كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 



تحصن 12روزه مردم بهشهر در زمستان 57

حجت‌‌الاسلام عبدالعلي گواهي متولد 1345 در روستاي كوا از منطقه هزار جريب بهشهر است. به اين ترتيب او در دوران مبارزات انقلابي يازده سال بيشتر نداشت.

14 بهمن 1393-09:05:21


تحصن 12روزه مردم بهشهر در زمستان 57
14 بهمن 1393-09:05:21
منبع: جوان انلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: اما با اين وجود خاطرات خوبي از آن دوران دارد كه نشان مي‌دهد براي پيروزي بر رژيم طاغوت و حاميان ابرقدرتش، همتي به اندازه تك‌تك مردم كشورمان از كوچك‌ترين تا بزرگترين‌شان لازم بود تا همگي زير لواي رهبري امام خميني(ره) اين مهم را به انجام برسانند. در ايام دهه فجر انقلاب اسلامي دقايقي پاي صحبت‌هاي مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سپاه تهران بزرگ نشستيم تا با مروري بر خاطرات آن روزها، از ايستادگي بر سر آرمان‌هاي نظام اسلامي پس از گذشت 36 سال از عمر پربركتش گفت‌وگو كنيم.

شما در دوران مبارزات انقلابي يازده يا دوازده ساله بوديد، آيا اين نوجوان نيز سهمي در مبارزات داشت؟

در بهشهر راهپيمايي‌هاي پرشكوهي عليه رژيم طاغوت انجام مي‌شد. يادم است يك‌بار مردم 10 – 12 روز به شكل مستمر در خيابان‌ها حضور يافتند. روزها روزه مي‌گرفتند و شب‌ها را هم به دعا و مراسم مختلف سپري مي‌كردند. من و برادر بزرگ‌ترم آقا اسماعيل به اتفاق پدرمان توفيق حضور در اين راهپيمايي‌ها را داشتيم. يك‌بار كه حكومت نظامي شده بود، در چهارراه امام (چهار‌راه پهلوي سابق) به اتفاق پدر بوديم كه مأمور شهرباني به ما ايست داد و گفت اگر حركت كنيد شليك مي‌كنم. گويا پدر را مي‌شناختند و اجازه دادند ايشان برود، اما من و اخوي مجبور شديم در شهر بمانيم و چون حكومت نظامي بود، دو نفري از طرق مختلف از حاشيه شهر و عبور از نهر‌ها و... خودمان را به منزل يكي از اقوام‌مان به نام آقاي قدوسي رسانديم. از طرف ديگر پدرمان از شب تا صبح دنبال ما گشته و فكر كرده بود شايد توسط مأموران كشته شده‌ايم.

پايه‌هاي حضور شما به عنوان يك نوجوان در مبارزات انقلابي از كجا نشئت مي‌گرفت؟

خانواده ما روحاني بودند. پدربزرگ مادري‌مان مرحوم آيت‌الله آقا شيخ‌احمد اسدي‌كوايي از مؤسسان حوزه علميه روستاي كوا بودند. ايشان وقتي خبر دستگيري امام را مي‌شنوند از فرط محبتي كه داشتند، به حالت سكته مي‌افتند. بنابراين زمينه‌هاي پيروي از حضرت امام و مخالفت با رژيم طاغوت در خانواده ما وجود داشت. پدرم مرحوم آقا شيخ محمد گواهي هم از مريدان حضرت امام(ره) به شمار مي‌رفتند و رساله ايشان را در منزل نگهداري مي‌كردند. يادم است بر اساس گزارش‌هايي كه شده بود، مأموران به منزل ما آمدند تا رساله و تصوير امام را به عنوان مدرك جرم پيدا كنند. هرچه گشتند چيزي پيدا نكردند و بر اساس همان گزارش به منزل عمه‌مان رفتند تا مگر رساله و كتابي از شهيد هاشمي‌نژاد را آنجا پيدا كنند. اما باز هم دست خالي برگشتند و بعدها پدرم به من آدرس دقيق اختفاي رساله را دادند. با چنين پيش‌زمينه‌هايي بود كه از همان دوران نوجواني با بحث انقلاب و مبارزات انقلابي آشنا شده بوديم.

به نظر شما بعد از پيروزي انقلاب مهم‌ترين وظيفه انقلابيون چه بود؟

در روايات داريم كه نگهداري يك كار خوب بهتر از خود آن عمل است. يعني انقلابي ماندن مهم است نه انقلابي بودن. برخي خيلي انقلابي بودند اما بعدها ريزش‌هايي داشتند كه به نظر من مهم‌ترين علت باقي ماندن در اين مسير، ماندن در خط ولايت است. هر زماني انسان به اين نتيجه برسد كه عاقبت به‌خيري در واقعه‌اي وجود دارد يا ندارد، بايد از خط رهبري عدول نكند.

اين روزها شاهد هستيم كه برخي از جريان‌ها سعي مي‌كنند با ايجاد تشكيك‌ در دستاوردهاي انقلاب، بزرگداشت دهه فجر را در كام مردم تلخ كنند. تحليل شما در اين رابطه چيست؟

دشمن چهار كار را در اين خصوص مي‌خواهد انجام بدهد. اول تبرئه دولت پهلوي و به‌خصوص پهلوي كوچك. دوم القاي اين مسئله كه رژيم پهلوي دچار فساد مالي نبوده است. سوم اينكه بحث امام و اهداف انقلاب چيز ديگري بوده و الان آن اهداف تغيير يافته است. نكته چهارم اينكه انقلاب از مسير خود خارج شده است و چيزي كه الان هست جزو شعارهاي انقلاب نبود. در پاسخ به اين شبهات بايد گفت پهلوي را با چه چيزي مي‌خواهيد تطهير كنيد. تطهير او به اين راحتي نيست. چون عمق فاجعه به قدري زياد بود و پول‌هايي كه از اين كشور به غرب رفت و حقارتي كه به مردم در آن دوران رفته بود به اندازه‌اي بود كه به اين راحتي‌ها قابل برطرف شدن نيست. اما در خصوص اهداف امام، ايشان انقلاب را از بچه‌هاي خودش بيشتر دوست داشت. ايشان مي‌گويند خدايا مرگ مرا برسان تا شاهد خيانت دوستانم به انقلاب نباشم. امام فرمود جمهوري اسلامي نه يك كلمه كم، نه زياد. يا به همه سفارش مي‌كنند نگذاريد انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بيفتند. يا در جاي ديگر مي‌فرمايند اگر بعضي قلم‌ها را مي‌شكستيم امروز شاهد برخي از حوادث نبوديم. پس مي‌بينيم كه ايشان تأكيد بسياري روي اهداف والاي انقلاب داشتند كه خودشان تا زمان حيات به شدت روي آنها پايبند بودند و اي


تحصن 12روزه مردم بهشهر در زمستان 57

14 بهمن 1393-09:05:21

منبع: جوان انلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره