دفاع مقدس امسال در شرايط متفاوتي از نظر انتشار ناگفته‌هاي جنگ، گرامي داشته شد. درحالي‌كه در سال‌هاي گذشته، معمولا اين هفته با تاكيد بر پيروزي‌ها و دستاوردهاي دفاع مقدس همراه مي‌شد، اما امسال آنچه در كنار روايت اين پيروزي‌ها و حماسه‌آفريني‌ها مورد توجه قرار گرفت، حاشيه‌هاي جنگ تحميلي و به‌ويژه اشاره به خاطرات و اسنادي بود كه تاكنون كمتر محل بحث در عرصه عمومي قرار گرفته بود.

شايد بتوان گفت كه يكي از مهمترين دلايل اين نگاه متفاوت به دفاع مقدس، مجموعه برنامه‌هايي بود كه شبكه بي‌بي‌سي به‌منظور ارائه تصويري تازه از جنگ تحميلي پخش كرد. اين برنامه‌ها كه به‌گونه‌اي زيركانه تهيه شده بود، تلاش داشت تا از طريق زيرسوال بردن فرماندهي و مديريت نظامي دفاع مقدس و تضعيف سپاه پاسداران، عملا جنگ رواني تازه‌اي را عليه نهادهاي انقلابي راه انداخته و اهداف پنهان خود در اين ارتباط را دنبال كند.

با اين همه صداوسيما در اقدامي كه شايد كمتر سابقه داشته باشد، در برنامه‌اي با عنوان «سطرهاي ناخوانده» با شكل و محتوايي جديد، تلاش كرد تا از زبان فرماندهان تراز اول جنگ، برخي نكات كمتر روايت شده دفاع مقدس را به بحث گذاشته و پاسخي مستدل به گزارش‌هاي منتشر شده درباره مقاطعي از دفاع مقدس بدهد. فارغ از اينكه در اين برنامه و برنامه‌هايي از اين دست، چه نكاتي از نظر محتوايي مورد توجه قرار گرفت، اين نكته به خودي خود ارزشمند است كه رسانه ملي گام‌هايي را براي شفاف شدن بخشي از تاريخ انقلاب برداشته و تلاش كرده تا رسانه‌هاي خارجي رقيب را در مانور تبليغاتي بر روي موضوع جنگ، محدود كند. گام‌هايي كه هرچند دير برداشته شده، اما مي‌تواند موثر باشد.

غفلت از نيازهاي ارتباطي نسل بعد از جنگ

امسال درحالي مراسم سي و چهار سالگي آغاز دفاع مقدس در كشورمان برگزار شد كه اين واقعيت را همه به خوبي مي‌دانند؛ بخش قابل توجهي از جمعيت ۷۷ميليوني ايران پس از آغاز تجاوز نظامي رژيم بعث عراق متولد شده و بنابراين درك ملموسي از دفاع مقدس و حماسه‌آفريني‌هاي آن ندارند. برخي عملكردهاي نامناسب و روش‌هاي نامناسب تبليغي در هفته‌هاي سالانه دفاع مقدس حتي باعث شده تا طيفي از نسل پس از جنگ، درباره ارزش‌هاي دفاع مقدس دچار شبهه شده و گمان ببرند كه جنگ تحميلي و مفهوم شهادت، اصولا مقوله‌اي از جنس شعار و فاقد مبناي روشني است. همان تفكري كه امروزه برخي چهره‌هاي هنري نيز با تكرار آن، عملا تئوريزه‌اش مي‌كنند.

همين اشتباه فكري، عملا باعث نگاه متفاوت بخشي از جامعه به جنگ تحميلي شده و در چنين شرايطي است كه رسانه‌هاي بيگانه تلاش خود براي عميق‌تر كردن اين شكاف فكري را تشديد كرده‌اند. از ياد نبايد برد كه پيش از اين در دهه هفتاد شمسي نيز شبهاتي درباره چگونگي پايان جنگ مطرح شد و تاكنون طرح سوالاتي در اين رابطه ادامه دارد. شايد اگر همان زمان پاسخ‌هايي شفاف در اين باره داده مي‌شد، شبهه‌پردازان امكان تكرار مدعيات را پيدا نمي‌كردند اما اشتباهات رسانه‌اي در داخل كشور و دفاع نامناسب از دفاع مقدس در برخي مواقع، عملا باعث شد تا بخشي از جامعه دچار انحراف و دست‌كم ترديد نسبت به واقعيات‌هاي جنگ تحميلي شده و اين واقعيت، دشمنان را براي ايجاد يك دوقطبي در جامعه ترغيب كند.

صراحت، از درس‌هاي دفاع مقدس

اين همه درحالي است كه صراحت و صداقت همواره يكي از ويژگي‌ها و درس‌هاي دفاع مقدس در كشورمان بوده است. حضرت امام خميني(ره)، دولتمردان در دوره جنگ تحميلي و فرماندهان دفاع مقدس در طول جنگ با صداقتي مثال‌زدني مشكلات را با مردم در ميان گذاشته و مردمي كه خودشان عملا مديريت جنگ را برعهده داشتند، با واقعيت‌ها آشنا بودند.

با اين حال برخي اشتباهات در مديريت خبرها و روايت‌هاي معطوف به دفاع مقدس و شعارزدگي در اين رابطه، باعث شد تا نسل بعد كه سهمي در پيشبرد دفاع مقدس نداشتند، عملا نتوانند به‌خوبي با روند دفاع از كشور آشنا شده و به دليل همين نگاه صرفا شعاري و گاه رمانتيك، امكان شكل گرفتن پرسش‌هايي بي‌پاسخ در جامعه نسبت به مقاطعي از جنگ تحميلي پديد آمد. هرچند خاطره‌نويسي‌هاي بزرگان و انتشار كتاب‌هاي خاطرات رزمندگان، به برخي از اين سوالات پاسخ داد، اما شايد اگر زودتر از اين ها مستندهايي صادقانه و بي‌طرفانه و حتي انتقادي درباره برخي تصميم‌گيري‌ها در دوره‌هاي مختلف انقلاب ساخته مي‌شد، امروز رسانه‌هاي بيگانه فرصت نمي‌يافتند تا با جمع‌آوري اظهارنظرهاي پراكنده و البته غيربرنامه‌ريزي شده، هجمه‌اي همه‌جانبه به مديريت دفاع مقدس را در پيش گرفته و رسانه‌هاي داخلي، مجبور به واكنش تدافعي به اين شايعه‌پردازي‌ها شوند.

چه كسي به پرسش‌ها پاسخ مي‌دهد؟

بي‌ترديد بهتر


غفلت از نيازهاي ارتباطي نسل بعد از جنگ

12 مهر 1393-09:40:02

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سایت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره