كاربر ميهمان جمعه، 23 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 امير معين‌وزيري: حضرت امام راحل همواره مدافع ارتش بودند

نيات، اميال و آمال حزب بعث عراق از قديم اين بوده كه هر زماني فرصت يابد، جنبه ناسيوناليست عربي را در تمام منطقه اشاعه دهد كه جاه‌طلبي صدام و وضعيت نيروهاي مسلح ايران در اويل پيروزي انقلاب اسلامي به تحقق اين موضوع كمك كرد.

6 ارديبهشت 1388-08:36:12


امير معين‌وزيري: حضرت امام راحل همواره مدافع ارتش بودند
6 ارديبهشت 1388-08:36:12
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

نيات، اميال و آمال حزب بعث عراق از قديم اين بوده كه هر زماني فرصت يابد، جنبه ناسيوناليست عربي را در تمام منطقه اشاعه دهد كه جاه‌طلبي صدام و وضعيت نيروهاي مسلح ايران در اويل پيروزي انقلاب اسلامي به تحقق اين موضوع كمك كرد.

امير سرتيپ بازنشسته نصرت‌الله معين وزيري از استادان دانشكده فرماندهي و ستاد ارتش كه در جنگ تحميلي در قرارگاه عملياتي خوزستان انجام وظيفه مي‌كرده است، با بيان اين مطلب افزود: پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، ارتش ما يكي از ارتش‌هاي آموزش ديده بود كه تا حدي هم مجهز شده بود. اما در اثر شركت نيروها در حكومت نظامي از سال 57، نيروها و يگان‌ها ديگر در آموزش متعارف شركت نداشتند. بيشتر واحد‌هاي نظامي از كوران آموزش خارج شدند و مطلقا سيكل آموزشي اجرا نمي‌شد.

وي تصريح كرد: از اين زمان، سربازان تقريبا نه تمرينات صحرايي داشتند، نه آموزش عملي و نه تئوري، كه اين خود معضل بزرگي بود. سپس با پيروزي انقلاب اسلامي، به دليل پاكسازي‌ها و فرار فرماندهان و بسياري از مسائل ديگر از جمله شعار انحلال ارتش، باعث شد كه آن انسجام كم باقيمانده نيز از دست برود.

معين وزيري اظهار كرد: مهم‌ترين كسي كه از باقي‌ ماندن ارتش پشتيباني مي‌كرد، حضرت امام خميني(ره) بود. پس از آن كم‌كم با اجراي رژه‌ها و انجام كارهاي ديگر، مقداري روحيه ارتش بازگشت و واحد‌ها به پادگان‌ها برگشتند، اما به علت مسائل متعدد از جمله بي‌انضباطي، به هم ريختن سازمان‌ها و نبودن فرماندهان مناسب در آن زمان، ارتش نتوانست قدرت خود را پيدا كند، زيرا در آن موقع جو موجود طوري بود كه به كسي اعتماد نداشتند و فقط روي كساني انگشت‌ گذاشته مي‌شد كه يا از قبل آنها را مي‌شناختند و يا اين‌كه تظاهر مي‌كردند كه ما انقلابي هستيم. در واقع فرماندهاني بر سر كار مي‌آمدند كه چه بسا از لحاظ مديريتي و دانش ضعيف بودند، اما نشان مي‌دادند كه ما انقلابي هستيم و در نتيجه در راس واحد‌ها قرار مي‌گرفتند و بنابراين وقتي آنها خودشان آموزش نداشتند به امر آموزش هم توجه نمي‌كردند. به هر صورت از مهم‌ترين عناصر يك ارتش، ساختار سازماني، نظم سازماني و بعد آموزشي آن است كه در آن شرايط ما اين عناصر را از دست داده بوديم.

او گفت: در اين اوضاع، درگيري‌ها و مسائل داخلي شروع شد و واحد‌هاي ارتش درگير اين مسائل به‌ويژه در كردستان شدند كه به اين ترتيب باز هم از گردونه آموزش منظم خارج شده بودند و در حقيقت تمامي اين موارد براي دشمني كه طمع تجاوز را دارد و اهدافش توسعه‌طلبي است، خيلي معنا دارد. زيرا وقتي ببيند در كشوري كه مي‌خواهد سرزمينش را اشغال كند و اهداف قديمي خود را كه تاكنون نتوانسته بود پياده كند، شرايط براي تحقق آنها مناسب است، براي انجام اين عمل ترغيب و تشويق مي‌شود و لحظه‌اي درنگ نمي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: علاوه بر اين موارد، اجماع جهاني هم، از آمريكا تا اعراب منطقه گرفته كلا برعليه جمهوري اسلامي ايران بود و اينها همه مشوق صدام و حزب بعث براي تجاوز به كشور ما بود. در اين راستا بهانه‌هاي مختلفي را به دست آورد. ابتدا درگيري‌هاي مرزي را ايجاد و در داخل كشور اخلال كرد و در نهايت قرارداد 1975 الجزيره را پاره كرد و گفت: اين قرارداد به عراق تحميل شده و اروندرود متعلق به عراق است و ما حاكميت كامل بر آن داريم و بعد هم به قصد برهم زدن نظام و سيطره بر استان خوزستان و برخي از مناطق ديگر، هجوم سراسري را آغاز كرد. يكي از اهداف استراتژيك عراق دسترسي به آب‌هاي خليج‌فارس بود. در واقع اين آمالي بود كه هميشه وجود دارد و هر زماني كه فرصت كند اين هدف را دنبال خواهد كرد لذا اين يكي از مسائلي است كه ما بايد به آن توجه داشته باشيم.

امير معين‌وزيري تاكيد كرد: با شرايط موجود آن زمان، عراق كه دريافته بود ارتش ايران از هم پاشيده شده و سازمان سيا و پنتاگون نيز اين موضوع را تاييد كرده بودند و مي‌دانستند كه ارتش شرايط باز‌دارندگي را از دست داده است، بهترين فرصت را براي تحقق آمال به دست آورد؛ بنابراين به بهانه‌هاي مختلفي، تجاوز را شروع كرد و فرماندهان ما هم بنا به دلايلي كه يا قدرت و اختيار تام نداشتند و يا اين‌كه اشتباه كردند، نيروها را دقيق و درست در مناطق مرزي نچيدند و آن سازماندهي كه بايد در صحنه‌هاي عمليات داشته باشيم و آن برآوردهاي اطلاعاتي و عملياتي دقيقي كه بايد در مقابل تهديد انجام مي‌داديم، به‌طور مناسب نداشتيم.

او يادآور شد: تلاش اصلي عراق در استان خوزستان قرار داشت. در اين منطقه لشكر 92 زرهي 400 كيلومتر جبهه داشت. در حالي كه طبق اصول كلاسيك دنيا، يك لشگر 20 تا 30 كيلومتر مي‌تواند جبهه داشته باشد و مثل اين است كه از يك نفر بخواهيم با 50 نفر بجنگد كه اين شدني نيست. نم


امير معين‌وزيري: حضرت امام راحل همواره مدافع ارتش بودند

6 ارديبهشت 1388-08:36:12

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره