كاربر ميهمان شنبه، 2 بهمن 1400
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

گزارش تصویری/گالری

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)

● پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه)

● پژوهشکدۀ جبهۀ مقاومت

● پژوهشکدۀ دفاع مقدس

● مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 امير سرتيپ دوم خلبان چيت‌فروش: انقلاب 3 روز ديرتر پيروز مي‌شد، خلبانان فدايي انقلاب را اعدام مي‌كردند/ اسكورت هواپيماي حامل امام(ره) از سوي فانتوم‌هاي نيروي هوايي

امام خميني(ره) به يكي از همراهان فرمودند كه اگر شما مي‌ترسيد سوار نشويد! اين نشان از اعتماد ايشان به نيروي هوايي ارتش داشت و اعتماد و ايماني بين رئيس و مرئوس رخ داده بود.

19 بهمن 1393-13:30:26


امير سرتيپ دوم خلبان چيت‌فروش: انقلاب 3 روز ديرتر پيروز مي‌شد، خلبانان فدايي انقلاب را اعدام مي‌كردند/ اسكورت هواپيماي حامل امام(ره) از سوي فانتوم‌هاي نيروي هوايي
19 بهمن 1393-13:30:26
منبع: خبر گزاري تسنيم
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: مشاور فرمانده نهاجا گفت: امام خميني(ره) به يكي از همراهان فرمودند كه اگر شما مي‌ترسيد سوار نشويد! اين نشان از اعتماد ايشان به نيروي هوايي ارتش داشت و اعتماد و ايماني بين رئيس و مرئوس رخ داده بود.

يك هفته از ورود تاريخي امام راحل به ايران گذشته بود و هنوز رژيم شاهنشاهي پابرجا و ادعاي حكومت داشت.

در آن مقطع زماني شايعه كودتاي ارتش روزبه‌روز گسترده‌تر مي‌شد و همه نگران اوضاع‌ و احوال كشور بودند و اعتصابات پراكنده در برخي از واحدهاي ارتش گسترش يافت، از همين رو موضوع به روزنامه‌ها نيز كشيده شده بود، اما هنوز مردم، ارتش را در مقابل خود مي‌ديدند و نگران آينده مبهم و در هراس از روزي كه درگيري نهايي ارتش و مردم بخواهد سرنوشت نهايي انقلاب را رقم بزند، بوده و عده‌اي هم آماده نبرد مسلحانه براي حصول پيروزي نهايي مي‌شدند.

بهترين و عظيم‌ترين كاري كه مي‌توانست روحيه انقلاب را تقويت كند، مقاومت دولت بختيار را در هم شكند، و مأموريت هايزر را در طراحي كودتاي نظامي با شكست مواجه سازد و در نهايت روحيه معدود نظامياني را كه هنوز انقلاب را باور نكرده بودند درهم شكند، اعلام همبستگي ارتش با ملت بود.

در اين شرايط نظاميان فداكار و متعهد نيروي هوايي به اين نتيجه رسيدند كه بايد دست‌ به‌ كار بزرگي زده و وظيفه ملي و مذهبي خود را انجام دهند. لذا با يك حركت ارزشمند به سيل خروشان ملت پيوستند و با حضور در اقامتگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامي سندي از افتخار، حماسه، رشادت و ايمان را در برگ‌هاي زرين تاريخ انقلاب اسلامي به ثبت رسانيدند.

نوزدهم بهمن ماه سال 1357، نقطه عطفي در تاريخ انقلاب و ارتش است، روزي كه حماسه ي حضور قاطعانه ارتش درصحنه انقلاب به وقوع پيوست و پيوند ارتش با ملت مسلمان و انقلابي به‌وضوح آشكار گشت.

به همين منظور گفتگو مشروحي با امير سرتيپ دوم خلبان حسين چيت‌فروش مشاور فرمانده نيروي هوايي ارتش و سخنگوي اين نيرو در رزمايش محمد رسول‌الله (ص) ترتيب داديم تا در مورد ابعاد گسترده‌تر اتفاقات رخ داده در بهمن ماه سال1357 مطلع شويم.

امير، به عنوان سؤال نخست چه شد كه نيروي هوايي در زمان انقلاب كنار ملت و در مقابل رژيم ستمشاهي پهلوي ايستاد؟

در آن مقطع زماني بخش عظيمي از ملت عليه اختلافات طبقاتي، فساد در حكومت، وابستگي به آمريكا و غرب و موارد مختلف قيام كردند كه تعداد بيشماري از آنان زنداني و دستگير يا كشته مي‌شدند. از همين‌رو نيروي هوايي نيز بخشي از اين ملت بود كه پا به صحنه گذاشت و در تظاهرات حامي ملت بود.

كل نيروي هوايي از پنجم بهمن در پايگاه‌هاي هوايي از بندرعباس و بوشهر و دزفول گرفته تا مهرآباد تهران قيام‌هايشان را با تظاهراتي كه انجام مي‌دادند صورت دادند كه دليلش اين بود كه روحانيت را قبول و به آرمان‌هاي انقلاب اعتقاد زيادي داشتيم.

در رابطه با اقدامات صورت گرفته توسط نيروي هوايي ارتش در آن مقطع زماني بيشتر توضيح مي‌دهيد؟

بايد 12 بهمن را با يك نگاه ويژه‌تر و دقيق‌تري نگاه كنيم زيرا در آن روز يك اتفاق بسيار بزرگي رخ داد و آن اين بود كه نيروي هوايي ارتش، هواپيماي ايرفرانس فرانسه را اسكورت كرد تا با سلامت كامل هواپيماي حامل امام بر روي زمين فرود آيد.

همان‌گونه كه اكنون بر روي زمين يك وزير، رئيس جمهور و ... تشريفات و گاردي دارد. از همين‌رو هواپيماي مقامات عالي هم كه وارد كشور مي‌شوند گارد خاص خود را دارند، زيرا اگر گارد و اسكورت نباشد ممكن است دشمن، آن را روي هوا بزند.

براي مثال وزير امورخارجه الجزاير در زمان دفاع مقدس زماني كه مي‌خواست وارد كشور شود به دليل آنكه اسكورتي نداشت عراق آن را مورد هدف قرار داد و در مرز تركيه اين هواپيما سقوط كرد.

به همين جهت هواپيماي حامل امام نيز از سوي فانتوم‌هاي نيروي هوايي اسكورت و حفاظت شد تا بر روي زمين به سلامتي فرود آيد.

آيا دستوري در اين باره ابلاغ شده بود يا به صورت خودجوش اين عمل صورت گرفت؟

اين يك پروسه دقيق كامل است و چنين چيزي امكان ندارد و اين همان حلقه‌هاي پنهان و ناگفته است، زيرا اين را هم بايد بدانيم كسي خودجوش نمي‌تواند فانتومي را بردارد و براي اسكورت به پرواز در بيايد.

پس چه اتفاقي افتاد كه هواپيماي حامل امام(ره) اسكورت شد؟

يك هماهنگي بين مردم و ارتش است و اگر اين مورد نبود ما هم همچون ژنرال السيسي مي‌شديم و عليه مردم مي‌بوديم، از همين‌رو فرق اين ارتش با آن ارتش در اين است.

امام(ره) پس از 15 سال تبعيد زماني كه مي‌خواست هواپيمايشان بر زمين بنشيند؛ با توجه به آنكه در آن مقطع زماني بسيج و سپاه و كميته‌اي شكل نگرفته بود كه بخواهد امنيت كافي را در فرودگاه به ارمغا


امير سرتيپ دوم خلبان چيت‌فروش: انقلاب 3 روز ديرتر پيروز مي‌شد، خلبانان فدايي انقلاب را اعدام مي‌كردند/ اسكورت هواپيماي حامل امام(ره) از سوي فانتوم‌هاي نيروي هوايي

19 بهمن 1393-13:30:26

منبع: خبر گزاري تسنيم

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
افتتاحيه -سخنراني سرلشکر باقري -سخنراني دکترظريف -سخنراني سردار قاآني -سخنراني سردار اشتري -سخنراني حجه الاسلام رئيسي تجليل از برگزيدگان-
فراخوان
همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

اين همايش قصد دارد به عملكرد سازمان‌هاي بين المللي در رابطه با حمله عراق به ج.ا.ايران و حمايت كشورهاي آمريكا، آلمان، انگليس، فرانسه و نيز گروهك هاي معاند و ضد انقلاب از صدام و رژيم بعث عراق، بپردازد؛

نمايش ...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش ...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش ...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش ...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش ...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است. http://dsrc.ir

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره