كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 رزمندگان مسلمان كرد جنگاوراني مخلص و بي‌نظير بودند

اين روزها كه اخبار تحولات سوريه و عراق هرازگاهي نام «پيشمرگه‌هاي كرد» را به ميان مي‌آورد، ناخودآگاه اذهان به دوران دفاع مقدس و «سازمان پيشمرگان مسلمان كرد» سوق داده مي‌شود.

11 آبان 1393-13:38:58


رزمندگان مسلمان كرد جنگاوراني مخلص و بي‌نظير بودند
11 آبان 1393-13:38:58
منبع: جوان انلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: سازماني كه با درايت سردار بزرگي چون محمد بروجردي پاي به عرصه وجود نهاد و در ذيل خود نام بزرگمرداني چون شهيد محمد فدايي را دربردارد. از اين رو برآن شديم تا گذري به عمر تقريباً چهار ساله اين سازمان داشته باشيم و در اين رهگذر به سراغ سردار علي‌اكبر مداحي رفتيم كه پس از شهادت سردار محمد فدايي، در اولين ماه‌هاي تأسيس سازمان پيشمرگ‌هاي مسلمان كرد مسئوليت آن را برعهده گرفت تا اينكه اين سازمان در سال 62 در سپاه ادغام شد. قبل از پرداختن به متن گفت‌وگو ذكر اين نكته ضروري است كه لفظ «پيشمرگه» در زبان كردي به عنوان مبارز يا رزمنده به كار مي‌رود و لذا غير از تشابه لفظي، هيچ سنخيت آرماني و اعتقادي بين رزمندگان رشيد پيشمرگ مسلمان كرد با آن چه اين روزها از احوالات نيروهاي پيشمرگه اقليم كردستان مي‌شويم وجود ندارد.

سازمان پيشمرگان مسلمان كرد چطور تأسيس شد؟

قبل از اشاره مستقيم به نحوه تأسيس اين سازمان بايد تقسيم‌بندي‌اي بين ضد انقلاب در كردستانات و همچنين كردهاي مسلمان اين خطه داشته باشيم. گروهك‌هايي چون كومله، دموكرات، حزب رزگاري يا چريك‌هاي فدايي خلق همگي از جمله معانداني بودند كه تفكرات ماركسيستي داشتند و قاعدتاً خط و ربطشان، با اعتقادات عموم مردم مؤمن و مسلمان كرد تفاوت داشت. به همين خاطر وقتي كه از همان اوايل انقلاب غائله كردستان به وجود آمد، اكراد مسلمان كه دلشان با نظام اسلامي بود و نمي‌خواستند حاكميت ضد انقلاب را بپذيرند يا از مناطق تحت اشغال گروهك‌ها كوچ كردند يا مورد آزار و اذيت آنها قرار گرفتند. به همين خاطر خيلي از اكراد مسلمان تقاضاي اين را داشتند كه نظام اسلامي حمايتشان كند و آنها را عليه ضد انقلاب ياري رساند. در اينجا بود كه ديد والاي شهيد محمد بروجردي باعث شد تا داوطلبان كرد در نهادي به عنوان سازمان پيشمرگان مسلمان كرد جذب، آموزش و سازماندهي شوند. مسئوليت اين سازمان هم از سوي شهيد بروجردي به شهيد محمد فدايي واگذار شد. تاريخ تأسيس سازمان هم به اوايل سال 58 برمي‌گردد.

شما چطور با اين سازمان آشنا شديد و به جمعشان پيوستيد؟

بنده با حسين فدايي، برادر بزرگ‌تر شهيد محمد فدايي از همرزمان قبل از انقلاب در گروه توحيدي بدر بوديم. علاوه بر اين آشنايي هر دو ساكن شهر‌ري بوديم و نسبت خانوادگي دوري هم داشتيم. شهيد محمد فدايي هم به واسطه اخوي بزرگ‌ترش به فعاليت‌هاي انقلابي ورود پيدا كرد و آشنايي‌مان از آنجا رقم خورد. پس از اينكه ايشان در ذيل نيروهاي شهيد بروجردي به كردستان رفتند و ماجراي تأسيس سازمان پيشمرگان مسلمان پيش آمد، شهيد محمد فدايي از بنده دعوت كرد تا به كردستان بروم و در اداره اين سازمان كمك حالش باشم. من هم در دي ماه 58 به كرمانشاه رفتم و مسئوليت آموزش عقيدتي و نظامي اكراد مسلمان را برعهده گرفتم تا اينكه كمتر از يك ماه بعد محمد فدايي به شهادت رسيد و بنده به عنوان جايگزين ايشان به ادامه خدمت پرداختم.

شهيد فدايي از سرداران مظلوم و گمنام دفاع مقدس هستند. خوب است يادي از ايشان و فعاليت‌هايش داشته باشيم.

همان طور كه عرض كردم اخوي بزرگ‌تر شهيد فدايي، يعني آقاي حسين فدايي به همراه بنده همرزم و از مبارزان قبل از انقلاب بوديم. حسين سرگروه ما هم به شمار مي‌رفت و معلم و هادي محمد هم بود. از اين رو شهيد فدايي با مبارزات انقلابي آشنا شد و با روحيه بالايي كه داشت، فعاليت‌هاي زيادي انجام مي‌داد. به عنوان نمونه اين شهيد به همراه ساير انقلابيون در 22 بهمن 57 در تصرف آرامگاه رضاخان وارد عمل شد و با درگيري نسبتاً شديدي آنجا را به تصرف درآورده بودند. در آن زمان بنده يك‌سالي مي‌شد كه در رهگذر مبارزات انقلابي در زندان بودم و درست در 22 بهمن ماه 57 آزاد شدم. پس از آن همان مكان آرامگاه رضا خان مركز عمده فعاليت‌‌هاي بچه‌هاي انقلابي شهرري شد. كمي بعد محمد فدايي به كردستان رفت و با برعهده گرفتن مسئوليت سازمان پيشمرگان مسلمان كرد، در اولين عمليات اين سازمان كه آزادسازي شهر كامياران بود در دهم بهمن ماه 58 به شهادت رسيد.

از نحوه و چگونگي تشكيل سازمان پيشمرگان مسلمان كرد بگوييد، اهدافش چه بود و نيروهاي تشكيل‌دهنده چه تركيب و ماهيتي داشتند؟

مركز اين سازمان براي ساماندهي اكراد مسلمان در مبارزه با ضد انقلاب در اوايل سال 58 در كرمانشاه تشكيل شد و مركز آموزشي آن هم در پادگان خضر زنده در حدود 15 كيلومتري كرمانشاه بود. در اين پادگان امور آموزشي پيشمرگ‌ها انجام مي‌گرفت و به مرور هر شهري داراي شعبه‌اي از سازمان پيشمرگان مسلمان كرد شد و رفته رفته نيروهاي بيشتر؛ اين سازمان چيزي در حدود 30 هزار عضو داشت. غير از كادر مركزي، اداره امور عملياتي به عهده خود برادران


رزمندگان مسلمان كرد جنگاوراني مخلص و بي‌نظير بودند

11 آبان 1393-13:38:58

منبع: جوان انلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره