كاربر ميهمان شنبه، 23 آذر 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شهيد باقري سردار خبرنگاري كه عاشق بسيجي ها بود

نهم بهمن سالروز شهادت غلامحسين افشردي(حسن باقري) است، شهيدي كه همواره اعتقاد داشت، نيروهاي مردمي و بسيجي در دوران دفاع مقدس جنگ تحميلي را اداره مي كنند، او هميشه مي گفت: اين نيروها امانت الهي هستند كه بايد قدرشان را بدانيم و تمام سعي خود را در حفظ آنها بكار بريم.

8 بهمن 1393-09:00:36


شهيد باقري سردار خبرنگاري كه عاشق بسيجي ها بود
8 بهمن 1393-09:00:36
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: نهم بهمن سالروز شهادت غلامحسين افشردي(حسن باقري) است، شهيدي كه همواره اعتقاد داشت، نيروهاي مردمي و بسيجي در دوران دفاع مقدس جنگ تحميلي را اداره مي كنند، او هميشه مي گفت: اين نيروها امانت الهي هستند كه بايد قدرشان را بدانيم و تمام سعي خود را در حفظ آنها بكار بريم.

[شهيد باقري سردار خبرنگاري كه عاشق بسيجي ها بود]

روز سوم شعبان برابر با 25 اسفند 1334 شمسي، همزمان با زاد روز فرخنده تولد امام حسين (ع) نوزادي به عرصه هستي نهاد كه نامش را از باب تبرك غلامحسين نهادند.

اين كودك از همان دوران خردسالي همراه پدرش به مسجد، هيات و مراسم عزاداري سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) مي رفت و اين گونه بود كـه از نزديك با سيره معنوي آن امام همام و 72 تن از ياران با وفايش آشنا گشت.

همين حضـور معنوي باعث شد كه او عضو عاشق و فعال هيات نو باوگان محبان الحسين(ع) شود، او عاشقانه براي امام حسين (ع) عزاداري مي كرد و تشنه درك و شنـاخت راه و منش امامان معصوم بـود تـا جـايي كـه همزمان با تحصيل در كلاسهاي حديث و مباحث مربوط بـه حضرت صاحب الزمان كـه در مسجد صدريه تشكيل مي شد حضوري چشمگيري داشت.

وي در سال 1354موفـق بـه اخـذ ديپلم رياضي شـد و همـان سـال در رشته دامپروري دانشكده كشاورزي شهر اروميه پذيرفته شد و تحصيلات خود را در اين شهر ادامه داد.

وي يك دانشجوي ساده نبود چـرا كـه علاوه بر مطالعه دروس خود و تحقيق در زمينه مسائل اسلامي در جمع دانشجويان سخنراني مـي كرد و به طور مرتب براي دانش آموزان مدارس اروميه كلاسهايي در زمينه اصول عقايد برگزار مي كرد.

غلامحسين، بارها در دانشگاه با اساتيد غربزده و خودباخته به مناظره نشست و تلاش داشت تا فرهنگ غني اسلامي را آن طور كه هست به همگان بشناساند.

پس از اتمـام تحصيلات كارشناسي بـه خدمت سربازي رفت اما با فرمان امام خميني (ره) مبني بر فرار سربازان از پادگانهاي رژيم شاه، سربازي را رها كرد و به موج خروشان امت پيوست و با تمام توان همت گماشت تا نهال نوپاي انقلاب اسلامي را تا بالندگي حراست نمايد.

شهيد افشردي(باقري) به هنگام ورود امام(ره) به خاك ايران،عضو كميته استقبال از ايشان بود و در تصرف كلانتري 14 و پادگان ولي عصر(عج)- (عشرت آباد سابق) نقش بارزي داشت.

وي تا خرداد 1358، در كميته انقلاب اسلامي و برخي نهادهاي ديگر انقلابي فعاليت چشم گير و تاثيرگذاري داشت و در سال 1358 با ورود به روزنامه جمهوري اسلامي در سرويس فرهنگي و سياسي فعاليت خود را در حرفه خبرنگاري آغاز كرد.

وي اوايل 1359به استخدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در آمد و در همان سال با آغاز فعاليتش در اطلاعات سپاه، نام مستعار«حسن باقري» را براي خود انتخاب كرد.

اين سردار رشيد سپاه اسلام با شروع جنگ تحميلي عراق عليه ايران، در روز اول مهرماه 1359، به همراه عده اي از همرزمانش در هنگامي كه جايگاه نيروهاي عراق در خوزستان تثبيت شده بود، راهي جبهه هاي جنوب شد و در دوراني كه در جبهه حضور داشت با استفاده از تجربياتي كه در زمان خبرنگاري خود در ايران و لبنان به دست آورده بود، به جمع آوري اطلاعات، نقشه ها و كالك هاي عملياتي و ضبط صدا در جبهه ها پرداخت و اين اسناد را به گزارش هاي سازمان يافته تبديل كرد.

وي خود بارها براي دستيابي به آخرين اطلاعات از وضعيت دشمن به مواضع يگان هاي سپاه سوم ارتش بعث عراق به داخل مواضع دشمن نفوذ مي كرد.

اين رزمنده دلير اسلام از ابتداي ورودش به اهواز در پايگاه منتظران شهادت به منظور دستيابي به اطلاعات مناسب از موقعيت دشمن، به همراه عناصر اطلاعاتي، به جمع آوري نقشه ها و پياده كردن وضعيت مناطق عملياتي مي پرداخت و فعاليت هاي او در اين زمينه با سازماندهي عناصر اطلاعاتي و برگزاري آموزش مختصري براي آنها، منجر به راه اندازي واحد اطلاعات عمليات در ستاد عمليات جنوب شد. اين واحدها پس از گذشت حدود سه ماه از شروع جنگ تحميلي عراق عليه ايران در تمامي محورهاي جنوب از آبادان تا دزفول مستقر شدند.

وي، استعداد بالايي در تحليل اطلاعات دشمن و پيش بيني حركات احتمالي ارتش عراق داشت كه از آن جمله مي توان به پيش بيني وي در ديماه 1359 مبني بر حركت ارتش عراق براي الحاق محور شمال به جنوب منطقه سوسنگرد براي ارتباط بين جفير و بستان اشاره كرد، كه عراق در كمتر از يك هفته با نصب پل هاي نظامي متعدد و تلاش گسترده اين كار را انجام داد.

اين رزمنده عاشق امام راحل در دي ماه 1359 به عنوان يكي از معاونين ستاد عمليات جنوب انتخاب شد و در شكست محاصره سوسنگرد، فرماندهي عمليات امام مهدي (عج)، فتح، ارتفاعات الله اكبر و دهلاويه نقش مهمي داشت. اين نبردها در شرايطي اجرا مي شد


شهيد باقري سردار خبرنگاري كه عاشق بسيجي ها بود

8 بهمن 1393-09:00:36

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره