كاربر ميهمان يكشنبه، 29 ارديبهشت 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 همه چيز درباره يك دشت و شهداي غريبش

حاج قاسم چندين بار براي شهداي مظلوم شكست حصر آبادان يادواره برگزار كرد و به ابتكار او در سال گذشته، كارواني از خانواده شهدا به محل شهادت فرزندانشان در دشت ذوالفقاريه رفتند.

25 اسفند 1393-10:33:12


همه چيز درباره يك دشت و شهداي غريبش
25 اسفند 1393-10:33:12
منبع: فاتحان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: حاج قاسم چندين بار براي شهداي مظلوم شكست حصر آبادان يادواره برگزار كرد و به ابتكار او در سال گذشته، كارواني از خانواده شهدا به محل شهادت فرزندانشان در دشت ذوالفقاريه رفتند. به اين انگيزه كه امسال اولين سال بازديد كاروان‌هاي راهيان نور از يادمان شهداي غريب در دشت ذوالفقاريه آبادن است، با او كه در پادگان دوكوهه، پيگير كارها بود، گفت‌و‌گويي ترتيب داديم...

حاج قاسم صادقي از رزمندگان قديمي‌جنگ است كه اولين بار با گروه فدائيان اسلام به فرماندهي شهيد سيد مجتبي‌هاشمي‌ به مناطق جنوب رفت و در جبهه آبادان جنگيد. او حتي وقتي بازنشسته شد هم دست از كارهايش در ارتباط با خانواده شهدا و جانبازان نكشيد و پيگير مشكلات و كارهاي آن‌ها بود. حاج قاسم چندين بار براي شهداي مظلوم شكست حصر آبادان يادواره برگزار كرد و به ابتكار او در سال گذشته، كارواني از خانواده شهدا به محل شهادت فرزندانشان در دشت ذوالفقاريه رفتند. به اين انگيزه كه امسال اولين سال بازديد كاروان‌هاي راهيان نور از يادمان شهداي غريب در دشت ذوالفقاريه آبادن است، با او گفت‌و‌گويي ترتيب داديم...

* فكر اوليه تاسيس يادمان شهداي دشت ذوالفقاريه از كجا شكل گرفت؟

سال گذشته بر مزار شهداي گروه فدائيان اسلام و شهدايي كه در آبادان به شهادت رسيده بودند، اطلاعيه‌هايي زديم و اعلام كرديم كه مي‌خواهيم خانواده اين شهدا را به مقتل فرزندانشان ببريم. تعدادي از خانواده‌ها تماس گرفتند و با دو اتوبوس عازم آبادان شديم.

در كاروان ما كه نامش را «شهداي غريب» گذاشته بوديم، تعدادي از پدران، مادران، برادران، خواهران، همسران، فرزندان و حتي دوستان و آشنايان شهدا حضور داشتند. 2 روز در آبادان بوديم و خانواده‌ها را به دشت ذوالفقاريه و جايي كه فرزندانشان در سال 59 و 60 به شهادت رسيده بودند، برديم. در آن سال‌ها و در آن منطقه و حوالي پل خرمشهر، حدود 400 نفر از رزمندگان شهيد شده‌اند.

وقتي خانواده شهدا مظلوميت آن منطقه را ديدند، با هم ‌پيمان بستند تا هر چه در توان دارند روي هم بگذارند تا يادمان محل شهادت فرزندانشان را بسازند و ساماندهي كنند. حتي مي‌گفتند حاضريم خانه‌هايمان را براي اين كار بفروشيم.

* اين كار را از چه طريقي پيگيري كرديد؟

با پيگيري‌هايي كه در اوايل امسال انجام شد، نامه‌اي را از سوي خانواده اين شهدا و با كمك سردار كاظميني، فرمانده سپاه تهران آماده كرديم و براي رييس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس فرستاديم. سردار كارگر هم گروهي را براي كارشناسي آن منطقه اعزام كرد و معلوم شد كه آنجا، حماسه‌هاي زيادي آفريده شده و آثاري هم باقي مانده و قابليت تبديل به يك يادمان مستقل را دارد. موضوع به ستاد فرماندهي كل نيروهاي مسلح هم اجاع شد و مورد قبول قرار گرفت.

* تنوع شهداي اين منطقه به چه صورت بود؟

از اولين روز جنگ تا پايان حصر آبادان، حدود ده هزار نفر از اقشار مختلف مردم اعم از دانشجو، كسبه، كارگر، بي سواد، باسواد و... به اين منطقه آمدند تا از آبادان دفاع كنند.

مثلا يادم هست «اصغر شعله‌ور» 5 سال در آمريكا زندگي مي‌كرد كه آمد و در آنجا مشغول نبرد شد. افرادي بودند كه از پرورشگاه و مراكز بهزيستي به آبادان آمده بودند. حتي از اقليت‌هاي مذهبي هم در بين ما افرادي بودند؛ مثل ارسلان گرجي‌زاده. جدا از برادران طلبه و روحاني، چند نفري هم از برادران اهل سنت در آبادان فعاليت مي‌كردند و اين نشان مي‌داد كه مردم از گروه‌هاي مختلف دست به دست هم داده‌اند تا آبادان به سرنوشت خرمشهر دچار نشود. جا دارد يادي هم از خواهران آباداني مثل ننه مريم، خواهر دريانوردي و خانم فاطمه نواب صفوي(دختر شهيد نواب صفوي) كنيم كه آن‌ها هم نقش مهمي داشتند. البته همه اين نيروهاي مردمي ‌در كنار نيروهاي ارتش، سپاه، كميته، جهاد، ژاندارمري و عشاير بودند كه كارشان ارزش و نتيجه پيدا مي‌كرد.

* پس با اين حال خاطرات زيادي از نبرد در اين منطقه داريد...

بله. مثلا شهيدي داشتيم كه در ظهر عاشورا در حالي كه براي رزمندگان آب مي‌برد، تكه تكه شد و به شهادت رسيد. سيد مجتبي‌هاشمي‌كه فرمانده گروه فدائيان اسلام بود، پاره‌هاي بدن او را جمع و او را كفن كرد و نماز ظهر عاشورا را به نماز ميت او وصل كرد. آن روز حال و هواي خاصي بين رزمندگان وجود داشت كه ديگر تكرار نشد.

* حدود جغرافيايي اين يادمان كجاست؟

محلي كه براي يادمان در نظر گرفته شده در حقيقت در محدوده شمال رودخانه بهمن‌شير و پايين جاده آبادان به ماهشهر است. البته در آن محدوده نخلستان‌هاي ذوالفقاريه هم وجود دارد كه براي اولين بار، شهيد درياقلي خبر نفوذ دشمن به آنجا را داد و مانع حمله آنها شد؛ اما دشت ذوالفقاريه، محلي


همه چيز درباره يك دشت و شهداي غريبش

25 اسفند 1393-10:33:12

منبع: فاتحان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره